A series of tax debates

XVIII DEBATA PODATKOWA-Podatek cyfrowy – quo vadis?

Zapraszamy na XVIII Debatę Podatkową pt. „Podatek cyfrowy – quo vadis?”, która odbędzie się 24 października 2024r. w godz. 17.00-19.15 
(w aplikacji MS Teams)!

Postępujące zmiany w gospodarce światowej, polegające m.in. na wzroście znaczenia nowych technologii cyfrowych, skutkują m.in. brakiem konieczności fizycznej obecności przedsiębiorstw na obszarze jurysdykcji podatkowej, w której powstaje dochód (zysk).  Oznacza to, że w przypadku działalności przedsiębiorstw opartej na rozwiązaniach cyfrowych, pomimo czerpania korzyści na terytorium państw, w których znajdują się odbiorcy usług lub towarów, brak jest podstawy do opodatkowania zysków (dochodów) w tych państwach. W aktualnym stanie regulacyjnym skutkuje to brakiem bazy podatkowej w państwach źródła (powstawania) dochodów. Brak nowych rozwiązań regulacyjnych potencjalnie skutkuje zmianami w postawach przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi w skali globalnej. Mogą oni ograniczać swoją fizyczną obecność w jurysdykcjach źródła dochodu i kierować się tam, gdzie wymogi regulacyjne są bardziej przyjazne.

8 października 2021 r. 136 państw, w tym Polska, wydało wspólny dokument zatytułowany „Oświadczenie w sprawie dwufilarowego rozwiązania w celu sprostania wyzwaniom podatkowym wynikającym z cyfryzacji gospodarki”. Dokument ten doprecyzowuje kwestie dotyczące opodatkowania na płaszczyźnie międzynarodowej dużych przedsiębiorstw międzynarodowych (MNEs – Multinational Enterprises), w tym przedsiębiorstw cyfrowych. Rozwiązania te oparte zostały na dwóch filarach – Filar 1 dotyczy realokacji niektórych zysków dużych przedsiębiorstw międzynarodowych do krajów, w których zyski te są generowane, natomiast Filar 2 dotyczy wprowadzenia globalnego podatku minimalnego (aktualnie wdrażany w Polsce). Ze sprawozdań Komisji Europejskiej wynika, że aktualnie podejmowane są wysiłki celem osiągnięcia finalnego porozumienia w sprawie konwencji wielostronnej, wdrażającej normy dotyczące podatku cyfrowego.  Podatek z tytułu cyfrowej działalności gospodarczej miałby być pobierany na innych niż dotychczasowe zasadach opodatkowania, uwzględniając m.in. zdematerializowanie działalności i czerpanie zysków z dóbr niematerialnych. Konwencja ma przyznać państwom nowe prawo do opodatkowania – do tzw. „kwoty A Filaru I” i wprowadzać odmienne od dotychczasowych zasady dotyczące m.in. łącznika podatkowego, podstawy opodatkowania, alokacji dochodów między państwa.
 

Nad zagadnieniami związanym z podatkiem cyfrowym (status quo, perspektywy) będą debatować w ramach XVIII Debaty Podatkowej SGH przedstawiciele nauki, biznesu, administracji podatkowej i doradcy podatkowi.
 

Uczestnicy stołu panelowego:

 

XVII DEBATA PODATKOWA - CO DALEJ Z PODATKIEM OD NIERUCHOMOŚCI? 13 KWIETNIA 2023 r.

XVII Debata Podatkowa

organizowana przez Instytut Finansów SGH pt.  “Co dalej z podatkiem od nieruchomości?” 13 kwietnia 2023 r.  godz. 17.00-19.30,  aula I bud. C

(formuła hybrydowa)

 

Podatek od nieruchomości jest najważniejszym podatkiem lokalnym. W Polsce jest postrzegany i oceniany jako przestarzały i niedostosowany do rozwiązań obowiązujących w większości państw europejskich. Mimo prób reformy opodatkowania nieruchomości w przeszłości, obecnie można mówić o pewnych (najczęściej słabo skoordynowanych i fragmentarycznych) propozycjach zmian w tym podatku.  

  1. Czy możliwe jest zatem przeprowadzenie głębokiej, prawdziwej reformy opodatkowania nieruchomości w Polsce?  
  2. Jakie są możliwe koncepcje?  
  3. Jakie mogą być korzyści fiskalne i pozafiskalne podatku w różnych formułach?  
  4. Jaki jest i może być w przyszłości wpływ podatku od nieruchomości na rynek mieszkaniowy?  
  5. Kto, i w jakim stopniu powinien partycypować we wpływach z podatku od nieruchomości?  
  6. Jaką rolę powinny odgrywać JST w konstrukcji podatku od nieruchomości?  
  7. Jaka powinna być rola podatku od nieruchomości w systemie finansowania JST w Polsce?  
  8. Nad tymi, ale i innymi ważnymi zagadnieniami będą debatować w ramach XVII Debaty Podatkowej SGH samorządowcy, przedstawiciele administracji państwowej oraz nauki.  

 

Moderator debaty: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski – dyrektor Instytutu Finansów

Wystąpienie inicjujące debatę: dr hab. Paweł Felis, prof. SGH  

Uczestnicy stołu panelowego:

  • dr hab. Michał Bernardelli, prof. SGH
  • Grzegorz Czarnocki – Zastępca Przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, Prezes Regionalnej Izby  Obrachunkowej w Opolu
  • prof. dr hab. Leonard Etel –  Uniwersytet w Białymstoku
  • dr Anita Makowska – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • dr Jarosław Olejniczak – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Jolanta Panas - starszy specjalista ds. nieruchomości w międzynarodowym koncernie budowlanym.
  • Andrzej Porawski - dyrektor Biura Związku Miast Polskich (od 1991r.) ​
  • dr inż. Sławomir Jerzy Snarski – Starosta Bielski, Wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich 
     
XVI DEBATA PODATKOWA - CENY TRANSFEROWE - AKTUALNE TENDENCJE I ZAGADNIENIA PROBLEMOWE 8 GRUDNIA 2022 r.

Zapraszamy na  cykliczne wydarzenie XVI Debatę Podatkową pt. „Ceny transferowe – aktualne tendencje i zagadnienia problemowe”, która odbędzie się 8 grudnia 2022r. w godz. 17.00-19.15 (w aplikacji MS Teams)

 z wystąpieniami inauguracyjnymi:

 Pana Konrada Szpadzika, Zastępcy Dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów i Pana Piotra Wiewiórki, Partnera w PwC Polska oraz moderacją dyskusji panelowej przez dyrektora Instytutu Finansów prof. dr hab. Janusza Ostaszewskiego.

Obszar cen transferowych stanowi wciąż wyzwanie podatkowe dla wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających transgranicznie. Epidemia COVID-19 sprokurowała również nowe pytania o jakość wieloletnich analiz porównawczych, o możliwość dokonywania następczych korekt cen transferowych, czy też wyceny w warunkach niepewności. W ramach nowelizacji 2023 uchylono ze skutkiem wstecznym przepisy dotyczące tzw. pośrednich transakcji rajowych. Specyfika materii cen transferowych implikuje spory podatkowe, należy zastanowić się, czy aktualnie mechanizmy skutecznie przeciwdziałają podwójnemu opodatkowaniu? Nad tymi, ale i innymi zagadnieniami, będą debatować w ramach XVI Debaty Podatkowej SGH przedstawiciele nauki, administracji podatkowej i doradcy podatkowi.
 

XV DEBATA PODATKOWA - GRUPA VAT -KORZYŚCI A RYZYKO 23 CZERWCA 2022R.

Zapraszamy na cykliczne wydarzenie  XV Debatę Podatkową organizowaną przez Instytut Finansów SGH pt. “Grupa VAT- korzyści a ryzyko”, która odbędzie się  23 czerwca 2022r. godz. 17.00-19.30 (aplikacja MS Teams)

Key-speaker: 

dr Paweł Selera - dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów

Moderator debaty:

prof. dr hab. Janusz Ostaszewski - dyrektor Instytutu Finansów

 

Uczestnikami stołu panelowego będą:

  • dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof.SGH
  • Tomasz Michalik
  • Andrzej Nikończyk
  • Jan Sarnowski
XIV DEBATA PODATKOWA - FINANSE WOBEC NOWYCH WYZWAŃ TECHNOLOGICZNYCH 15.04.2021R.

Zapraszamy na cykliczne wydarzenie

XIV Debatę Podatkową

organizowaną  przez Instytut Finansów SGH

pt.  “Finanse wobec nowych wyzwań technologicznych”,

która odbędzie się 15 kwietnia 2021 r.  godz. 18.00-20.15 (aplikacja TEAMS), z wystąpieniem  inauguracyjnym pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech  - Szefa Centrum GoveTech Pani Justyny Orłowskiej.

W panelu dyskusyjnym zderzą się poglądy przedstawicieli administracji publicznej, biznesu, doradców.

 

Państwo może być kluczowym akceleratorem rozwoju technologii, nie tylko za pośrednictwem partnerstwa publiczno-prywatnego czy parków technologicznych, ale również poprzez nowoczesne spojrzenie na rozwój innowacji przy wykorzystaniu formuły GovTech. Govtech to szansa na m.in. zwiększenie produktywności, stworzenie nowych miejsc pracy oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Dla administracji GovTech jest możliwością tańszego i łatwiejszego dostępu do lepszych, innowacyjnych rozwiązań.

 

System podatkowy może wspierać inwestorów, na przykład poprzez pobudzanie kapitałów wysokiego ryzyka szukających okazji w innowacyjnych start-upach. Zyskujące na popularności ulgi B+R oraz IP Box niedługo mają zostać rozszerzone wzorem innych państw także o ulgę na robotyzację oraz ulgę na prototypy. System podatkowy może wspierać także współpracę biznesu z nauką oraz zatrudnianie innowacyjnych pracowników. Finansowanie innowacji poprzez system podatkowy może mieć więc kluczowe znaczenie z punktu widzenia stojących przez polską gospodarką nowych wyzwań technologicznych.

 

Finanse stojące przed nowymi wyzwaniami technologicznymi, w szczególności w obszarze podatków, będą przedmiotem XIV debaty podatkowej, organizowanej przez Instytut Finansów SGH.

 

Zapraszamy!

LINK DO DEBATY

XIII DEBATA PODATKOWA

Wystąpienie inauguracyjne: Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - Szef Centrum GovTech

 
​Głos ad vocem: Joanna Prokurat, doradca podatkowy w kancelarii Wardyński i Wspólnicy z wieloletnim praktycznym doświadczeniem w obsłudze podatkowej, w tym w obszarze nowych technologii

 
​Moderator Debaty: Prof. dr hab. Janusz Ostaszewski Dyrektor Instytutu Finansów

 
​Paneliści:

  • dr Beata Lubos dyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Aleksander Łożykowski dyrektor Departamentu Podatków Bezpośrednich w Ministerstwie Finansów, pracownik Zakładu Podatków
  • dr Filip Majdowski zastępca dyrektora Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów
  • Wojciech Przybylski Prezes Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego
XIII DEBATA PODATKOWA ESTOŃSKI CIT W POLSKICH WARUNKACH-PERSPEKTYWY, SZANSE I WYZWANIA-19.11.2020R.

Sejm RP uchwalił 28 października ustawę, która wprowadzić ma w Polsce system rozliczenia CIT w momencie wypłaty zysku wspólnikom. Z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki dotyczące m.in. wielkości przychodów, struktury udziałowej czy zatrudnienia. Dopóki spółka reinwestuje zyski lub tworzy parasol płynności, dopóty nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Jak tzw. estoński CIT sprawdzi się w polskich warunkach? Jak wpłynie na system podatkowy, biznes, finanse, gospodarkę, rachunkowość? W panelu dyskusyjnym zderzą się poglądy przedstawicieli biznesu, doradców podatkowych, Ministerstwa Finansów, ekspertów z zakresu rachunkowości, rynków finansowych czy finansów publicznych. Szczegółowa agenda w załączeniu.  Zapraszamy!​

PROGRAM:


17:00 – 17:15    Powitanie i otwarcie Prof. SGH dr hab. Joanna Wielgórska-Leszczyńska, Dziekan Kolegium

               Zarządzania i Finansów, Prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów SGH

17:15 – 17:45    Wystąpienie inauguracyjne: Jan Sarnowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów

17:45 – 19:00    Dyskusja panelowa (z udziałem głosu p​ubliczności):

  • Włodzimierz Budziński, Prezes Air-Pol Sp. z o.o.
  • Dr hab. Marta Kluzek, prof. UEP
  • Aleksander Łożykowski, Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Zakład Podatków SGH
  • Dr Krzysztof Melnarowicz, Zakład Rynków Kapitałowych i Teorii Finansów SGH
  • Dr Agnieszka Tłaczała, Zakład Podatków SGH
  • Paweł Trojanek, Przewodniczący Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP

Moderator:

Prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów SGH

19:00– 19:15 Podsumowanie Debaty

XII DEBATA PODATKOWA PROGRAM WSPÓŁDZIAŁANIA (MONITORING HORYZONTALNY) 28.11.2019R.


XII DEBATA PODATKOWA
pt. “Program współdziałania (Monitoring horyzontalny)”
28 listopada 2019  godz. 17:00-19:30
Aula I bud. C
 
z wystąpieniem inauguracyjnym Pana Artura Gostomskiego, dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów
oraz głosem ad vocem dr hab. Hanny Filipczyk
 
PROGRAM:

17:00-17:10    Powitanie dr hab. Marcin Jamroży, kierownik Zakładu Podatków SGH
17:10-17:40    Wystąpienie inauguracyjne: Artur Gostomski, Dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów
17:40-18.00    Głos ad vocem: dr hab. Hanna Filipczyk, Uniwersytet w Białymstoku
18:00-18:20    Przerwa kawowa
18:20-19:25    Dyskusja panelowa (z udziałem głosu publiczności): dr hab. Hanna Filipczyk, Uniwersytet w Białymstoku Artur Gostomski, Dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów dr Jakub Jankowski, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Krysiak, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP Filip Świtała, były Wiceminister Finansów Moderator: dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
19:25-19:30    Podsumowanie Debaty

XI DEBATA PODATKOWA RAPORTOWANIE SCHEMATÓW PODATKOWYCH(MDR) 16.05.2019 R.

PROGRAM:

17:00–17:10 Powitanie prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów SGH
17:10–17:40 Wystąpienie inauguracyjne:
dr Marcin Lachowicz, Zastępca Dyrektora, Departament Systemu Podatkowego, Ministerstwo Finansów
17:40–18.00 Głos ad vocem: dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Instytut Finansów SGH
18:00–18:20 Przerwa kawowa
18:20–19:30 Dyskusja panelowa (z udziałem głosu publiczności):
 

  • dr Marcin Lachowicz, Zastępca Dyrektora, Departament Systemu Podatkowego
  • Renata Miązek, członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP
  • Paweł Satkiewicz, główny konsultant, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • dr Joanna Szlęzak-Matusewicz, Instytut Finansów SGH
  • dr Wojciech Sztuba, Prezes Zarządu IFA Poland
  • Anna Zaręba-Faracik, Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Procesowego, Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Moderator:
prof. dr hab. Janusz Ostaszewski / dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
19:30 – 19:40 Podsumowanie Debaty

X DEBATA PODATKOWA OPODATKOWANIE OBROTU WALUTAMI OPARTYMI O TECHNOLOGIĘ BLOCKCHAIN 24.01.2019R.

Program debaty:

17:00 – 17:10 Powitanie dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH Kierownik Zakładu Podatków Instytutu Finansów SGH

17:10 – 17:40 Wystąpienie inauguracyjne: Jacek Bućko / Marcin Kopczyk/ Piotr Przybyłek, Ministerstwo Finansów / KAS

17:40 – 18.00 Głos ad vocem: Marcelina Szwed-Ziemichód, MSZ Tax

18.00 – 18.20 Wstęp do dyskusji (ABC technologii blockchain): dr Wojciech Kurowski, Instytut Zarządzania Wartością SGH

18:20 – 18:40 Przerwa kawowa

18:40 – 19:40 Dyskusja panelowa (z udziałem głosu publiczności):

Jacek Bućko, doradca w Ministerstwie Finansów

dr Wojciech Kurowski, Instytut Zarządzania Wartością SGH

Marcin Michna, radca prawy i doradca podatkowy, KPMG

Marcin Kopczyk, Krajowa Administracja Skarbowa

Dr Grzegorz Sobiecki, Instytut Finansów SGH

Marcelina Szwed-Ziemichód, doradca podatkowy i adwokat w MSZtax

Moderator:  dr hab. Marcin Jamroży, prof.SGH

19:40 – 19:45 Podsumowanie Debaty

IX DEBATA PODATKOWA DANINA SOLIDARNOŚCIOWA 25.10.2018R.

Udział wzięli:

prof. dr hab. Janusz Ostaszewski - Dyrektor Instytutu Finansów SGH

Anna Iwańczyk – Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Elżbieta Gimlewicz - Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

dr hab. Feliks Grądalski - prof. SGH

dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol - prof. SGH, Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych KGHM

Cezary Krysiak - członek Zarządu Mazowieckiego Oddziału KIDP, m.in. były Dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów

dr Piotr Russel - Instytut Finansów SGH, Biuro Analiz Sejmowych

dr Konrad Walczyk - Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH

VIII DEBATA PODATKOWA KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW TWÓRCÓW  01.03.2018

PROGRAM DEBATY
 17.00-17.05    Powitanie prof. dr hab. Janusz Ostaszewski - Dyrektor Instytutu Finansów SGH  ​
17.05-17.35    Wystąpienie inauguracyjne: Maciej Żukowski,  Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Ministerstwo Finansów ​
​17.35-17.55     Głos ad vocem: Paweł Trojanek, Przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP​
17.55-18.15​     Przerwa kawowa​
​18.15-19.25     Dyskusja panelowa (z udziałem głosu publiczności):  

  •     dr Andrzej Dmowski,  adwokat, doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny, Certified Public Accountant (CPA)
  •     doc. dr Janusz Fiszer, Uniwersytet Warszawski
  •     dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
  •     Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (obecność warunkowana)
  •     prof. dr hab. Adam Mariański - Katedra Prawa Podatkowego WPiA Uniwersytetu Łódzkiego; Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych
  •     Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP
  •     Maciej Żukowski, Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Ministerstwo Finansów   
  •     Moderator: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, Dyrektor Instytutu Finansów SGH​

​19.25-19.30     Podsumowanie Debaty​
 
 
Streszczenie VIII Debaty:
Przegląd Podatkowy:

Gazeta SGH :

Stół panelowy:
prof. dr hab. Janusz Ostaszewski - Dyrektor Instytutu Finansów SGH
Maciej Żukowski - Dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych, Ministerstwo Finansów
Paweł Trojanek - Przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP
dr Andrzej Dmowski - Partner Zarządzający w korporacji Russell Bedford Poland
doc. dr Janusz Fiszer - Uniwersytet Warszawski, Kancelaria GESSEL
dr hab. Marcin Jamroży - prof. SGH Krzysztof Lewandowski - Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
prof. dr hab. Adam Mariański - Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, WPiA Uniwersytetu Łódzkiego

VII DEBATA PODATKOWA CENY TRANSFEROWE I DOKUMENTACJA PODATKOWA 30.11.2017

Gazeta SGH:

Przegląd Podatkowy:
 

PROGRAM KONFERENCJI:

17:00 – 17:05 Powitanie prof. dr hab. Janusz Ostaszewski - Dyrektor Instytutu Finansów SGH

17:05 – 17:35 Wykład inauguracyjny: Konrad Szpadzik Zastępca Dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów KAS

17:35– 17:55 Głos ad vocem: dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH

17:55 – 18:15 Przerwa kawowa

18:15 – 19:25 Dyskusja panelowa (z udziałem głosu publiczności):

  • Andrzej Dmowski, Adwokat, Partner Zarządzający w korporacji Russell Bedford Poland
  • Iwona Georgijew, Partner kierujący zespołem ds. Cen Transferowych Deloitte w Europie Centralnej i Wschodniej
  • dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
  • Joanna Pietrasik, Dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen MF
  • Konrad Szpadzik, Zastępca Dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów
  • Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP

Moderator: prof. dr hab. Janusz Ostaszewski, Dyrektor Instytutu Finansów SGH

19:25 – 19:30 Podsumowanie Debaty

VI DEBATA PODATKOWA USZCZELNIENIE SYSTEMU VAT 01.06.2017
V DEBATA PODATKOWA KRAJOWA ADMINISTRACJA SKARBOWA 23.03.2017

W dniu 23 marca 2017 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się V Debata Podatkowa zorganizowana przez Instytut Finansów przy współudziale SKN Doradztwa Podatkowego, poświęcona istocie oraz konsekwencjom reformy administracji podatkowej.

Wykład inauguracyjny wygłosił pn Leszek Grzybowski, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów, który brał udział w pracach nad utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Z głosem „ad vocem” wystąpił dr hab. Grzegorz Gołębiowski, prof. Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie .


Streszczenie debaty:

Przegląd Podatkowy nr 6/2017, s. 5-6. M.Jamroży

Dyskusję panelową moderowali prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów oraz dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH.

Gośćmi stołu panelowego byli:

  • prof. dr hab. Wiesław Czyżowicz, były Podsekretarz stanu w MF i były prezes Szef Służby Celnej
  • Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP .
IV DEBATA KLAUZULA PRZECIWKO UNIKANIU OPODATKOWANIA 24.11.2016

W dniu 24 listopada 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się IV Debata Podatkowa zorganizowana przez Instytut Finansów przy współudziale SKN Doradztwa Podatkowego, poświęcona skutkom podatkowym wynikającym z wprowadzenia klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Wykład inauguracyjny wygłosił pan Leszek Grzybowski - dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów, sekretarz Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania.

Z głosem „ad vocem” wystąpił dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH, członek Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Dr hab. Marcin Jamroży przedstawił kontekst międzynarodowy, w szczególności projekty regulacji czy pakiety działań służące zwalczaniu unikania opodatkowania.


Streszczenie debaty:
Gazeta SGH, nr 1/17

Przegląd Podatkowy nr 2/2017:


Dyskusję panelową moderował prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów. Gośćmi stołu panelowego byli:
- doc. dr Janusz Fiszer, Uniwersytet Warszawski, Kancelaria GESSEL
- dr hab. Dominik Gajewski, prof. SGH
- Honorata Łopianowska, Dyrektor Departamentu Reformy Administracji Skarbowej w Ministerstwie Finansów
- Paweł Trojanek, przewodniczący Mazowieckiego Oddziału KIDP
- Dariusz Wasylkowski, Wardyński i Wspólnicy sp.k.

III DEBATA PODATKOWA PODATEK HANDLOWY 16.06.2016

W dniu 16 czerwca 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się III Debata Podatkowa zorganizowana
przez Instytut Finansów przy współudziale SKN Doradztwa Podatkowego, poświęcona opodatkowaniu sprzedaży detalicznej.

Wykład inauguracyjny wygłosił Adam Krzysztof Abramowicz, poseł na Sejm, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
Z głosem „ad vocem” wystąpił dr Maria Andrzej Faliński, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Dr hab. Marcin Jamroży przedstawił rozwiązania obowiązujące w innych państwach europejskich odnośnie do opodatkowania sieci handlowych. (zobacz plik M Jamrozy_podatek_handlowy.pdf M Jamrozy_podatek_handlowy.pdf)

Streszczenie debaty:


Dyskusję panelową moderował prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów.

Gośćmi stołu panelowego byli:

  • prof. dr hab. Janusz Kudła, Uniwersytet Warszawski
  • dr Jarosław Neneman, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • prof. dr hab. Artur Nowak-Far, Instytut Prawa SGH,
  • dr Irena Ożóg, Kancelaria Ożóg Tomczykowski sp. z o.o.
  • Dariusz Wasylkowski, Wardyński i Wspólnicy sp.k.
II DEBATA PODATKOWA PODATEK BANKOWY 03.03.2016

W dniu 3 marca 2016 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się II Debata Podatkowa zorganizowana przez Instytut Finansów przy współudziale SKN Doradztwa Podatkowego, poświęcona opodatkowaniu banków w Polsce.

Wykład inauguracyjny wygłosił wiceminister finansów, prof. nadzw. dr hab. Konrad Raczkowski. Z głosem „ad vocem” wystąpił Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Dyskusję panelową moderował prof. zw. dr hab. Janusz Ostaszewski, dyrektor Instytutu Finansów.

Gośćmi stołu panelowego byli:

  • dr hab. prof. WSFiZ Grzegorz Gołębiowski- wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu -
  • prof. dr hab. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, kierownik Zakładu Systemu Finansowego w Instytucie Finansów
  • dr hab. Marcin Jamroży, Zakład Podatków
  • Paweł Trojanek - Przewodniczący Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych,
  • dr Piotr Wiśniewski – Zakład Finansów Przedsiębiorstwa


GAZETA SGH:

I DEBATA PODATKOWA PRZECIWDZIAŁANIE UNIKANIU OPODATKOWANIA 10.12.2015

W dniu 10 grudnia 2015 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się I Debata Podatkowa zorganizowana przez Instytut Finansów, przy współudziale SKN Doradztwa Podatkowego, poświęcona zjawisku unikania opodatkowania i przeciwdziałania mu.

Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. Dominik Gajewski, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i ekspert Komisji Europejskiej w zakresie budowania strategii przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.
Z głosem „ad vocem” wystąpił dr hab. Marcin Jamroży, adiunkt w Zakładzie Podatków Instytutu Finansów SGH.

Streszczenie I debaty podatkowej

Przegląd Podatkowy


Dyskusję panelową moderował prof. dr hab. Janusz Ostaszewski,dyrektor Instytutu Finansów SGH

Gośćmi stołu panelowego byli:

  • prof. dr hab. Grzegorz Gołębiowski- wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu,profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania Warszawie,
  • Cezary Krysiak - dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów,
  • dr Irena Ożóg - wspólnik w Ożóg i Wspólnicy, była wiceminister finansów,
  • Paweł Trojanek - Przewodniczący Zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych,
  • Dariusz Wasylkowski - wspólnik w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, doradca podatkowy i adwokat
  • dr Piotr Wiśniewski - adiunkt w Instytucie Finansów SGH.
.