Egzamin dyplomowy na studiach drugiego stopnia - obrona
Egzaminy dyplomowe odbywają się stacjonarnie, wymagają osobistego stawiennictwa w określonym czasie i we wskazanej przez DSM sali.
Dopuszczenie do egzaminu dyplomowego jest możliwe po spełnieniu poniższych wszystkich warunków:
- zrealizowanie programu studiów,
- pozytywna ocena promotora,
- przesłanie drogą mailową dokumentów do pracy magisterskiej do swojej/go Asystentki/ta roku,
- pozytywna ocena recenzenta,
- uregulowanie ewentualnych zaległości finansowych.
Szczegółowe zasady wyznaczania terminu egzaminu dyplomowego określa instrukcja Dziekan Studium Magisterskiego
- Instrukcja Dziekana Studium Magisterskiego SGH w sprawie organizacji i przebiegu egzaminu dyplomowego na studiach drugiego stopnia
Szczegółowa instrukcja dotycząca organizacji i przebiegu egzaminu dyplomowego na studiach drugiego stopnia jest wprowadzona na podstawie § 39 ust. 12 Regulaminu Studiów Pierwszego i Drugiego Stopnia oraz jednolitych magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
- Egzamin dyplomowy na studiach drugiego stopnia odbywa się przed komisją powołaną przez Dziekana. W skład komisji wchodzą: Dziekan Studium Magisterskiego albo upoważniony przez Dziekana nauczyciel akademicki posiadający co najmniej stopień naukowy doktora – jako przewodniczący oraz promotor i recenzent pracy – jako członkowie. W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest, aby recenzent został zastąpiony przez innego nauczyciela akademickiego posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora.
- Egzamin dyplomowy ma formę ustną.
- Osoba przystępująca do egzaminu udziela odpowiedzi na trzy pytania. Treść dwóch pytań związana jest z kierunkowymi efektami uczenia się ustalonymi dla kierunku studiów w SGH. Jedno pytanie dotyczy tematyki przygotowanej pracy dyplomowej.
- Pytania związane z kierunkowymi efektami uczenia się, losowane są spośród 100 pytań przygotowanych przez właściwą radę programową kierunku studiów.
- Listy pytań związanych z kierunkowymi efektami uczenia się, spośród których losowane są pytania podczas egzaminu dyplomowego, są jawne i publicznie dostępne na stronie Dziekanatu Studium Magisterskiego SGH.
- Pytanie dotyczące tematyki pracy formułuje recenzent.
- Odpowiedzi na każde z pytań oceniane są oddzielnie w oparciu o skalę ocen obowiązującą w SGH na studiach I i II stopnia. Otrzymanie przynajmniej jednej oceny niedostatecznej oznacza, że egzamin nie został zaliczony. W tym przypadku oceną końcową egzaminu dyplomowego jest ocena niedostateczna.
- W przypadku niezaliczenia egzaminu w terminie pierwszym lub nieusprawiedliwionej nieobecności, studentowi przysługuje drugi termin egzaminu dyplomowego. Wynik egzaminu w terminie drugim jest ostateczny.
- Zasady usprawiedliwiania nieobecności podczas egzaminu dyplomowego są tożsame z zasadami usprawiedliwiania nieobecności podczas sesji egzaminacyjnej. Szczegóły precyzuje Instrukcja Dziekana Studium Magisterskiego w sprawie zasad usprawiedliwiania nieobecności studenta na egzaminie oraz trybu uzyskania dodatkowego terminu egzaminu.
- Po uznaniu egzaminu za zaliczony, ocena końcowa z egzaminu dyplomowego jest obliczana na podstawie cząstkowych ocen uzyskanych za odpowiedzi na każde z trzech pytań, według następujących zasad:
- w przypadku zaliczenia egzaminu w pierwszym terminie, końcową ocenę z egzaminu dyplomowego stanowi średnia arytmetyczna ocen uzyskanych za odpowiedzi na każde z trzech pytań;
- w przypadku zaliczenia egzaminu w drugim terminie, końcową ocenę z egzaminu dyplomowego stanowi średnią arytmetyczną ocen z obu terminów;
- średnie są zaokrąglane do części setnych.
Pozostałe kwestie dotyczące egzaminu dyplomowego oraz zasady i warunki ukończenia studiów regulują przepisy zawarte w Regulaminie Studiów Pierwszego i Drugiego Stopnia oraz jednolitych magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 30 września 2021 r.
Pytania z kierunku na egzamin dyplomowy na studiach II stopnia
Student jest rozliczany do egzaminu dyplomowego wg programu studiów, w roku, w którym rozpoczął naukę. Studenci wznawiani są rozliczani wg programu studiów, na który zostali wznowieni. W przypadku wątpliwości prosimy o kontaktowanie się z asystentkami/asystentami roku.
- pytania obowiązujące studentów rozliczanych do egzaminu dyplomowego według programu studiów 2018/2019 oraz wcześniejszych
- pytania obowiązujące studentów rozliczanych do egzaminu dyplomowego według programu studiów 2019/2020
-
JOINT DEGREE PROGRAMME - Models and Methods of Quantitative Economics – QEM
DOUBLE DIPLOMA PROGRAMMES
University of Economics Prague
EDHEC Business School
Nova School of Business and Economics
Toulouse Business School
Université Laval
ZHAW School of Management and Law
Universita degli Studi di Firenze
Technische Universität Berlin
Johannes Gutenberg University
University of Duisburg-Essen
EBS Universität für Wirtschaft und Recht
European University Viadrina
- pytania obowiązujące studentów rozliczanych do egzaminu dyplomowego według programu studiów 2020/2021
-
JOINT DEGREE PROGRAMME - Models and Methods of Quantitative Economics – QEM
DOUBLE DIPLOMA PROGRAMMES
University of Economics Prague
EDHEC Business School
Nova School of Business and Economics
Toulouse Business School
Université Laval
ZHAW School of Management and Law
Universita degli Studi di Firenze
Technische Universität Berlin
Johannes Gutenberg University
University of Duisburg-Essen
EBS Universität für Wirtschaft und Recht
European University Viadrina
- Pytania obowiązujące studentów rozliczanych do egzaminu dyplomowego według programu studiów 2021/2022
-
- Pytania obowiązujące studentów rozliczanych do egzaminu dyplomowego według programu studiów 2022/2023
-
Terminy egzaminów dyplomowych na studiach II stopnia - terminy obron
Osobą odpowiedzialną za ustalanie terminów egzaminów dyplomowych w Dziekanacie Studium Magisterskiego jest Pani Agnieszka Zdybel.
Termin egzaminów dyplomowych można sprawdzić w Harmonogramie egzaminów dyplomowych na studiach II stopnia (logując się za pomocą loginu i hasła do poczty SGH, wyszukiwanie odbywa się poprzez wpisanie numeru albumu).
Egzaminy dyplomowe w SGH odbywają się w ciągu tygodnia, najczęściej od 8:00 do 16:00 w terminach określonych przez Dziekana SM. Ze względu na konieczność ustalenia harmonogramu w taki sposób, aby jak najefektywniej wykorzystywać czas członków komisji, terminy egzaminów planowane są z wyprzedzeniem. Ostateczny termin podawany jest na 7 dni przed egzaminem za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres w domenie @sgh.waw.pl. Staje się on wiążący dla studenta.
W kontekście wyznaczania terminu egzaminu dyplomowego warto pamiętać o tym, że:
- Wstępny i ostateczny termin egzaminu można sprawdzić w serwisie harmonogramu egzaminów dyplomowych na studiach II stopnia.
- Jeżeli termin egzaminu został zaplanowany, wcześniej niż 7 dni przed egzaminem, można złożyć podanie o jego zmianę, ale konieczne jest wskazanie szczególnych i udokumentowanych okoliczności. Każde takie podanie będzie rozpatrywane indywidualnie. Podanie można złożyć elektronicznie za pomocą USOSweb oraz tradycyjnie za pośrednictwem Poczty Polskiej. Podanie powinno być zaopiniowane przez promotora.
- Jeżeli do egzaminu dyplomowego zostało mniej niż 7 dni, nie ma możliwości zmiany terminu.
- Warto sprawdzać regularnie pocztę w domenie @sgh.waw.pl, ponieważ informację o terminie egzaminu wysyłamy wyłącznie tam (co wynika z § 3 Regulaminu studiów).
Harmonogram egzaminów dyplomowych na studiach II stopnia
- Zwrot legitymacji
Nie ma obowiązku zwrotu legitymacji. Zostanie ona automatycznie unieważniona w dniu egzaminu dyplomowego.
Uprawnienie do posługiwania się legitymacją studencką przysługuje wyłącznie osobom zachowującym status studenta. Oznacza to, iż z chwilą ukończenia studiów (złożenia egzaminu dyplomowego) lub zakończenia studiów (z datą, kiedy decyzja o skreśleniu z listy studentów stanie się ostateczna), uprawnienia te wygasają.
Dziekanat Studium Magisterskiego – Sekretariat
al. Niepodległości 162
tel.: 22 564 94 83
e-mail: dsm@sgh.waw.pl