Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z podstawą programową nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych, poszerzony dodatkowo o zagadnienia związane ze zmienianym corocznie hasłem przewodnim Olimpiady. Niemniej jednak organizatorzy zakładają, że uczestnicy Olimpiady wykażą się umiejętnością samodzielnego przyswajania wiedzy wykraczającej poza wymogi szkolne. Młodzież biorąca udział w Olimpiadzie powinna posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, ekonomii, zarządzania i prawa.
Tak różnorodne cele oraz zakres tematyczny Olimpiady powodują, że uczestnicy oceniani są nie tylko za posiadaną wiedzę i jej przełożenie na praktyczne umiejętności, ale także za reprezentowane przez nich postawy i zachowania przedsiębiorcze. Sprawdzaniu wiedzy służą testy, natomiast przy ocenie postaw i zachowań przedsiębiorczych brane są pod uwagę wykonywane przez uczniów projekty, rozwiązywane studia przypadków oraz prezentacje na zadany temat.
Olimpiada cieszy się bardzo dużą popularnością. Pierwsza edycja Olimpiada miała miejsce w roku szkolnym 2005/2006. Przystąpili do niej zawodnicy z 726 szkół. Do dziesiątej zgłosiły się 1102 szkoły - tj. 52% więcej (zobacz statystyki).
Olimpiady Przedsiębiorczości to projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.