Praktycznie każda interakcja z ludźmi lub z technologią generuje dane, które pozostają ze sobą w relacji. W rezultacie wiele problemów społecznych można badać jako złożone sieci, w których węzły reprezentują badane podmioty, a krawędzie relacje między tymi podmiotami. Teoria grafów to dział matematyki zajmujący się badaniem własności takich obiektów.
Eksploracja złożonych sieci w celu zrozumienia zasad rządzących ich organizacją oraz zachowaniem podmiotów w sieciach jest obecnie ważnym przedmiotem badań, zarówno w naukach społecznych jak i ścisłych. Podczas prelekcji zostaną przedstawione podstawowe pojęcia i metody wykorzystywane do badania sieci. Następnie omówione zostaną wybrane zastosowania metod analizy danych sieciowych do modelowania zjawisk społecznych.
Prof. Paweł Prałat z Departamentu Matematyki w Toronto Metropolitan University współpracuje ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w ramach realizacji grantu NAWA „Metody i zastosowania analizy danych”.
Seminarium będzie nagrywane. Uczestnictwo w nim tożsame jest z wyrażeniem zgody na utrwalenie Państwa wizerunku, jeżeli włączą Państwo kamerę. Nagranie seminarium zostanie upublicznione w serwisie YouTube. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w tym celu jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie, co nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed tym cofnięciem.
dr hab. Tymoteusz Doligalski, prof. SGH, prof. dr hab. Bogumił Kamiński