100-lecie

Uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyły się w 14 października 2006 roku. W ramach uroczystości odbyło się odsłonięcie trzech tablic pamiątkowych w Budynku A. Tablicę odsłonił rektor prof. Adam Budnikowski.

Otwarto wystawę „Z przeszłości w przyszłość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”.

Wieczorem w pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta kolacja.

Z okazji 100-lecia Narodowy Bank Polski wydał trzy okolicznościowe monety 200-złotową złotą, 10-złotową srebrną i 2-złotową. Prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Leszek Balcerowicz wręczył monety na 101. inauguracji roku akademickiego, która odbyła się 14 października 2006 roku.


Msza Święta

Uroczystości jubileuszu 100-lecia SGH rozpoczęła msza św., która odbyła się w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie w dniu 14 października 2006 roku. Homilię wygłosił ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła św. Anny w Warszawie.

Homilia wygłoszona przez Ks. Bogdana Bartołda Rektora Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie w trakcie mszy św. z okazji Jubileuszu 100-lecia SGH w dniu 14 października 2006 roku

Magnificencjo,
Szanowny Panie Rektorze,
Wysoki Senacie,
Czcigodni Państwo Profesorowie,
Drodzy Studenci

i wszyscy stanowiący środowisko akademickie Szkoły Głównej Handlowej, którzy pragniecie z Bożą pomocą rozpoczynać kolejny rok pracy naukowej i dydaktycznej, oraz dziękować Bogu w Trójcy Jedynemu za wspaniały Jubileusz 100 lat istnienia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Bardzo się cieszę, że mogę razem z Państwem uczestniczyć i przewodniczyć modlitwie zanoszonej do Boga w naszym kościele akademickim św. Anny. Wasz udział w tej Eucharystii jest świadectwem wiary, że kolejny rok pracy pragniecie rozpocząć w duchu prośby, aby dobry Bóg błogosławił wszystkim zamiarom i planom, jakie są przed środowiskiem akademickim Szkoły Głównej Handlowej. Bo jest to szczególna uczelnia na mapie środowiska akademickiego Stolicy. To w tej uczelni uczymy się wszyscy jak wypełniać Boże wezwanie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Niesłychanie ważną jest kwestią, aby nauczyć się tak gospodarować dobrami doczesnymi, by stawały się one dla nas wszystkich, darem, który pozwala nam funkcjonować na tej ziemi i ubogacać innych.

Wszystkie wielkie rzeczy rodzą się z małych. Potężny dąb, który na wzgórzu walczy z burzami, wgłębiony potężnymi korzeniami w skałę, wyrósł z małej żołędzi zarzuconej płytko w ziemię. Tak niewiele było jej potrzeba: trochę ziemi, nieco wilgoci, promień słońca i powietrza. Tyle tylko wymaga delikatny młody pęd do życia. A dziś jest olbrzymem. Rósł powoli pomnażając swoje komórki. Ta systematyczna praca jest delikatna i ukryta, że się jej nie dostrzegało. Tak więc całe nasze życie składa się z drobiazgów. Nasz dzień składa się z godzin, godzina z minut. Tak rodziła się również nasza „Jubilatka” - Szkoła Główna Handlowa. Od bardzo małej, skromnej uczelni do jednej z największych i najlepszych w Polsce. Ale dobro jest wielkie, kiedy przez nie przemawia Bóg. W dzisiejszej ewangelii słyszeliśmy, jak Bóg zaprasza nas na ucztę. Wszyscy bez wyjątku jesteśmy zaproszeni, bo wszyscy potrzebujemy usłyszeć słowa Prawdy i Miłości.

Gdy dziś chcemy dziękować Bogu za istnienie naszej Szkoły, to jednocześnie chcemy nieustannie sobie przypominać, czym mamy kierować się w naszym życiu, aby owocnie wykorzystywać wiedzę i mądrość zdobywaną na tej uczelni. Pierwszą zasadniczą sprawą jest zauważenie tego, że obok mnie są ludzie, którym mam posługiwać w duchu chrześcijańskiej służby.

Z pewnością nie trzeba być nawet zbyt bystrymi obserwatorami, żeby zauważyć różne potrzeby naszych bliźnich. Widzimy również u otaczających nas osób wiele braków, które w miarę swoich możliwości i sił powinniśmy skutecznie usuwać, właśnie przez uczynki miłosierne. Takimi najbardziej istotnymi potrzebami ludzi, są potrzeby służące utrzymaniu i rozwijaniu wszystkiego, co towarzyszy życiu ludzkiemu.

Wielki orędownik Miłosierdzia Bożego - św. Paweł w liście do Koryntian tak mówi: „Teraz więc niech wasz dostatek przyjdzie z pomocą ich potrzebom, aby ich bogactwo było wam pomocą w waszych niedostatkach i aby nastała równość” (2 Kor 8,14). Pan Jezus z kolei naucza, że na Sądzie Ostatecznym nagrodę otrzymamy przede wszystkim za konkretne działania względem drugiego człowieka: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25,34-36).

W trakcie swojej pielgrzymki do naszej Ojczyzny, Ojciec św. Benedykt XVI na spotkaniu z młodzieżą w Krakowie powiedział słowa, które również powinniśmy odczytywać w relacji do bliźniego: „w sercu każdego człowieka jest pragnienie domu. Tym bardziej młode serce przepełnia przeogromna tęsknota za takim domem, który będzie własny, który będzie trwały, do którego będzie się nie tylko wracać z radością, ale i z radością przyjmować każdego przechodzącego gościa. To tęsknota za domem, w którym miłość będzie chlebem powszednim, przebaczenie koniecznością zrozumienia, a prawda źródłem, z którego wypływa pokój serca. To tęsknota za domem, który napełnia dumą, którego nie trzeba będzie się wstydzić i którego zgliszczy nigdy nie trzeba będzie opłakiwać. To pragnienie jest niczym innym jak tęsknotą za życiem pełnym, szczęśliwym, udanym”. Sądzę, że dla wielu z Was tutaj obecnych, takim domem stała się na wiele lat Szkoła Główna Handlowa.

Bo jakże różni się ekonomia świata od ekonomii Bożej. Świat mówi nam: Bierzcie! Bóg mówi z kolei nam: Dawajcie! Natura jest krótkowzroczna i widzi tylko z bliska, wiara przeciwnie - patrzy daleko. Natura myśli tylko o dniu dzisiejszym, wiara myśli o dniu jutrzejszym i wieczności. Ten kto gromadzi, zdobywa skarb, ten kto rozdaje zdobywa sto skarbów, bo wszystko co dajemy, pomnażamy.

Kończąc swoją homilię, pragnę życzyć dzisiaj w Dniu Jubileuszu istnienia Szkoły Głównej Handlowej wszystkim Profesorom z Panem Rektorem na czele, wszystkim studentom, oraz pracownikom administracji, aby to wyznaczone Boże „poletko” na którym pracujecie, każdy według swojego powołania, przynosiło zawsze wspaniałe owoce, którymi będziecie się dzielić z wszystkimi potrzebującymi. A dobry Bóg, Gospodarz naszych pól, niech błogosławi Wam w tym codziennym trudzie „czynienia sobie ziemi poddanej”.

Źródło: Gazeta SGH, nr 228, 30 października 2006

Jubileusz 100-lecia SGH. Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Poczet sztandarowy
Jubileusz 100-lecia SGH. Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Na zdjęciu: prof. Marek Rocki – prorektor, dr Piotr Wachowiak – kanclerz, prof. Maria Romanowska – prorektor, prof. Adam Budnikowski – rektor, prof. Piotr Płoszajski – prorektor
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Występ Chóru Akademickiego SGH
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Występ Chóru Akademickiego SGH
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Przemawia rektor prof. Adam Budnikowski, z prawej strony ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła św. Anny w Warszawie, z lewej dr Piotr Wachowiak, kanclerz SGH
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Ks. Bogdan Bartołd, rektor kościoła św. Anny
Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Występ Chóru Akademickiego SGH
Msza Święta

Odsłonięcie tablic pamiątkowych

Jubileusz 100-lecia SGH uczczono odsłonęciem trzech tablic pamiątkowych w najstarszym budynku uczelni – w Budynku A:

  • tablicy poświęconej pamięci absolwentów i studentów Szkoły, poległych w walkach o niepodległość Polski w latach 1914-1920
  • tablicy dla upamiętnienia stulecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
  • tablicy z okazji X Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów SGPiS - SGH
Jubileusz 100-lecia SGH. Poczet sztandarowy
Jubileusz 100-lecia SGH. Tablice pamiątkowe przed odsłonięciem
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Przemawia prof. Janusz Kaliński
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Przemawia prof. Janusz Kaliński
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Goście uroczystości
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Goście uroczystości
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Rektor prof. Adam Budnikowski odsłania tablicę
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Przedstawiciel studentów odsłania tablicę
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Goście uroczystości
Odsłonięcie tablic pamiątkowych. Goście uroczystości
Odsłonięcie tablic pamiątkowych

Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH

100-lecie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która korzeniami sięga do założonych w 1906 r. przez Augusta Zielińskiego Kursów Handlowych jest znakomitą okazją do pokazania nie tylko jej dorobku i rozwoju, ale również historii i tradycji poprzez dokumenty i pamiątki muzealne zgromadzone w Archiwum Szkoły.

Wystawa „Z przeszłości w przyszłość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie” popularyzuje nasz zasób historyczny. Celem wystawy jest pokazanie najcenniejszych materiałów, niekiedy białych kruków, dotyczących powstania Uczelni, zmian organizacyjnych, jej pracowników i studentów. Ponadto staramy się pokazać dokumenty ilustrujące nieprzerwaną działalność Szkoły, indeksy i dyplomy z okresu stu lat.

Szkoła wielokrotnie zmieniała nazwę i strukturę organizacyjna. Początkowo były to tylko Kursy Handlowe, następnie od 1915 r. Wyższa szkoła Handlowa, potem Szkoła Główna Handlowa od 1933 roku do II wojny, w czasie okupacji hitlerowskiej Miejska Szkoła Handlowa (tajna SGH) i ponownie Szkoła Główna Handlowa. Przełomem w życiu Szkoły był rok 1949, kiedy podjęto decyzję o upaństwowieniu Uczelni. Dekretem z 16 sierpnia 1949 roku przekształcono SGH na Szkołę Planowania i Statystyki w Warszawie. W wyniku zmian ustrojowych kraju Szkoła powróciła w 1991 roku do tradycyjnej nazwy Szkoła Główna Handlowa.

Pomimo zachodzących ciągłych zmian w czasie stulecia cel uczelni zawsze pozostawał ten sam – wykształcenia absolwentów dla potrzeb gospodarki i kraju.

Wystawa została zorganizowana przez Archiwum Szkoły, które sięga swymi początkami czasów założenia Uczelni. W ciągu stulecia przeżywało ono trudne i burzliwe okresy swojego istnienia. Pomimo tego udało się w przeważającej większości ocalić zasób historyczny. Archiwum Szkoły gromadzi, zabezpiecza, opracowuje dokumentację aktową, przeprowadza kwerendy naukowo-badawcze dotyczące dziejów Uczelni oraz uczestniczy w opracowaniach dotyczących historii Szkoły.

Archiwista jako strażnik dóbr kultury, sięgający nieraz w bardzo odległą przeszłość, bierze udział w kształtowaniu zasobu źródeł. Pielęgnując tradycję Szkoły nie tylko utrwalamy wiedzę o jej historii, ale stajemy się bardziej wrażliwi na losy ludzi Szkoły.

Dorobek100-lecia został pokazany na tle oryginalnej architektury Uczelni. W roku, kiedy Szkoła uzyskała nowy budynek „C” warto przypomnieć o rozpoczęciu nauki w 1906 roku w niewielkim lokalu przy ul. Smolnej 9, który w 1911 roku został zamieniony na budynek przy ul. Koszykowej 9. Ponieważ systematycznie wzrastała liczba studentów, podjęto starania w 1918 roku o przyznanie placu pod budowę gmachu Uczelni, w których ogromną rolę odegrał ówczesny dyrektor, a późniejszy rektor Bolesław Miklaszewski. W uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego, w czerwcu 1925 roku uczestniczył prezydent RP Stanisław Wojciechowski, późniejszy wykładowca SGH. Najstarszy budynek „A” przy ul. Rakowieckiej, wybudowany w 1926 roku według projektu Jana Witkiewicza-Koszczyca, wyróżnia się pięknym stylem i architekturą. Było to wielkie wydarzenie, a w uroczystości poświęcenia budynku w 1927 roku wziął udział prezydent RP Ignacy Mościcki. Drugim architektonicznie ciekawym budynkiem w kompleksie Szkoły jest gmach Biblioteki wybudowany w 1931 roku według projektu tego samego autora. Obiekty zarejestrowane są w katalogu zabytków. Wybuch wojny nie pozwolił urzeczywistnić zamiaru budowy Gmachu Głównego, do jego budowy przystąpiono w 1950 roku, a ukończono w 1956.

W zmieniających się ciągle warunkach Szkoła potrafiła zawsze znaleźć właściwe sobie cele i formy działania służące gospodarce i społeczeństwu, bliskie swojej tradycyjnej nazwie - Szkoła Główna Handlowa.

Maria Wanda Mróz (z katalogu do wystawy)

Źródło: Gazeta SGH, nr 228, 30 października 2006

Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Otwarcie wystawy zapowiada Tomasz Rusek – rzecznik prasowy SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Przemawia dr Maria Wanda Mróz – dyrektor Archiwum SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Anna Markowska zaprasza na występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Występ Zespołu Pieśni i Tańca SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Prof. Anna Karmański i prof. Tadeusz Stępień
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH. Do księgi pamiątkowej wpisuje się rektor prof. Adam Budnikowski. Na zdjęciu również dr Maria Wanda Mróz – dyrektor Archiwum SGH
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH w Sali Kolumnowej
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH w Sali Kolumnowej
Otwarcie wystawy z okazji 100-lecia SGH

Uroczysta kolacja

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyła sie uroczysta kolacja na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość uświetnił występ solistki operowej Pani Małgorzaty Walewskiej.

Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Stanisław Wodejko wita rektora prof. Adama Budnikowskiego z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita prof. Marka Rockiego z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita prof. Janusza Stacewicza z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita dr. Józefa Oleksego z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Maciej Wiatr i prof. Jerzy Nowakowski
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Od lewej prof. Adam Kurzynowski i prof. Alicja Sosnowska
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita prof. Cezarego Suszyńskiego z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita prof. Kazimierza Kucińskiego z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Prof. Piotr Płoszajski wita prof. Elżbietę Czarny i dr. Bogusława Czarny
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: dr Roman Sobiecki z małżonką i prof. Józef Misala z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Joachim Osiński, prof. Maria Romanowska, prof. Adam Budnikowski, Anna Olejak-Budnikowska
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Wśród gości Dariusz Rosati z małżonką
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczystość otwiera Tomasz Rusek – rzecznik prasowy SGH i Anna Markowska
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Występ Małgorzaty Walewskiej
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Występ Małgorzaty Walewskiej
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Występ Małgorzaty Walewskiej
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Małgorzata Walewska i Anna Markowska
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Danuta Hübner, prof. Adam Budnikowski, prof. Janina Jóźwiak
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Marek Rocki, Elżbieta Rocka, Elżbieta Marecka i prof. Krzysztof Marecki
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Od lewej siedzą prof. Dariusz Rosati i Teresa Rosati. Na zdjęciu: : stoją prof. Oskar Starzeński i prof. Marian Geldner
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Jerzy Nowakowski, prof. Oskar Starzeński, prof. Tadeusz Szumlicz, Janina Szumlicz
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Jolanta Mazur, prof. Andrzej Kierczyński, dr Urszula Kierczyńska, prof. Janusz Kaliński, Elżbieta Kalińska
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: dr Roman Sobiecki, Barbara Sobiecka
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Janina Ickiewicz, trzecia z prawej – prof. Alicja Sosnowska, czwarty – prof. Włodzimierz Szpringer
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: prof. Irena Hejduk
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim
Uroczysta kolacja na Zamku Królewskim. Na zdjęciu: Stanisława Wrzosek, prof. Wojciech Wrzosek, dr Maria Rekowska
Uroczysta kolacja

Monety NBP

11 października 2006 r., Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy rodzaje monet upamiętniające 100-lecie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: złotą o nominale 200 zł, srebrną o nominale 10 zł i monetę 2 zł ze stopu Nordic Gold.

Rewers dwustuzłotowej monety złotej przedstawia logo SGH oraz stylizowany wizerunek fasady głównego budynku szkoły. Awers – wizerunek orła ustalony dla godła Polski oraz stylizowany wizerunek orła ze sztandaru SGH. Monetę wybito stemplem lustrzanym w nakładzie 8 tysięcy sztuk.

Moneta srebrna o nominale 10 złotych została wybita w nietypowym kształcie dziewięciokąta. Na jej awersie widoczne jest godło Polski na tle stylizowanego ostrosłupa. Rewers przedstawia stylizowany wizerunek kuli ziemskiej z wkomponowanym logo SGH oraz fasadę budynku uczelni od strony ulicy Rakowieckiej. Monetę wybito stemplem lustrzanym w nakładzie 59 tysięcy sztuk.

Monetę dwuzłotową wybito w nakładzie miliona sztuk. Na awersie widoczny jest wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Rewers monety przedstawia fasadę głównego budynku uczelni i napis SGH, pod nim napis: 1906-2006. W otoku napis: SZKOŁA GŁÓWNA HANDLOWA W WARSZAWIE.

Wszystkie trzy monety zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Leszek Balcerowicz przekazał monety okolicznościowe wydane z okazji jubileuszu stulecia SGH rektorowi SGH prof. Adamowi Budnikowskiemu podczas inauguracji roku akademickiego 13 października 2006 roku.

Moneta 200-złotowa, awers
Moneta 200-złotowa, rewers
Moneta 10-złotowa, awers
Moneta 10-złotowa, rewers
Moneta 2-złotowa, awers
Moneta 2-złotowa, rewers
Monety NBP

Fot. Maciej Górski