W latach 1989-2017 była dyrektorem programu NBER Development of the American Economy i jest współdyrektorem grupy NBER Gender in the Economy. Goldin otrzymała w 2023 r. nagrodę Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel „za pogłębienie naszej wiedzy na temat wyników kobiet na rynku pracy”.
Goldin, historyk gospodarki i ekonomistka pracy, prowadzi badania nad szerokim zakresem tematów, w tym siłą roboczą kobiet, różnicą w zarobkach kobiet i mężczyzn, nierównościami dochodowymi, zmianami technologicznymi, edukacją i imigracją. Większość jej badań interpretuje teraźniejszość przez pryzmat przeszłości i bada pochodzenie bieżących problemów, które budzą niepokój. Jej najnowsza książka to Career & Family: Women’s Century-Long Journey towards Equity (Princeton University Press, 2021), która została przetłumaczona na 15 języków.
Jest autorką i redaktorką kilku książek, m.in. Understanding the Gender Gap: An Economic History of American Women (Oxford 1990), The Regulated Economy: A Historical Approach to Political Economy (wraz z G. Libecapem; University of Chicago Press 1994), The Defining Moment: The Great Depression and the American Economy in the Twentieth Century (współautorzy: M. Bordo i E. White; University of Chicago Press 1998), Corruption and Reform: Lesson’s from America’s Economic History (z E. Glaeserem; Chicago 2006) oraz Women Working Longer: Increased Employment at Older Ages (Kobiety pracujące dłużej: zwiększone zatrudnienie w starszym wieku) (współautor: L. Katz; Chicago 2018). Jej książka The Race between Education and Technology (wraz z L. Katzem; Belknap Press, 2008, 2010) została wyróżniona nagrodą R.R. Hawkinsa za najwybitniejszą pracę naukową we wszystkich dyscyplinach sztuki i nauki.
Goldin jest najbardziej znana ze swojej historycznej pracy na temat kobiet w gospodarce USA. Jej najbardziej wpływowe prace w tej dziedzinie dotyczyły historii dążenia kobiet do kariery i rodziny, koedukacji w szkolnictwie wyższym, wpływu „pigułki” na decyzje kobiet dotyczące kariery i małżeństwa, nazwisk kobiet po ślubie jako wskaźnika społecznego, powodów, dla których kobiety stanowią obecnie większość studentów, oraz nowego cyklu życia kobiet zatrudnionych na rynku pracy.
W 2013 roku była prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego, a w latach 1999/2000 prezesem Stowarzyszenia Historii Gospodarczej. Jest członkiem Narodowej Akademii Nauk i Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk Politycznych i Społecznych, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, Towarzystwa Ekonomistów Pracy (SOLE), Towarzystwa Ekonometrycznego i Towarzystwa Kliometrycznego. W 2016 r. otrzymała nagrodę IZA w dziedzinie ekonomii pracy, a w 2009 r. SOLE przyznała Złotą Nagrodę Mincera za całokształt wkładu w dziedzinę ekonomii pracy. W 2019 r. otrzymała nagrodę BBVA Frontiers in Knowledge oraz nagrodę Nemmers w 2020 r. w dziedzinie ekonomii. W latach 1984-1988 była redaktorem naczelnym czasopisma „Journal of Economic History”. Jest laureatką kilku nagród pedagogicznych. Goldin uzyskała tytuł licencjata na Uniwersytecie Cornella i doktorat na Uniwersytecie w Chicago.