Masz ochotę zgłębić tajniki ekonomii i finansów? Chcesz lepiej zrozumieć, jak działa gospodarka, rynek pracy czy system finansowy? Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny (OUE) organizowany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie to miejsce dla Ciebie.
W ramach bloku „Ekonomia i finanse” oferujemy cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych wykładów, które pomogą Ci spojrzeć na codzienne wyzwania i decyzje z ekonomicznej perspektywy. Nie musisz być specjalistą – wystarczy ciekawość i chęć poszerzania wiedzy.
Nasz program pozwoli Ci zdobyć praktyczne umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym, takie jak zarządzanie finansami osobistymi, podejmowanie świadomych decyzji konsumenckich czy identyfikacja i zarządzanie ryzykiem finansowym. Dowiesz się także, jak demografia wpływa na gospodarkę, poznasz rolę państwa w finansach osobistych oraz odkryjesz znaczenie równości na rynku pracy. Wykłady prowadzone przez ekspertów SGH rozwiną Twoje zainteresowania i pozwolą spojrzeć na otaczający świat z nowej perspektywy.
Tematyka wykładów obejmuje takie zagadnienia, jak: dlaczego warto uczyć się ekonomii, wzrost i rozwój gospodarczy, rynek pracy i gender gap, demografia a gospodarka, elementy systemu finansowego, strategie zarządzania finansami osobistymi oraz zarządzanie ryzykiem finansowym.
Program skierowany jest do każdego, niezależnie od wieku, doświadczenia czy wykształcenia, kto chce lepiej zrozumieć otaczający świat i zadbać o swoje finanse. Pierwsze wykłady ruszają w drugim semestrze roku akademickiego 2024/2025.
Uczestnicy zajęć mogą otrzymać certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę. Certyfikat przysługuje osobom, które uczestniczyły w co najmniej czterech z siedmiu zajęć kursu podstawowego i uzyskały pozytywny wynik z egzaminu końcowego. Obecność na zajęciach musi zostać potwierdzona podpisem na liście obecności. Przystąpienie do egzaminu jest dobrowolne, a opłata za jego przeprowadzenie wynosi 100 zł brutto.
Dołącz do Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego SGH i zyskaj wiedzę, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć świat i podejmować świadome decyzje finansowe. Zapraszamy – razem odkryjmy, jak ekonomia kształtuje naszą codzienność.
- Wykładowcy
- Obraz
prof. dr hab. Łukasz Woźny
Profesor Łukasz Woźny jest ekonomistą zajmującym się teorią gier i równowagą ogólną. Odbył staże badawcze między m.in. w Belgii (CORE oraz Université catholique de Louvain), USA (Arizona State University) i Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Oxfordzki oraz Uniwersytet Glasgow). Publikuje w czołowych czasopismach m.in. w Journal of Economic Theory, Theoretical Economics czy Games and Economic Behavior. Kierował grantami NCN i NCBiR. Stypendysta Komisji Europejskiej (Marie Curie) i Fundacji Fulbrighta. Otrzymał stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego. Finalista Nagród Naukowych tygodnika Polityka.
Obrazprof. dr hab. Jakub Growiec
Profesor ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego główne zainteresowania badawcze to wzrost gospodarczy, postęp technologiczny i ekonomia transformatywna AI. Opublikował 35 artykułów naukowych w prestiżowych czasopismach międzynarodowych oraz monografię Accelerating Economic Growth: Lessons From 200 000 Years of Technological Progress and Human Development (Springer, 2022). Uważa, że transformatywna AI będzie źródłem ryzyka egzystencjalnego dla ludzkości.
Obrazdr hab. Iga Magda, prof. SGH
Dr hab. nauk ekonomicznych, prof. SGH, Kierowniczka Katedry Ekonomii I SGH. Jest także wiceprezeską Instytutu Badań Strukturalnych i członkinią sieci IZA Research Fellows. Interesuje ją rynek pracy, tematyka nierówności płacowych wg płci, polityka rodzinna. Odbyła staże badawcze na Uniwersytecie w Essex (2007/2008) i University College London (2009). W SGH wykłada m.in. ekonomię pracy i makroekonomię. Kieruje projektami badawczymi poświęconymi tematyce nierówności płci na rynku pracy.
Obrazdr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH
Prorektorka ds. nauki, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii SGH, członkini Komitetu Nauk Demograficznych PAN, jest liderką polskiej grupy badawczej „Badania zdrowia, starzenia się i procesów przechodzenia na emeryturę w Europie”, kieruje również polskim zespołem Narodowych Rachunków Transferów.
W latach 2008-2009 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, zasiadała również w Radzie Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i była członkinią Komisji Nadzoru Finansowego. W latach 2007-2009 była wiceprzewodniczącą Komitetu ds. Ochrony Socjalnej Rady Europejskiej, a do połowy 2009 r. również członkiem Komitetu ds. Zatrudnienia, Pracy i Polityki Społecznej OECD. W latach 2010-2017 w Instytucie Badań Edukacyjnych kierowała projektami związanymi z przygotowaniem wdrożenia Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jej zainteresowania naukowe obejmują kwestie dotyczące demografii, systemów emerytalnych, rynku pracy, polityki społecznej, zdrowia oraz edukacji. Kieruje i uczestniczy w realizacji międzynarodowych i krajowych projektów badawczych dotyczących tych tematów.
Obrazprof. dr hab. Agnieszka Alińska
Prof. dr hab. Agnieszka Alińska jest zatrudniona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Katedrze Skarbowości na stanowisku kierownika katedry, pełniąc jednocześnie funkcje przewodniczącej rady programowej kierunku finanse i rachunkowość SGH.
Zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół problematyki związanej z finansami oraz funkcjonowaniem i stabilnością zarówno rynkowego, jak i publicznego systemu finansowego. Specjalizuje się w tematyce kryzysów finansowych, alternatywnych finansów i instytucji pośrednictwa finansowego. Istotnym obszarem zainteresowań naukowych oraz prowadzonych badań i analiz są także tematy z zakresu bankowości oraz rynków kapitałowych i specyfiki zarządzania finansami gospodarstw domowych. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych i publikacji książkowych poświęconych zagadnieniom finansów i bankowości oraz stabilności systemu finansowego. Od 2016 roku jest wykładowcą w Szkole Giełdowej w ramach Fundacji Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Ponadto jest ekspertem i wykonawcą projektów szkoleniowych oraz doradczych. Aktywność naukową łączy z pracą zawodową w publicznych instytucjach z sektora finansowego.
- Program zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
Zajęcia odbywają się w godz. 18.30-20.00 w sali s.14 (na poziomie -1) w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.
19.02.2025
- W jakim celu uczymy się ekonomii? (prof. Łukasz Woźny) – wykład wprowadzający
05.03.2025
- Wzrost i rozwój gospodarczy (prof. Jakub Growiec)
19.03.2025
- Rynek pracy i gender gap (prof. Iga Magda)
02.04.2025
- Wpływ demografii na gospodarkę (prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak)
16.04.2025
- System finansowy i jego elementy składowe (prof. Agnieszka Alińska)
07.05.2025
- Wybór strategii zarządzania finansami osobistymi, konsumpcja, oszczędzanie lub Rola państwa w finansach osobistych (prof. Agnieszka Alińska)
21.05.2025
- Ryzyko w finansach – jego identyfikacja i formy zarządzania ryzykiem (prof. Agnieszka Alińska)
- Zapisy i informacje organizacyjne
Do udziału w OUE zapraszamy osoby dorosłe niezależnie od wykształcenia i posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez nauczycieli akademickich SGH i odbywają się wyłącznie na terenie kampusu SGH.
Po ukończeniu edycji słuchacze otrzymują zaświadczenie potwierdzające ich uczestnictwo w kursie a także mogą przystąpić do testu i otrzymać Certyfikat OUE potwierdzający zdobytą wiedzę.
Maksymalna liczba uczestników kursu wynosi 50 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja na kursy OUE odbywa się wyłącznie przez internet poprzez wypełnienie e-formularza rejestracyjnego:
Przed dokonaniem rejestracji prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji i organizacji kursów:
Kontakt
Centrum Otwartej Edukacji
tel.: +48225649722 lub +48225649723
coe@sgh.waw.pl