Podatki w praktyce

O kursach podatkowych

Kursy zawierają kompleksowy program nauczania w określonym obszarze opodatkowania przedsiębiorstw.  Program dotyczy opodatkowania przedsiębiorstw i ich właścicieli w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym oraz służy pogłębieniu wiedzy i umiejętności wykorzystywanych w praktyce gospodarczej. Proponowana tematyka kursów kompleksowo odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynkowe uwzględniając najnowsze orzecznictwo, interpretacje podatkowe, jak również praktykę gospodarczą i nowe propozycje legislacyjne., Poszczególne kursy koncentrują wokół tak ważnych i złożonych obszarów tematycznych jak ryczałt od dochodów spółek (tzw. estoński CIT), opodatkowanie fundacji rodzinnej oraz nowy podatek wyrównawczy. Każdorazowo istotny element kursów stanowią obowiązki sprawozdawczo-ewidencyjne ciążące na przedsiębiorstwach.


Prowadzący

  • dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
  • dr Magdalena Janiszewska
  • Aleksander Łożykowski
  • dr Agnieszka Tłaczała
  • pracownicy Instytutu Finansów SGH, innych jednostek naukowych SGH oraz innych uczelni
  • uznani praktycy rynku doradztwa podatkowego

Program kursów

Kurs „Opodatkowanie wyrównawcze w Polsce (podatek minimalny)”

  1. globalny podatek wyrównawczy opłacany przez jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie (tzw. zasada włączenia dochodu do opodatkowania),
  2. krajowy podatek wyrównawczy pobierany w Polsce jako w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy,
  3. podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków płacony przez inne jednostki z grupy, w sytuacji gdy jednostka dominująca działa w jurysdykcji, w której nie wdrożono zasady włączenia dochodu do opodatkowania (tzw. zasada niedostatecznie opodatkowanych zysków).

Realizowany program koncentruje się na pogłębieniu wiedzy w obszarze opodatkowania grup kapitałowych w zmieniającym się otoczeniu regulacyjnym (nowy podatek wyrównawczy) oraz jej wykorzystania w praktyce gospodarczej. Nowa danina oznacza nowe specyficzne obowiązki związane z obliczaniem i raportowaniem poziomu opodatkowania. Wymiar podatku wyrównawczego jest nieprzeciętnie skomplikowany. Słuchacze w ramach kursu rozwiną umiejętności w zakresie prawidłowych rozliczeń podatku wyrównawczego oraz przygotowania kalkulacji i dokumentacji niezbędnej dla potrzeb 2 rozliczeń z tego tytułu. Uczestnicy kursu pogłębią wiedzę dotyczącą zasad rozliczania podatku wyrównawczego oraz ryzyka z tym związanego w oparciu m.in. o wytyczne opracowane przez OECD.

Kurs „Fundacja rodzinna w praktyce”

  1.  opodatkowanie dochodów fundacji rodzinnej,
  2. zwolnienie podmiotowe fundacji rodzinnej i wyłączenia,
  3. opodatkowanie beneficjentów lub fundatorów,
  4. symulacje obciążeń podatkowych,
  5. analiza opłacalności.

Realizowany program koncentruje się na poszerzeniu wiedzy w obszarze opodatkowania fundacji rodzinnej, z uwzględnieniem nowych propozycji legislacyjnych, oraz ciążących na niej obowiązkach sprawozdawczo-ewidencyjnych. Słuchacze w ramach kursu rozwiną umiejętności w zakresie prawidłowych rozliczeń podatkowych fundacji rodzinnej, jej beneficjentów lub fundatorów. Uczestnicy kursu pogłębią wiedzę dotyczącą zasad planowania podatkowego z udziałem fundacji rodzinnej oraz ryzyka podatkowego z tym związanego w oparciu o interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów administracyjnych.

Kurs „CIT estoński w praktyce”

  1. warunki uprawniające do zastosowania ryczałtu,
  2. obowiązki o charakterze ewidencyjnym i informacyjnym,
  3. przedmiot i podstawy opodatkowania ryczałtem,
  4. symulacje obciążeń podatkowych,
  5. okres jego stosowania oraz warunki wyjścia z ryczałtu,
  6. analiza opłacalności.

Realizowany program koncentruje się na pogłębieniu wiedzy w obszarze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz jej wykorzystania w praktyce gospodarczej. Uczestnicy kursu rozwiną umiejętności w zakresie prawidłowych rozliczeń w ramach ryczałtu oraz przygotowania kalkulacji i dokumentacji niezbędnej do wejścia oraz wyjścia z danej formy opodatkowania. Słuchacze pogłębią wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego rozliczania estońskiego CIT oraz ryzyka z tym związanego w oparciu o interpretacje organów podatkowych oraz wyroki sądów administracyjnych.

Czas trwania: każdy z kursów trwa 3 dni (po 8 godzin zajęć), planowane zajęcia w godzinach 9:00–17.00. Dni szkoleniowe nie są zblokowane.

Forma zajęć: online przez MS Teams.


Harmonogram

  • „CIT estoński w praktyce”  – w okresie 21.10.2024 – 10.11.2024
  • „Fundacja rodzinna w praktyce” – w okresie 12.11.2024-01.12.2024
  • „Opodatkowanie wyrównawcze w Polsce (podatek minimalny)” – w okresie 02.12.2024 – 22.12.2024

Opłaty

  • „CIT estoński w praktyce” – 2400 zł
  • „Fundacja rodzinna w praktyce” –  2400 zł
  • „Opodatkowanie wyrównawcze w Polsce (podatek minimalny)” – 2400 zł

Rekrutacja

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: mekner@sgh.waw.pl


Kontakt

Kierownik kursów podatkowych:
dr hab. Marcin Jamroży, prof. SGH
e-mail: mjamro@sgh.waw.pl

Kontakt w sprawie rekrutacji:
Marta Ekner
e-mail: mekner@sgh.waw.pl