Standard pracy licencjackiej
Najważniejszą część pracy stanowi jej treść. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych z formalnego punktu widzenia stron:
- Strona tytułowa powinna być przygotowana zgodnie ze wzorem pracy licencjackiej.
- Druga strona powinna być pusta (inaczej spis treści wydrukuje się na tyle strony tytułowej).
- Ostatnią stronę stanowi streszczenie pracy (orientacyjnie 900 znaków).
- Oświadczenie przesyłane jest razem z ankietą osobową. Do APD wgrywane jest tylko i wyłącznie podpisane oświadczenie autora jako osobny plik.
- Na stronie tytułowej pracy licencjackiej konieczne jest wpisanie wszystkich zrealizowanych specjalności. Na dyplomie zostanie wpisana jedna (pierwsza) specjalność, która będzie podana w ankiecie osobowej. Pozostałe zrealizowane specjalności z kierunku będą uwzględnione w suplemencie. Prosimy nie wpisywać specjalności międzykierunkowych na stronie tytułowej pracy.
Zgodnie z regulaminem studiów § 39 ust.9 osoby, które otrzymały zgodę dziekana na pisanie pracy w języku angielskim, mają również obronę w języku angielskim.
Pracę licencjacką należy wgrać do systemu Archiwum Prac Dyplomowych (APD).
Więcej informacji o systemie APD
Informacje o Jednolitym Systemie Antyplagiatowym
- Instrukcja Dziekana w sprawie zasad postepowania przy uznaniu opublikowanego artykułu lub pracy projektowej jako pracy dyplomowej z dnia 18 lipca 2022 roku
Instrukcja Dziekana Studium Magisterskiego i Dziekana Studium Licencjackiego w sprawie zasad postepowania przy uznaniu opublikowanego artykułu lub pracy projektowej jako pracy dyplomowej z dnia 18 lipca 2022 roku
W oparciu o §2 ust 4 Wymagań merytorycznych i formalnych dla pracy dyplomowej oraz trybu jej składania i oceny, stanowiących Załącznik nr 1 do Regulaminu Studiów w Szkole Głównej Handlowej, określa się następujące wymogi, które muszą spełniać artykuły oraz pracy projektowe, które przedkładane są jako praca dyplomowa:
§1
W przypadku przedłożenia jako pracy dyplomowej artykułu naukowego niezbędne jest spełnienie następujących warunków:1. Publikacja artykułu musi nastąpić przez zakończeniem okresu studiów. Dopuszcza się, aby artykuł w tym terminie ukazał się w wersji online first przed przypisaniem do numeru. Jako równoważnego publikacji nie uznaje się zaświadczeń o przyjęciu artykułu do druku bądź innego rodzaju zaświadczeń wydawanych przez redakcje czasopism.
2. Publikacja artykułu musi mieć miejsce w czasopiśmie ujętym w aktualnym wykazie czasopism MNiSW, którego punktacja w dniu złożenia artykułu nie może być niższa niż 40 punktów w przypadku studiów pierwszego stopnia oraz 70 punktów w przypadku studiów drugiego stopnia.
3. Czasopismo o którym mowa w poprzednim punkcie nie może znajdować się na liście czasopism nieposiadających pozytywnej rekomendacji Komisji Etyki Szkoły Głównej Handlowej.
4. Artykuł musi być samodzielnym utworem złożonym przez pojedynczego studenta.§2
W przypadku przedłożenia jako pracy dyplomowej pracy projektowej niezbędne jest spełnienie następujących warunków:1. Przed przystąpieniem do realizacji pracy projektowej, która będzie przedłożona jako praca dyplomowa, niezbędne jest jej uzyskanie akceptacji jej tematu, formy i zakresu przez Przewodniczącego Rady Programowej kierunku, na którym praca będzie broniona. Przed złożeniem pracy do Dziekanatu po jej wykonaniu należy uzyskać potwierdzenie Przewodniczącego Rady Programowej, iż praca została wykonana zgodnie z zaakceptowaną wcześniej propozycją.
2. Praca powinna być realizowana na zlecenie instytucji publicznej.
3. W szczególnych i uzasadnionych przypadkach Dziekan odpowiedniego Studium po pozytywnej opinii Przewodniczącego Rady Programowej kierunku, na którym broniona będzie praca, może wyrazić zgodę na realizację projektu na zlecenie innego podmiotu.
4. Zakończenie pracy musi nastąpić przed zakończeniem okresu studiów. Student zobowiązany jest do przedstawienia w odpowiednim Dziekanacie dokumentacji zawierającej w szczególności dokładny opis wykonanego projektu, umowę na jego realizację zawartą z instytucją, o której mowa w punkcie poprzednim oraz potwierdzenie jego przyjęcia przez zleceniodawcę.
5. Projekt musi mieć charakter samodzielny i być wykonywany jedynie przez pojedynczego studenta, dla którego ma on stanowić pracę dyplomową.§3
W przypadku przedłożenia jako pracy dyplomowej artykułu lub pracy projektowej należy zapisać się na seminarium dyplomowe do wybranego promotora, który nadzoruje przebieg prac, a po ich ukończeniu – dokonuje akceptacji pracy dyplomowej i ocenia ją.§4
Po złożeniu jako pracy dyplomowej artykułu lub pracy projektowej Dziekan odpowiedniego Studium wyznacza recenzenta, a w przypadku pozytywnej recenzji – organizuje obronę pracy dyplomowej na takich samych zasadach jak w przypadku tradycyjnych prac dyplomowych.Instrukcja wchodzi z dniem wydania.
Dziekanat Studium Licencjackiego
al. Niepodległości 162
tel.: 22 564 99 20
e-mail: obrony.licencjat@sgh.waw.pl