Aktywność badawczo-rozwojowa wiodących korporacji transnarodowych w latach 2016-2022 w świetle wydatków na B+R oraz wybranej statystyki patentowej

Cel badania

Głównym celem niniejszego badania będzie określenie wpływu pandemii Covid-19 na aktywność badawczo-rozwojową wiodących KTN poprzez analizę zmian w zakresie ich wydatków na prace B+R oraz uzyskiwanych efektów w zakresie aktywności patentowej w latach poprzedzających tę pandemię i w latach objętych pandemią.

Opis badania

Badanie miało charakter analizy porównawczej, w której punktem wyjścia był ostatni rok przedpandemiczny (tj. 2019) jako rozdzielający dwa podokresy obejmujące tę samą liczbę lat, tj. podokres przedpandemiczny (lata 2016-2018) i podokres pandemiczny (lata 2020-2022).

Poniżej w sposób syntetyczny przedstawiono najważniejsze wnioski, które wyłoniły się z realizacji ww. zadania badawczego:

  1. Wsród KTN wiodących pod względem wydatków na B+R nadal liczebnie dominują korporacje wywodzące się z trzech krajów wysoko rozwiniętych i zaawansowanych technologicznie, tj. z USA, Japonii i Niemiec (analogiczny wynik uzyskano w podobnym badaniu zrealizowanym 10 lat temu). Ponadto w tym badaniu wyraźnie zarysował się udział korporacji wywodzących się z Chin.
  2. Pod względem profilu działalności nadal utrzymuje się liczebna przewaga KTN z branż: teleinformatycznej, biofarmaceutycznej i motoryzacyjnej jako trzech wiodących pod względem poziomu wydatków na B+R. Jedyna zmiana – w porównaniu z podobnym badaniem sprzed 10 lat – to rosnący udział wysoce zdywersyfikowanych KTN (tzw. wielobranżowych konglomeratów).    
  3. Największy wpływ na poziom wydatków na działalność B+R w badanych korporacjach miał pierwszy rok pandemiczny (tj. 2020), w którym spadek tych wydatków względem 2019 roku wykazało 55 ze 135 KTN (tj. 41% próby). Natomiast w dwóch kolejnych latach pandemicznych wydatki na B+R mniejsze niż w 2019 roku wykazało odpowiednio 31 i 34 KTN, choć w przypadku 2022 roku nominalny wzrost wydatków na B+R w pozostałych KTN mógł być spowodowany obserwowaną, podwyższoną inflacją w krajach objętych tą działalnością korporacji.
  4. Jeśli chodzi o kwestię obserwowanego w przeszłości procyklicznego charakteru wydatków sektora przedsiębiorstw na B+R, to analiza zmian wskaźnika „intensywność prac B+R” dla badanej grupy KTN częściowo potwierdziła tę zależność. Przy czym, w przeciwieństwie do nominalnej zmiany wydatków na B+R, w 2020 roku wskaźnik intensywności prac B+R – względem 2019 roku - spadł jedynie w przypadku 57 KTN (42% próby), natomiast w kolejnych latach pandemicznych spadł w większej liczbie KTN, tzn. w nieco więcej niż połowie badanej grupy (w 70 i 72 KTN odpowiednio w 2021 i 2022 roku). 
  5. Bardziej wyraźny, ujemny wpływ pandemii na aktywność B+R badanych KTN zaobserwowano w przypadku drugiego z analizowanych mierników, tj. wskaźnika zgłoszeń patentowych. Spadek liczby zgłoszeń patentowych (względem 2019 roku) był coraz większy w kolejnych latach pandemicznych dla większości próby. Przy czym, największy ujemny poziom zmian tego miernika dla większości badanych KTN zaobserwowano w 2022 roku (w niektórych przypadkach nawet o ponad połowę względem 2019 roku). 
  6. Porównanie zagregowanej wielkości miernika zgłoszeń patentowych dla okresu przedpandemicznego (tj. lat 2016-2018) z okresem pandemicznym (tj. lata 2020-2022) także ukazało wyższą aktywność pod względem liczby zgłoszeń patentowych w ww. okresie przedpandemicznym niż pandemicznym w odniesieniu do większości badanych KTN.

Kierownik zespołu

  • Kamil Kraj

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
dr Kamil Kraj
Data realizacji:
Kwiecień 2023 - Grudzień 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Przedsiębiorstwa
.