Projekt ma na celu rozwijanie i pogłębianie badań na temat partycypacji pracowniczej w zarządzaniu i współdecydowaniu w krajach partnerskich (uczestników projektu), w niezbadanych dotąd sektorach i przedsiębiorstwach, w których nowe technologie zostały wprowadzone. Szczegółowo zbadane będą relacje między partycypacją bezpośrednią w zarządzaniu a:
- humanizowaniem środowiska pracy,
- podnoszeniem umiejętności zawodowych i programami wsparcia pracowników w miejscu pracy
- podnoszeniem poziomu satysfakcji pracowniczej i motywacji.
Badacze przygotują również Podręcznik wskazówek dobrych praktyk, aby pomóc zarządzającym i przedstawicielom pracowników w płynnym wprowadzaniu nowych technologii poprzez zakładowe komitety sterujące i wspólne grupy ds. wdrażania; dla łączenia bezpośredniej partycypacji z innymi formami reprezentacji pracowniczej i stosunków pracy oraz praktyk społecznej odpowiedzialności biznesu.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną również debaty między członkami związków zawodowych i innymi przedstawicielami pracowników, menedżerami oraz pracodawcami na temat roli bezpośredniej partycypacji w zakresie jej społecznego wymiaru (na poziomie narodowym i transnarodowym) poprzez wymianę informacji i przykładów najlepszych praktyk.