Celem projektu jest zbadanie dlaczego kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni i tym samym wzbogacenie literatury na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, koncentrując się na mniej zbadanych dotychczas czynnikach. Celem projektu jest przede wszystkim określenie roli, jaką firmy odgrywają w kształtowaniu różnic w poziomie zatrudnienia i płac mężczyzn i kobiet wśród absolwentów szkół wyższych i ewolucji tych różnic w miarę upływu czasu.
Chcemy dowiedzieć się, czy mężczyźni i kobiety są inaczej wynagradzani już na początku swojej kariery zawodowej i czy istnienie takich luk zależy od kierunku studiów. Po drugie, chcemy dowiedzieć się więcej o powstawaniu tzw. kary płacowej za macierzyństwo (motherhood wage penalty) wśród młodych kobiet z wyższym wykształceniem w Polsce.
Fakt, że matki (i często potencjalne matki) mają niższe wynagrodzenia niż bezdzietne kobiety, jest dobrze udokumentowany, chociaż szacunki tej luki płacowej różnią się wielkością, mniej też wiadomo o ich dynamice. Po trzecie, przeanalizujemy różnice płci w zatrudnieniu, wynagrodzeniach i produktywności w sektorze akademickim w Polsce. Innowacyjnym elementem badań będzie też wykorzystanie połączonych administracyjnie danych gromadzących informacje z instytucji szkolnictwa wyższego zebrane w bazie danych POL-on i danych ubezpieczenia społecznego zgromadzonych w Ogólnopolskim Systemie Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych ELA.