Instytucjonalne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw quasi-państwowych w wybranych krajach Europy Środkowo Wschodniej

Cel badania

Cel badania: Identyfikacja czynników instytucjonalnych sprzyjających rozwojowi i wzrostowi wartości przedsiębiorstw quasi-państwowych w wybranych krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Opis badania

Fundamentalne instytucjonalne czynniki rozwoju przedsiębiorstw quasi-państwowych w krajach Europy Środowo-Wschodniej były na przestrzeni lat 1990-2023 relatywnie podobne. Wnioski te dotyczą także firm quasi-państwowych z dwóch badanych krajów: Rumunii i Węgier. Jest to uwarunkowane relatywnie podobnymi trajektoriami rozwojowymi tych państw, przechodzącymi transformację ustrojową od gospodarki socjalistycznej do gospodarki rynkowej, następnie akcesją do Unii Europejskiej, zaś obecnie dostosowania technologiczne do turbulentnej gospodarki globalnej. Do kluczowych instytucjonalnych uwarunkowań rozwoju sektora SOE w Rumunii i na Węgrzech należały ponadto:

  1. Silny nadzór właścicielski w obydwu krajach
  2. Presja na szybkie dostosowanie przedsiębiorstw do nowych technologii i modeli biznesowych
  3. Presja instytucji państwowych na zwiększenie skali działania SOE oraz ekspansję międzynarodową/globalną

W wyniku przeprowadzonych badań, zidentyfikowano także kluczowe różnice pomiędzy analizowanymi krajami w kontekście różnic instytucjonalnych wpływających na sektor przedsiębiorstw quasi-państwowych.

  1. W przypadku firm z Węgier, które pełnią bardzo często rolę dostarczyciela usług publicznych i infrastrukturalnych (w zdecydowanie większym zakresie niż ma to miejsce w Rumunii), instytucje publiczne i regulacje prawne wpływały na układ cen na poszczególnych rynkach, realizując stricte polityczne cele. W związku z powyższym, okresowo, wpływało to na obniżenie wartości wybranych węgierskich spółek państwowych. 
  2. Czynniki instytucjonalne w większym stopniu w przypadku Węgier niż Rumunii, stymulowały przechodzenie spółek państwowych w kierunku zarządzania opartego na zrównoważonym rozwoju i raportowaniu ESG.
  3. Przedsiębiorstwa quasi-państwowe z Rumunii, z kolei w większym stopniu zorientowane są na rozwój innowacyjnych technologii, co uwarunkowane jest innym modelem instytucjonalnym wspierania branż high-tech w tym kraju.

W wyniku przeprowadzonego badania zintensyfikowano kluczowe czynniki instytucjonalne w badanych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W ich efekcie, sektor SOE w Rumunii i na Węgrzech rozwija się inaczej, co wyraża się m.in. innymi wskaźnikami efektywności i zyskowności SOE, co w konsekwencji przekłada się na inne ścieżki budowy wartości przedsiębiorstw państwowych w tych krajach.

Kierownik zespołu

Mariusz Sagan

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
dr Mariusz Sagan
Data realizacji:
Kwiecień 2023 - Grudzień 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Rynków i Konkurencji
.