Cel badania
Teorie rozwoju regionalnego nie wyjaśniają należycie roli przepływów informacji oraz powstawania inteligentnych organizacji w skali mikro, mezo i makroekonomicznej w rozwoju regionów. Istnieje także luka badawcza w zakresie sposobów pobudzania rozwoju regionalnego w oparciu o biogospodarkę lub inne podsystemy gospodarcze oparte o lokalne zasoby. Podjęcie badań na ten temat może mieć walory teorio-twórcze, jak również wspierać działania z zakresu polityki publicznej – dot. Celu 2 Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 „Wzmocnienia regionalnych przewag konkurencyjnych”
Opis badania
Kontynuacja 3-letniego tematu (2019-2021).
W ramach zadania badawczego:
- Opracowanie bazy wskaźników atrakcyjności inwestycyjnych dla jednostek samorządu terytorialnego za rok 2020 w podziale na gminy, powiaty, podregiony i województwa.
- Opracowanie wskaźników oceny poziomu rozwoju inteligentnych organizacji dla jednostek samorządu terytorialnego za rok 2020.
- Przeprowadzenie badań literaturowych i opracowanie wyników badań empirycznych ze szczególnym uwzględnieniem sposobów pracy i współpracy tzw. gmin partnerskich, gmin zaprzyjaźnionych i gmin bliźniaczych w kontekście teorii dyfuzji innowacji, teorii sieci i współdzielenia organizacyjnego oraz koncepcji współtworzenia wartości.
Wyniki badań zostały przedstawione w wydanych monografiach oraz artykułach w wysoko punktowanych czasopismach.
Kierownik zespołu
- Hanna Godlewska-Majkowska
Członkowie zespołu
- Paweł Bartoszczuk
- Dariusz Kotlewski
- Tomasz Pilewicz
- Dariusz Turek
- Joanna Żukowska