Jakie czynniki decydują o konkurencyjności eksportu? Analiza na podstawie Bayesowskiego uśredniania modeli

W debacie publicznej wielokrotnie pojawia się pojęcie konkurencyjności gospodarki, które może być definiowane na wiele sposobów. Niniejsze badanie koncentruje się na konkurencyjności mierzonej jako zdolność do eksportu, szczególnie jako udział eksportu danej gospodarki w wartości globalnego eksportu. Ze względu na coraz większą otwartość gospodarek (rozumianą jako wartość ich wymiany handlowej w relacji do PKB) związaną z postępującą globalizacją konkurencja na rynkach międzynarodowych jest niezwykle wysoka.

Dlatego tak ważne jest pytanie: jakie czynniki decydują o konkurencyjności gospodarki? Uzyskana odpowiedź ma istotne znaczenie dla prowadzonej polityki gospodarczej i pozwala na zwiększenie jej efektywności. Dlatego celem badania jest określenie, jakie czynniki mają decydujący wpływ na konkurencyjność gospodarki, a także czy występuje zróżnicowanie tych czynników ze względu na wybrane cechy państw, takie jak poziom rozwoju gospodarczego czy położenie geograficzne.

Analizie będą podlegać m.in. czynniki związane z konkurencyjnością cenową (np. zmiany realnego efektywnego kursu walutowego), instytucjonalne (np. przestrzeganie prawa, występowanie korupcji), prowadzona polityka gospodarcza (np. polityka fiskalna), rozwój rynków finansowych w danym kraju, demografia, poziom rozwoju gospodarczego.

Ponadto w ramach badania przeprowadzona zostanie także oddzielna analiza dotycząca tego, jakie czynniki mają decydujące znaczenie dla kształtowania się realnego efektywnego kursu walutowego, który jest miarą konkurencyjności cenowej danej gospodarki. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie próby prognozowania kursu walutowego na podstawie wyników wcześniejszej analizy i porównania ich z prognozami otrzymanymi za pomocą innych metod omawianych w literaturze.

Kierownik projektu:
dr Piotr Dybka
Wartość projektu:
71 960 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Marzec 2018 - Kwiecień 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.