Lokalne odpowiedzi na problem smogu w krajach CEE

Celem badania jest wskazanie społecznych i ekonomicznych skutków zanieczyszczenia powietrza (smogu) w miastach Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) oraz sformułowanie propozycji możliwych rozwiązań w obszarze gospodarki i przedsięwzięć społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na poziomie lokalnym.

Obszary problemowe obejmują zagadnienia szeroko rozumianej mobilności i budownictwa w miastach. Analizie poddano kwestie związane z mobilnością transportową i przepływem osób (stałych mieszkańców i turystów) oraz eksploatacji budynków, czyli tych aktywności człowieka, które na poziomie lokalnym w największym stopniu przyczyniają się do obserwowanego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Szerzej omówiono zatem:

  1. rozwiązania z dziedziny transportu, tj. elektromobilność i mikromobilność;
  2. mobilność pieszą w miastach na podstawie koncepcji walkability;
  3. możliwości zmniejszenia problemu smogu przez rozwiązania z dziedziny budownictwa w obiektach publicznych i komercyjnych, np. inteligentne rozwiązania automatyki budynkowej (facilities management);
  4. zarządzanie problemem over-tourism z wykorzystaniem podejścia smart-tourism.

Zaprezentowane w badaniu rozwiązania odniesiono do koncepcji teoretycznych, m.in. konsumpcji lokalnej i współdzielonej oraz smart city. Zakres geograficzny analizy obejmuje kraje CEE, a wykorzystane przykłady działań pochodzące z miast zlokalizowanych w tych państwa posłużyły do sformułowania rekomendacji do dalszych planów przeciwdziałania ekonomicznym i społecznym skutkom smogu.

Kierownik projektu:
dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH
Wartość projektu:
11 000 PLN
Instytucja finansująca:
SGH
Data realizacji:
Styczeń 2020 - Grudzień 2020
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Gospodarki Światowej
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
.