Metaverse – nowe wyzwania dla zarządzania w biznesie

Cel badania

Celem mikroprojektu jest analiza metaverse z perspektywy kluczowych wyzwań dla regulacji. Dalsza analiza dotyczy kluczowej kwestii, jakie to rodzi szanse i zagrożenia dla zarządzania w biznesie. Istnieją różnice poglądów na temat potencjalnych implikacji metaverse na ludzi i biznes.

Opis badania

Ogromna ilość danych wykorzystywanych w metawersum powoduje szereg problemów ochrony danych oraz cyberbezpieczeństwa (np. jak uzyskiwać zgodę użytkownika w sytuacji permanentnego ruchu danych w metawersum lub chronić osoby i awatary przed kradzieżą tożsamości). Powstaje również pytanie o granice dopuszczalności tworzenia sztucznych tożsamości cyfrowych np. w metawersum, które mogą sprzyjać działaniom nieetycznym lub przestępczym. W tym kontekście kluczowe znaczenie może mieć koncepcja cyfrowej tożsamości suwerennej. Prawdziwą wartością metawersum jest to, że umożliwia bardziej emocjonalne relacje z konsumentami, pobudza kreatywność, odkrywa na nowo doświadczenia pracowników, usprawnia współpracę oraz napędza przejrzysty i wydajniejszy łańcuch dostaw, procesy produkcyjne, modele biznesowe, także w formie tzw. cyfrowych bliźniaków. To ostatecznie otwiera cały świat możliwości dla konsumentów, osób fizycznych, firm, organizacji, a nawet rządów. Biznes w zdecentralizowanych metawersach będzie opierał się głównie na DLT blockchain kryptowalutach i tokenach NFT, podnosząc kwestie interoperacyjności, własności, właściwego użytkowania praw własności intelektualnej i przemysłowej oraz możliwości przenoszenia praw. Niezbędne jest wyjaśnienie statusu własności intelektualnej i przemysłowej w metawersum zwłaszcza NFT, gdyż obecnie nie jest jasne, czy działa w tej kwestii prawo własności, czy tylko prawo umów, jednostronnie interpretowane przez operatorów platform metawesów. Istnieją wątpliwości prawne związane z transakcjami NFT. Takie obawy obejmują kwestie praw autorskich do NFT, relacje między NFT a tokenizowanym dziełem. Zagrożenia dla konkurencji są związane zwłaszcza z działalnością wielkich platform cyfrowych (bigtechów), które budują scentralizowane metawersa i opanowują produkcję sprzętu i oprogramowania. Stąd tak ważne znaczenie interoperacyjności, multihomingu i niedyskryminacji, kontroli karteli i fuzji w tym obszarze, zwłaszcza w zakresie tzw. drapieżnych innowacji i zabójczych przejęć.

Kierownik zespołu

  • Włodzimierz Szpringer

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy.

Kierownik projektu:
prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer
Data realizacji:
Kwiecień 2023 - Grudzień 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
.