Porównanie patologii instytucjonalnych sieci innowacji w Polsce i na Węgrzech

Głównym celem badania jest zidentyfikowanie występujących w sieciach innowacji, w Polsce i na Węgrzech, patologii instytucjonalnych, porównanie ich oraz opracowanie katalogu działań do podjęcia, niezbędnych dla wyeliminowania tych patologii.

Teza: Jakość środowiska regulacyjnego determinuje poziom patologii instytucjonalnych występujących w sieciach innowacji. Hipoteza: Im wyższa jakość środowiska regulacyjnego zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, tym mniejsza liczba patologii instytucjonalnych występuje w sieciach innowacji.

Pytania badawcze:  Jakie czynniki wpływają na jakość środowiska regulacyjnego na poziomie krajowym, a jakie na poziomie regionalnym? Jakie rodzaje patologii instytucjonalnych występują w sieciach innowacji w Polsce, a jakie na Węgrzech? Jakie działania (i na jakim szczeblu) mogą wyeliminować patologie instytucjonalne występujące w sieciach innowacyjnych?

W ramach badania jakościowego zbadanych zostanie n = 25 sieci innowacji (Polska n = 17, Węgry n = 8 z różnych regionów NUTS 2) dobranych w sposób warstwowo, losowy, przy zastosowaniu dla każdej z sieci innowacji następujących metod badawczych: studium przypadku oraz telefonicznego wywiadu pogłębionego z osobą zarządzającą każdą z jednostek należących do sieci innowacji.

Kierownik projektu:
dr Małgorzata Elżbieta Godlewska
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Grudzień 2019 - Grudzień 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
.