Projekcje zapotrzebowania na opiekę wśród osób starszych w Polsce z uwzględnieniem stanu zdrowia i sytuacji rodzinnej

Starzenie się ludności wyrażone wzrostem liczby i udziału osób starszych w populacji powoduje wzrost liczby niesamodzielnych seniorów, którzy wymagają opieki. Podaż opieki instytucjonalnej w Polsce w niewielkim stopniu pokrywa potrzeby opiekuńcze osób starszych – są one zaspakajane przede wszystkim przez członków sieci rodzinnych, których zasób będzie się zmniejszać głównie ze względu na zmiany modelu rodziny. 

Celem projektu jest przygotowanie projekcji przyszłego zapotrzebowania na opiekę wśród osób w wieku 65 lat i więcej w Polsce do 2030 r. Zapotrzebowanie określone jest jako liczba osób wymagających opieki ze względu na ograniczoną samodzielność wynikającą ze stanu zdrowia. Uwzględnienie informacji o sytuacji rodzinnej seniorów w projekcji, która umożliwi ocenę potencjalnych zasobów opieki w ramach sieci rodzinnych, ma pozwolić na oszacowanie wielkości przyszłego popytu na opiekę formalną świadczoną przez instytucje publiczne lub prywatne, i nieformalną świadczoną głównie przez członków rodziny.

Osiągnięcie celu wymaga realizacji następujących zadań badawczych:

  1. analizy sytuacji zdrowotnej i rodzinnej osób starszych w Polsce i jej zmian na podstawie dostępnych danych empirycznych;
  2. estymacji parametrów do modelu projekcyjnego zmian stanu zdrowia i sytuacji rodzinnej;
  3. budowy modelu projekcji ludności uwzględniającego stan zdrowia i sytuację rodzinną osób starszych i opracowanie projekcji ludności.  

Badanie jest badaniem ilościowym wykorzystującym liczne źródła danych na poziomie indywidualnym oraz zagregowanym, a także modele wielostanowe i mikrosymulacje jako narzędzia badawcze.

Kierownik projektu:
mgr Wojciech Łątkowski
Wartość projektu:
55 380 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Sierpień 2017 - Lipiec 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.