Cel badania
Identyfikacja finansowych i niefinansowych informacji w zakresie zrównoważonego rozwoju raportowanych i generowanych w działalności leczniczej.
Opis badania
Prawie wszystkie ankietowane podmioty (96%) wskazują, że w ich jednostkach są wdrożone i funkcjonują szczególne procedury zarządzania aspektami środowiskowymi, jakością i etyką zawodową, związane z akredytacją, standardami ISO, wymaganiami jakościowymi Narodowego Funduszu Zdrowia. Biorąc pod uwagę te ostatnie - ponad 90% podmiotów raportuje branżowe wskaźniki jakościowe, mierzone w obszarze medycznym, z wykorzystaniem rejestrów prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ.
Nieco mniejsza grupa, stanowiąca ponad 85% ankietowanych, deklaruje, że jednostka realizuje co najmniej jeden ze wskazanych w ankiecie odpowiednio celów: środowiskowych, społecznych i zarządczych.
Ponad połowa jednostek wskazuje na wydatki o charakterze kosztowym i/lub inwestycyjnym w obszarze poprawy jakości, realizacji celów środowiskowych, polityki społecznej i zarządzania ryzykiem. Dominującą pozycją w 2022 roku były wydatki na zapewnienie cyberbezpieczeństwa (34%) oraz modernizację infrastruktury leczniczej (45%).
Zdecydowana większość ankietowanych jednostek (ponad 92%) wskazuje, że nie raportuje w szczególny lub syntetyczny sposób danych w zakresie zrównoważonego rozwoju, lecz najczęściej jako informacje określone w ustawie o rachunkowości w sprawozdaniu z działalności lub w informacji dodatkowej.
Jedynie około 20% jednostek deklaruje, że dane w zakresie zrównoważonego rozwoju są wykorzystywane w zarządzaniu jednostką jako istotne.
Kierownik zespołu
Zuzanna Świerc
Członkowie zespołu
Projekt realizowany przez kierownika.
Mikroprojekt bezkosztowy