Regulacyjna rola prawa sprzyjającego spełnianiu przez przedsiębiorstwa wymogów zrównoważonego rozwoju (2021)

Cel badania

Celem badań będzie analiza teoretyczna sytuacji prawnej przedsiębiorstw i diagnoza uwzględniania przez regulacje warunków zrównoważonego rozwoju oraz wnioski de lege ferenda jako cel praktyczny.

Opis badania

Opracowanie zbiorowe pt. „Regulacyjna rola prawa sprzyjającego spełnianiu przez przedsiębiorstwa wymogów zrównoważonego rozwoju” pod kierunkiem naukowym dr. hab. Aleksandra Wernera, prof. SGH.

Prowadzony projekt badawczy został poświęcony w założeniach Autorów wycinkowi zagadnień jakie zaliczane są do koncepcji zrównoważonego rozwoju. W szczególności prowadzone analizy poświęcono zmianom związanym z rozwojem polskiego systemu podatkowego. Same podatki stanowią, również w ujęciach teoretycznych, element narzędziowy poświęcony realizacji zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój jako dyrektywa kierunkowa dla działań władz publicznych znajduje wyraz w przyjmowanych rozwiązaniach podatkowych. W szczególności do rozstrzygnięcia pozostają zagadnienia związane z równością opodatkowania, jak również, w efekcie, z właściwym rozkładem ciężaru podatkowego.

Dążenie do celów zrównoważonego rozwoju wymaga finansowania ze środków publicznych, nie ma więc możliwości ucieczki od kwestii podatkowych, z których to źródeł pochodzą nakłady finansowe na osiąganie celów polityki publicznej.

Zapoczątkowany projekt badawczy poświęcony został przyczynkowej analizie realizacji opisanego celu szczegółowego w ramach projektu „Uszczelnianie systemu poboru podatków”, zarówno w zakresie działań wyraźnie wymienionych w Strategii jak i innych, podejmowanych na przestrzeni ostatnich lat, aż do najnowszej, uchwalonej przez Sejm zmiany kilku ustaw podatkowych (druk sejmowy nr 642), która wprowadza kolejne narzędzia uszczelniające system podatkowy, a w której projekcie Rząd także powołuje się na Strategię (str. 1 – 2 uzasadnienia projektu). Prowadzone analizy mają na celu weryfikację sprawiedliwościowych celów konstrukcji systemu opodatkowania (przede wszystkim w sferze opodatkowania dochodów). W tym zakresie pozwoliło się dostrzec pewne ograniczenie w sferze realizacji celów zadeklarowanych i problemy w osiągnięciu założonych celów.

Kierownik zespołu

  •  Aleksander Werner

Członkowie zespołu

  • Wiesław Czyżowicz
  • Małgorzata Godlewska
  • Ewa Gwardzińska
  • Piotr Karwat
  • Sylwia Morawska
  • Włodzimierz Szpringer
  • Jarosław Wierzbicki
Kierownik projektu:
dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH
Dofinansowanie dla SGH:
5 000 PLN
Wartość projektu:
5 000 PLN
Instytucja finansująca:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Data realizacji:
Marzec 2021 - Grudzień 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
.