Cel badania
Głównym celem niniejszych badań było przedstawienie wybranych aspektów procesów restrukturyzacyjnych, upadłościowych, ale też finansowania i działalności podmiotów w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Opis badania
Opracowanie zbiorowe pt. „Barometr niestabilności finansowej i predykcji zagrożenia niewypłacalnością miast w Polsce w kontekście zrównoważonego rozwoju” pod kierunkiem naukowym dr Izabeli Rudzkiej.
Kwestia stabilności finansowej gminy staje się istotnym problemem we współczesnych samorządach, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Jak pokazują przykłady, nie we wszystkich krajach wprowadzona została zasada zapobiegania sytuacjom kryzysowym, wynikającym z nadmiernych wydatków budżetowych w stosunku do wpływów.
Polska samorządność obecnie staje przed ogromnym dylematem i próbą ratowania własnej autonomii, co związane jest z możliwością zaspakajania potrzeb mieszkańców miast.
To na ile miasto/gmina uzbroi się w niezbędne narzędzia, a z drugiej strony właściwie skomunikuje sytuację własnym mieszkańcom, pozwoli poszczególnym samorządom na dalsze trwanie.
Jednak jak pokazują wyniki badań nie jest to sprawa łatwa. Z jednej strony nie wszystkie odpowiedzialne osoby w poszczególnych miastach (skarbnicy), mają świadomość [potrzeby wprowadzania właściwych narzędzi kontrolujących bieżącą sytuację gminy.
Z drugiej strony sami mieszkańcy w większości nie liczą się i nie biorą pod uwagę, iż sytuacja finansowa w ich mieście pogorszy się, co wpłynie negatywnie na ich jakość życia. Istotne jest, iż wielu z nich nie jest zainteresowanych partycypacją w kosztach utrzymania gminy będącej w kryzysie.
Wyniki badań zostały opublikowane w wydaniu specjalnym „Kwartalnika Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie”.
Kierownik zespołu
- Paweł Dec
Członkowie zespołu
- Agnieszka Cenkier
- Anna Grygiel-Tomaszewska
- Ewa Jagodzińska-Komar
- Jacek Grzywacz
- Piotr Masiukiewicz
- Izabela Rudzka
- Hanna Sokół
- Aleksander Werner
- Jolanta Turek