Celem badania było określenie roli cyfryzacji i nowoczesnych technologii w podnoszeniu innowacyjności krajów Europy Środkowej i Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski.
Po trzeciej rewolucji przemysłowej, która polegała na automatyzacji poszczególnych procesów, obecnie jesteśmy na etapie czwartej rewolucji, która umożliwiła zdalne łączenie się urządzeń (Internet of Things), obsługę i analizę dużej liczby danych (Big Data) oraz pogłębianie integracji wewnątrz poziomych i pionowych łańcuchów wartości.
Polska i kraje Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczą w tych procesach w ograniczonym stopniu. Punktem wyjścia badania była diagnoza stanu zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw w Polsce i EŚiW oraz identyfikacja barier, które utrudniają szersze włączenie się w procesy transformacji cyfrowej. Analizie poddano możliwości, jakie płyną z włączenia się przedsiębiorstw w procesy cyfryzacji. Przedstawiono także rekomendacje dla polityki w tym zakresie pokazujące przykłady najlepszych praktyk z państw, które są liderami Przemysłu 4.0.