Rozwojowe szanse i asymetrie nowej cyfrowej gospodarki

Cel badania

Dane są cennym zasobem samym w sobie, o wartości finansowej, ludzkiej i środowiskowej. Właściwe zarządzanie datafikacją (danetyzacją) może pomóc w zapewnieniu, że ta wartość będzie podzielana z korzyścią dla wszystkich interesariuszy. Regulacja gospodarki opartej na danych (Digital Governance Act – DGA) ma na celu zachęcanie do tworzenia nowej infrastruktury do udostępniania danych, a co za tym idzie, pomocy w budowaniu jednolitego rynku cyfrowego w państwach członkowskich UE. Regulacja ma służyć jako czynnik umożliwiający inicjatywy, takie jak „europejskie przestrzenie danych” w sektorach gospodarki, gdzie tradycyjnie istniały bariery w udostępnianiu danych, ale gdzie uwolnienie danych uważa się za możliwe w celu usprawnienia istniejących modeli biznesowych, promocji potencjalnie przełomowych innowacji i pobudzenia wzrostu gospodarczego. DGA ustanawia ramy zarządzania w celu promowania zaufania do wymiany danych między organizacjami i zachęcania do rozwoju przestrzeni danych UE, w których osoby fizyczne i prawne mają kontrolę nad generowanymi przez siebie danymi. DGA stworzyłoby nowy system regulacyjny dla ekosystemu udostępniania danych. Wartość i siła danych w innowacjach cyfrowych wzbudziły obawy, że akumulacja danych, do których inni nie mają dostępu, może stworzyć przewagę konkurencyjną, której trudno jest przeciwdziałać na rynku lub korygować poprzez interwencję regulacyjną.

Opis badania

Metody badawcze – to studia literaturowe i studia przypadków. Droga między społeczeństwem informacyjnym (infomation society) a społeczeństwem opartym na danych (data-driven society) ma daleko idące konsekwencje dla świata, od którego jesteśmy w dużej mierze zależni. Być może bardziej trafne ujęcie mówi, że następuje przejście ze społeczeństwa informacyjnego do społeczeństwa opartego na wiedzy (knowledge society), a z niego do społeczeństwa opartego na mądrości (wisdom society). Wyrażenie data driven society kojarzy się raczej ze społeczeństwem sterowanym danymi, co również jest częściowo prawdziwe. Nowatorski charakter gospodarki opartej na danych wymaga zwrócenia uwagi organów antymonopolowych na konkurencyjne szkody dla innowacji (np. z braku interoperacyjności, z nieprzejrzystości algorytmów, nieudostępniania kluczowych patentów) a nie tylko w kontekście bardziej znanych kategorii: ceny, produkcji i jakości. Egzekwowanie przepisów antymonopolowych jest wymagane, gdy zachowanie biznesowe szkodzi konkurencji poprzez tłumienie nowych modeli biznesowych, technologii lub produktów, ale organy egzekwujące prawo muszą być ostrożne, ponieważ zbyt restrykcyjne czy nadmierne działania przeciwko firmom zaangażowanym w badania i rozwój również mogą osłabić innowacyjność. Nowa regulacja o zarządzaniu danymi jest pozytywnym krokiem w kierunku umożliwienia innowacji opartych na danych. Ma potencjał, aby zrewolucjonizować wymianę danych między organizacjami z korzyścią dla interesariuszy. Zachęca do tworzenia nowej infrastruktury do udostępniania danych, a co za tym idzie, pomoc w budowaniu jednolitego rynku cyfrowego w państwach członkowskich UE.

Kierownik zespołu

  • Włodzimierz Szpringer

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
prof. dr hab. Włodzimierz Szpringer
Data realizacji:
Marzec 2022 - Grudzień 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
.