Cel badania
Celem badania jest rozpoznanie w jaki sposób inwestorzy instytucjonalni uwzględniają ryzyko klimatyczne w swoich decyzjach inwestycyjnych.
Opis badania
Instytucje finansowe prowadzące działalność w Polsce nie odczuwają w silnym stopniu skutków zmian klimatycznych związanych z ryzykiem fizycznym jednorazowych intensywnych zjawisk pogodowych. Badani wskazują, że ryzyko fizyczne odczuwają w stopniu niskim, oceniając je na poziomie 1,7 w skali pięciostopniowej, gdzie 5 oznacza stopień maksymalny. Instytucje wskazują, że ryzyko fizyczne ich nie dotyczy i oczekują, że nie będzie ich dotyczyć w przyszłości w sposób bezpośredni. Oczekują natomiast, że może ono dotknąć część z ich spółek portfelowych, zwłaszcza tych, które zajmują się produkcją lub dystrybucją towarów.
Odczuwanie ryzyka transformacji, związanego z przejściem gospodarki na niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu, oceniane jest przez instytucje na poziomie 2,3 w skali pięciostopniowej. Ryzyka prawne, technologiczne i reputacyjne odczuwane są w podobnym stopniu, na poziomie 3 w skali pięciostopniowej dla ryzyka technologicznego i reputacyjnego oraz na 3,1 dla ryzyka prawnego.
Najbardziej odczuwalnym ryzykiem jest ryzyko polityczne. Respondenci wskazują na problem związany ze zbyt szybkim tempem wdrażania nowych regulacji i brakiem ich przejrzystości. Instytucje posiadające ekspozycję na spółki produkcyjne, szczególnie te, które pozyskują materiały z terenów zagrożonych zmianami klimatycznymi, wskazują na rosnące ryzyko związane z przyszłymi problemami z dostępnością zasobów.
Kierownik zespołu
- Jolanta Turek
Członkowie zespołu
Projekt realizowany przez kierownika.