Smart business – smart regions – smart society: w kierunku nowego paradygmatu

Cel badania

Głównym celem badań Zespołu będzie wskazanie miejsca oraz znaczenia inteligentnego biznesu, inteligentnych regionów i inteligentnego społeczeństwa w rozwoju inteligentnej gospodarki z poszanowaniem wymogów zrównoważonego rozwoju. 

Opis badania

2022

  1. H. Godlewska-Majkowska, T. Pilewicz, P, Zarębski, Smart Organizations in the Public Sector: Sustainable Local Development in the European Union 
    W wyniku przeprowadzonych badań udzielono odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań badawczych. 
    Do najważniejszych odkryć należy zaliczyć :
    • inteligentne organizacje tworzone w sektorze publicznym są czynnikiem wspierającym rozwój zrównoważony i jednocześnie inteligentny, poprzez racjonalizacje kosztów oraz zwiększona racjonalność podejmowanych decyzji. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu za pomocą elektronicznych narzędzi wszystkich grup interesariuszy rozwoju lokalnego i regionalnego.
    • zastosowanie inteligentnych rozwiązań zwiększa odporność regionów i rejonów na szoki rozwojowe o charakterze nieprzewidywalnych zjawisk (czarnych łabędzi), co jest możliwe dzięki tworzeniu nowej generacji narzędzi wspierających scenariuszowe zarzadzanie miastami ( np. za pomocą cyfrowych bliźniaków)
    • w sferze zarządczej wskazane jest tworzenie przestrzeni publicznych o wielozdaniowym charakterze, które wzmacniają  więzi społeczne i dają możliwość racjonalizacji kosztów zaspokojenia potrzeb  publicznych w zakresie edukacji, kultury, sportu oraz bezpieczeństwa
  2. P. Bartoszczuk, Smart cities and ecology Obecnie zarejestrowanych jest około 250 projektów inteligentnych miast ze 178 miast na całym świecie, które aktywnie pracują np. nad  oszczędzaniem energii w budynkach, transportem i wodą. Nowa technologiay pomaga ludziom, wypełniając lukę między celami zrównoważonego rozwoju a strategiami rozwoju obszarów miejskich.  Miasta o obiegu zamkniętym, napędzane technologią cyfrową, umożliwiłyby dostęp do wysokiej jakości przestrzeni życiowej, mobilności, żywności i dóbr konsumpcyjnych po niższych kosztach.
  3. S. Klimek, Smart working jako czynnik wpływający na dostęp kobiet do rynku pracy i kwestie równości płci. Praca hybrydowa ujednoliciła w wielu przypadkach zarówno wynagrodzenie między kobietami, a mężczyznami, jak i w poszczególnych regionach. Fakt, że kiedyś zarabiało się najwięcej w Mazowieckim może w najbliżej przyszłości ulec zmianie, gdyż pracownik w formule hybrydowej może pracować z domu, z każdego miejsca w Polsce, czy na świecie. Przeobrażenia, które obecnie mają miejsce zmienią rynek pracy dla kobiet i mężczyzn, a ten artykuł wskazuje, że smart working może mieć pozytywny wpływ na tzw. Gender gap.
  4. M. Fryczyńska, W. Muszyńska, Zrównoważona praca wobec digitalizacji organizacji: stwierdzono, że chociaż zdalna praca staje się coraz bardziej powszechna, ma również swoje słabe strony, które powodują trudności w osiągnięciu jej zrównoważenia. Zharmonizowanie nowych technologii i organizacji pracy z dobrymi warunkami pracy stanowi istotne zadanie dla przedsiębiorstw zainteresowanych zrównoważonym rozwojem. Rozpoznano lukę badawczą, którą należałoby wypełnić, podejmując badania w zakresie identyfikacji czynników digitalnych powiązanych ze zrównoważoną pracą i wypracowanie listy czynników pozytywnie wpływających na zrównoważaną pracę.
  5. J. Klimek, M. Reich, B. Żelazko, Czym jest inteligentna praca i dlaczego jest tak ważna dla współczesnego przedsiębiorstwa? – studium eksploracyjne: Badanie miało w głównej mierze charakter teoretyczny i zostało zrealizowane na podstawie przeglądu literatury naukowej oraz analizy dokumentacji. Pomocniczo zostały uwzględnione wyniki pilotażowego badania ankietowego (z wykorzystaniem elektronicznego formularza).

2023

Współczesnym wyzwaniem dla ponad połowy światowej populacji jest bycie w tym samym czasie homo urbanus i homo sustinens. Zrównoważony rozwój miast ma generować dochody dzięki wzrostowi wydajności i rozwoju innowacji technologicznych, przy jednoczesnym inteligentnym ograniczaniu konsumpcji surowców i energii. 

Historycznie ukształtowane układy przestrzenne miast (zgodnie z teorią zależności od ścieżki) znajdują odzwierciedlenie w rozwoju inteligentnych miast poprzez zagęszczenie istniejącej zabudowy wskutek wyspowego rozwoju smart cities w miastach już ukształtowanych. 

Dyfuzja innowacji, będąca wyrazem tworzenia inteligentnego miasta w oparciu o miasta już istniejące, przebiega odśrodkowo od centrum do peryferii. Przeszkodą w tym procesie są koszty związane ze zmianą dotychczasowego sposobu wykorzystania przestrzeni miejskiej, co wynika ze zjawiska lock-in. 

Istnieje przestrzenna tendencja do wielofunkcyjnego zagęszczenia zabudowy miejskiej w smart cities, mającego na celu ograniczenie codziennej mobilności mieszkańców lub osób dojeżdżających do pracy.

Technologia wpływa na edukację poprzez promowanie konstruktywizmu i niezależności w nauce. Wprowadzenie e-learningu, skoncentrowanego na indywidualnym uczniu, sprzyja rozwojowi inteligentnego społeczeństwa i zwiększa aktywność gospodarczą.

Smartyfikacja procesów zarządzania przestrzenią w inteligentnych miastach rozwija się od jednostronnej komunikacji pomiędzy władzami a interesariuszami rozwoju lokalnego wspieranej platformami cyfrowymi (generacja rozwiązań Web 1.0), przez platformy konwersacyjne (generacja rozwiązań Web 2.0), po włączające, wielowymiarowe w zakresie doświadczeń platformy cyfrowe, czerpiące z rozwiązań w klasie cyfrowych bliźniaków oraz tzw. metawersum (Web 3.0).

Zastosowanie nowych technologii, w tym rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w biznesie determinuje zachowania audytorów w postaci unikania AI z powodu braku wiedzy i doświadczenia. Niewystarczające regulacje i nadzór nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji w działalności gospodarczej (w pracy audytorów) stanowią wyzwanie w zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w audycie.

Publikacje

  1. Monografia drugiego poziomu: Not Only Technology: Spatial and Economic Aspects of The Growth and Development of Smart Cities 
  2. Monografia: Smart Organizations in the Public Sector: Sustainable Local Development in the European Union
  3. Marzena Fryczyńska, Małgorzata Skrzek Lubasińska, współautorski artykuł: Labor market forces of sustainable and digital work złożony na konferencję Sustainable ZZL w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (24-25.04.2024)
  4. A. Szelągowska, Miasta w świetle koncepcji zrównoważonego rozwoju, [w:] A. Szelągowska (red.), Inwestycje w zrównoważonym rozwoju miast, Wydanie II zmienione, CeDeWu, Warszawa 2023, s.15-39
  5. A. Szelągowska, Wstęp do idealizmu i pragmatyzmu we współczesnych miastach, [w:] A. Szelągowska (red.), Idealizm a pragmatyzm współczesnego miasta, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2023, s. 39-59
  6. Publikacja w materiałach konferencyjnych: P. Staszkiewicz, A. Szelagowska, A. Strzelecka, „Frictions of the Application of Artificial Intelligence to Auditors’ Risk Assessment Processes”, Academy of Management Proceedings, Bogota 2023, s. 11769, ISSN 0065-0668, DOI:10.5465/AMPROC.2023.11769abstract

Kierownik zespołu

  • Hanna Godlewska-Majkowska

Członkowie zespołu

  • Marek Bryx
  • Jan Klimek
  • Anna Szelągowska
  • Paweł Bartoszczuk
  • Marzena Fryczyńska
  • Agata Lulewicz-Sas
  • Joanna Żukowska
  • Mirosław Czekaj
  • Michał Klepka
  • Sabina Klimek
  • Jacek Lipiec
  • Łukasz Marzantowicz
  • Tomasz Pilewicz
  • Izabela Rudzka
  • Mariusz Strojny
  • Magdalena Marucha-Jaworska
  • Małgorzata Skrzek-Lubasińska
  • Marcin Molenda
  • Dariusz Kotlewski
  • Paweł Węgrzyn
  • Robert Strelau
  • Adriana Baranowska
Kierownik projektu:
prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska
Dofinansowanie dla SGH:
25 000 PLN
Wartość projektu:
25 000 PLN
Instytucja finansująca:
Ministerstwo Nauki
Data realizacji:
Marzec 2022 - Grudzień 2024
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Przedsiębiorstwa
.