Cel badania
Identyfikacja zagrożeń bezpieczeństwa żywnościowego w perspektywie długoterminowej na świecie i w Polsce.
Opis badania
Podstawowym celem w 2023 r. było opracowanie oraz analiza materiałów w zakresie strat i marnotrawstwa żywności. Ponadto podjęto badania poświęcone sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego Polski i UE w następstwie konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Straty i marnotrawstwo żywności w czasie pogłębiającego się światowego kryzysu żywnościowego spowodowanego obecną sytuacją geopolityczną i pandemią COVID-19 przyczyniają się do braku bezpieczeństwa żywnościowego. Niedobór żywności jest ogromnym problemem dla milionów ludzi głodujących na świecie, zwłaszcza w krajach rozwijających się na kontynencie afrykańskim i azjatyckim. Całkowita ilość zmarnotrawionej żywności w krajach UE w 2020 r. to prawie 57 mln ton. W Polsce marnuje się 4,8 mln ton żywności rocznie, a jednocześnie w skrajnym ubóstwie żyje około 1,6 mln osób. Straty i marnotrawstwo żywności wywierają również ogromną presję na zasoby naturalne, różnorodność biologiczną, środowisko przyrodnicze, gospodarkę i zrównoważony rozwój, zagrażając tym samym bezpieczeństwu żywnościowemu. Problem ten znalazł odzwierciedlenie w Strategiach unijnych i Celach Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa żywnościowego na świecie i jednocześnie zmniejszy presję na środowisko przyrodnicze.
W zakresie wpływu konfliktu zbrojnego w Ukrainie na unijne bezpieczeństwo żywnościowe Analizie został poddany potencjał przyrodniczo-klimatyczny, technologiczny i surowcowy Ukrainy. Określono udział Ukrainy w światowym eksporcie kluczowych produktów rolnych takich jak: pszenica, jęczmień, olej słonecznikowy, rzepak i śruta słonecznikowa. Przeprowadzona analiza pozwoliła na sformułowanie ważnych konkluzji w tym wskazanie, iż w wyniku działań wojennych na terytorium Ukrainy przewiduje się zmniejszenie produkcji rolnej nawet o 30% i znaczne pogorszenie sprawności kanałów logistycznych eksportu, a to oznacza negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów w tym szczególnie Azji i północnej Afryki. Zostały zidentyfikowane alternatywne kraje eksportujące ważne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego produkty rolne jak: rzepak, pszenica, jęczmień i kukurydza
Kierownik zespołu
- Stanisław Kowalczyk
Członkowie zespołu
Projekt realizowany przez kierownika.
Mikroprojekt bezkosztowy