System podatkowy w ekonomii zrównoważonego rozwoju – ujęcie instytucjonalne i organizacyjne

Cel badania

Celem badania jest zgromadzenie wiedzy z zakresu reakcji przedsiębiorców na zmienność i nieprzewidywalność polskiej polityki podatkowej, również w kontekście spodziewanych przekształceń systemowych wynikających z wiążących Rzeczpospolitą uwarunkowań realizacji polityki zrównoważonego rozwoju.

Opis badania

Wyniki badań CATI obrazują nam stosunek przedsiębiorstw do istniejących rozwiązań podatkowych oraz tempa i jakości zmian w tym obszarze, które to zostały jednoznacznie negatywnie ocenione przez respondentów. Podobnie zdecydowana większość respondentów stwierdziła, że informacje wymagane przepisami podatkowymi powtarzają się w wielu deklaracjach i informacjach podatkowych. Oznacza to, że podatnik ma obowiązek wielokrotnie przygotowywać je do różnych potrzeb, co skutkuje wzrostem kosztów związanych z przestrzeganiem przepisów podatkowych. Znaczenie negatywnej oceny tych obszarów jest kluczowe dla oceny otoczenia podatkowego z dwóch głównych powodów. Jak wskazał Europejski Okrągły Stół dla Przemysłu, skuteczność i przewidywalność przepisów podatkowych (a także prostota i przejrzystość w ich odbiorze) zostały ocenione jako kluczowa cecha systemu wspierającego wdrażanie innowacji i zrównoważony wzrost gospodarczy. Bez tych cech nawet najlepiej zaprojektowane przepisy – jeśli ich wykładnia i interpretacja w praktyce nie będą spójne, a ich stosowanie obarczone będzie stosunkowo dużym ryzykiem – nie będą spełniały swojej funkcji. Potwierdzają to również raporty OCED, na które powołano się w opracowaniu. Wynika to z mnogości nowych rozwiązań podatkowych w ostatnich dwóch latach oraz rosnącego niezadowolenia związanego z niską jakością przepisów podatkowych i ich dużą zmiennością. Stąd poprawa stabilności i jakości przepisów podatkowych powinna być kluczowym obszarem zainteresowania polskiego ustawodawcy podatkowego.

Kierownik zespołu

  • Aleksander Werner

Członkowie zespołu

  • Ewa Gwardzińska
  • Katarzyna Kimla-Walenda
  • Piotr Karwat
  • Jarosław Wierzbicki
  • Anna Stępniak prof. Bartosz  Makowicz dr Bartosz Jagura
  • Mariusz Karwowski 
Kierownik projektu:
dr hab. Aleksander Werner, prof. SGH
Dofinansowanie dla SGH:
50 000 PLN
Wartość projektu:
50 000 PLN
Instytujca finansująca:
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Data realizacji:
Marzec 2022 - Grudzień 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
.