Zakres projektu obejmuje relacje Unia Europejska–Afryka oraz sytuację w państwach członkowskich w zakresie zagadnień dotyczących zewnętrznych stosunków gospodarczych Unii Europejskiej, a także związanych z nimi politykami na szczeblu unijnym i krajowym. W trakcie rozwoju nowoczesnych krajów i regionów wiedza, umiejętności, innowacyjność i kreatywność stopniowo zdobywały pozycję najbardziej wyróżniających się i indywidualnych zasobów. Ta transformacja spowodowała zmianę paradygmatu myślenia o konkurencyjności regionów i zmusiła do zbliżenia się w kierunku ścisłych relacji z wiedzą i kapitałem intelektualnym w przedsiębiorstwach (por. Strategia Inteligentnej Specjalizacji).
Powstanie inteligentnej i połączonej Afryki pozwala krajom na całym kontynencie przeskoczyć kilka etapów rozwoju w kluczowych obszarach, takich jak bankowość i telekomunikacja, oraz przekształca biznes i społeczeństwo. Mimo to wzrost w kilku krajach afrykańskich zwolnił w ostatnich latach po ponad dekadzie solidnej ekspansji. Chwiejna infrastruktura, niedobór umiejętności, słabe zarządzanie i zależność od towarów nadal nękają kontynent, co podkreśla potrzebę dywersyfikacji gospodarczej w celu zapewnienia trwałego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu w takich dziedzinach, jak rolnictwo, produkcja, opieka zdrowotna, edukacja i bankowość.
Agenda 2063 to plan przyszłości Unii Afrykańskiej oparty na wzroście sprzyjającym włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi. Wzywa do zintegrowanej Afryki kierującej się ideałami panafrykańskimi: Afryki ukształtowanej przez dobre rządy, demokrację, poszanowanie praw człowieka, sprawiedliwość i praworządność; to pokojowa i bezpieczna Afryka; Afryka o silnej tożsamości kulturowej, wspólnym dziedzictwie, wspólnych wartościach i etyce; Afryka, której rozwój jest napędzany przez ludzi i odgrywa kluczową rolę dla kobiet i młodzieży; silna, zjednoczona Afryka, która może być wpływowym graczem globalnym. Inteligentna specjalizacja podkreśla znaczenie procesu przygotowania, który zachodzi na poziomie regionalnym / krajowym w zakresie strategii badań i innowacji.