Wpływ publicznych systemów emerytalnych na nierówności majątkowe w Unii Europejskiej. Zakres substytucji pomiędzy oszczędnościami w systemie emerytalnym, a majątkiem prywatnym gospodarstw domowych.

Jedną z zasadniczych przyczyn, dla których gospodarstwa domowe gromadzą majątek, jest zabezpieczenie konsumpcji w okresie emerytalnym, gdy nie świadczą już pracy. Ten sam cel ma publiczny system emerytalny. Systemy emerytalne cechuje znaczny poziom zróżnicowania międzynarodowego. Sprawia to, że międzynarodowe zróżnicowanie wartości majątków gospodarstw domowych może częściowo wynikać z różnic w tym, w jakiej mierze konsumpcję po przejściu na emeryturę zabezpiecza system publiczny.

Celem projektu jest oszacowanie wartości uprawnień emerytalnych w państwach Unii Europejskiej oraz pomiar wpływu uprawnień w publicznym systemie emerytalnym na poziom nierówności majątkowych. Dokonany zostanie pomiar zakresu substytucji pomiędzy wartością uprawnień w publicznym systemie emerytalnym a wartością majątku prywatnego. Pozwoli to oszacować, w jakiej mierze gospodarstwa domowe uwzględniają istnienie publicznego systemu emerytalnego w decyzjach alokacyjnych.

Household Finance and Consumption Survey jest głównym źródłem danych wykorzystywanych w projekcie badawczym. Międzynarodowy charakter tego źródła pozwala na przeprowadzenie badań w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Kierownik projektu:
dr Marcin Wroński
Wartość projektu:
123 434 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
Czerwiec 2020 - Czerwiec 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Gospodarki Światowej
.