Wzorce reprodukcji ludności w świetle teorii klas społecznych Pierre’a Bourdieu

Głównym celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat wzorców reprodukcji Polaków przez zrozumienie, jak przynależność klasowa może różnicować nastawienie do takich kwestii, jak liczba potomstwa, wiek, w którym jednostki zostają rodzicami, normy i wartości związane z rodzicielstwem, rodziną czy proces wchodzenia w związki. Realizacja tego celu badawczego wpisuje się także w bardziej ogólne zagadnienie podejmowane przez projekt, czyli zastosowania teorii socjologicznej klas społecznych Pierre’a Bourdieu w demografii.

W projekcie zastosowano dane sondażowe z badań „Rodziny, generacje i płeć kulturowa” oraz „Uwarunkowania decyzji edukacyjnych” w celu konstrukcji klas społecznych na podstawie historii zatrudnienia oraz pozostałych wyznaczników, takich jak kapitał ekonomiczny i kulturowy. Z uwagi na retrospektywny charakter badań będzie możliwe uchwycenie wspomnianych wcześniej najważniejszy aspektów wzorców reprodukcji i określenie czy i w jakim stopniu respondenci przynależący do poszczególnych klas społecznych różnią się między sobą zarówno w warstwie faktycznych zachowań, jak i deklaracji. Otrzymane rezultaty zostaną porównane ze standardowymi analizami demograficznymi wykorzystującymi poziom wykształcenia jako cechę różnicującą jednostki ze względu na obserwowane wzorce reprodukcji.

W projekcie proponuje się wykorzystanie „klasy społecznej” jako alternatywnego wobec poziomu wykształcenia miernika różnicującego zachowania demograficzne jednostek. Wydaje się to uzasadnione, biorąc pod uwagę wzrastające ujednolicanie się struktury edukacyjnej polskiego społeczeństwa przejawiające się głównie w rosnącym udziale osób z wykształceniem wyższym. Realizacja celów badawczych umożliwi zatem ocenę użyteczność zarówno „klasy społecznej”, jak i „poziomu wykształcenia” jako cech różnicujących indywidualne zachowania będące składowymi wzorców reprodukcji.

Kierownik projektu:
dr Krzysztof Tymicki
Wartość projektu:
113 750 PLN
Instytucja finansująca:
NCN
Data realizacji:
luty 2017 - luty 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.