Zmiana parkietu notowań przez spółki a kreowanie ich wartości. Stopy zwrotu a poziom ryzyka

Cel badania

Celem kontynuowanych badań jest analiza reakcji rynku na transfer spółki z rynku alternatywnego w kontekście ryzyka towarzyszącego inwestycji. Transfer spółki z rynku alternatywnego na rynek regulowany wymaga od emitentów konieczności sprostania dużo większemu reżimowi regulacyjnemu, informacyjnemu i komunikacyjnemu z otoczeniem. Teoretycznie więc rzetelnie prowadzona polityka informacyjna przez emitentów zmniejsza asymetrię informacji, a jej konsekwencją jest wzrost zaufania inwestorów i redukcja ryzyka.

Opis badania

Przejście z rynku NewConnect na rynek regulowany GPW w Warszawie spowodowało rozwój spółek. Zwiększyły się ich aktywa, wzrósł zarówno kapitał własny, jak i zadłużenie. Zmieniła się jednak struktura finansowania, która pokazała spadek udziału kapitałów własnych w finansowaniu aktywów. Decyzja o przejściu na rynek regulowany nie doprowadziła do pozyskania kapitału przez spółki w trakcie debiutu. Podczas zmiany miejsca notowań z NewConnect na rynek regulowany GPW tylko 23 spółki przeprowadziły emisję publiczną. Spółki nie zmniejszyły dźwigni finansowej pozyskując kapitał poprzez rynek regulowany. Nastąpił wzrost dźwigni finansowej w kolejnych latach po zmianie parkietu notowań z rynku alternatywnego na rynek regulowany. Oznacza to, że nastąpił wzrost finansowania dłużnego, które jest uważane za preferowane opcjonalne źródło finansowania. Oznacza to, że firmy w większym stopniu polegają na finansowaniu dłużnym po zmianie i łatwiej uzyskują dostęp do tego rodzaju finansowania zewnętrznego. Nie potwierdziła się zatem hipoteza, że przejście spółki z rynku alternatywnego na rynek regulowany skutkuje pozyskaniem kapitału podczas debiutu na rynku regulowanym. Jest to znamienne dla firm publicznych na słabo rozwiniętych rynkach akcji, które w mniejszym stopniu polegają na kapitale własnym, w porównaniu ze spółkami publicznymi na rozwiniętych rynkach akcji, takich jak te w USA i Wielkiej Brytanii. 

Bez względu na metodę wyznaczania, poziom ryzyka walorów spadł po zmianie miejsca notowań. W przypadku wykorzystania modeli ryzyka typu VaR, zasadnym jest wykorzystywanie podejść uwzględniających specyfikę danego rozkładu stóp zwrotów: w szczególności założenie o rozkładzie normalnych tych stóp zwrotów powinno być uchylone. W ramach przeprowadzonej, empirycznej, analizy dowiedziono, że rozkłady stóp zwrotów charakteryzują się skośnością oraz podwyższoną kurtozą (stąd zastosowano rozwinięcie Cornish-Fisher’a, uwzględniające wyższe momenty rozkładu). 

Kierownik zespołu

  • Dorota Podedworna-Tarnowska

Członkowie zespołu

Projekt realizowany przez kierownika.


Mikroprojekt bezkosztowy

Kierownik projektu:
dr Dorota Podedworna-Tarnowska
Data realizacji:
Kwiecień 2023 - Grudzień 2023
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Management
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie » Instytut Zarządzania Wartością
.