Rozwój zrównoważony i ESG – blok zajęć dodatkowych OUE

Rozwój zrównoważony i ESG – odkryj przyszłość odpowiedzialnej gospodarki.

Czy interesuje Cię, jak połączyć rozwój gospodarczy z troską o społeczeństwo i środowisko? Chcesz zrozumieć, jak zmiany klimatyczne wpływają na działalność ekonomiczną lub jak firmy raportują swoje działania niefinansowe? Blok „Rozwój Zrównoważony i ESG” w ramach Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego (OUE) organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie to wyjątkowa okazja, aby zdobyć wiedzę w kluczowym obszarze współczesnej gospodarki.

Kurs obejmuje zagadnienia związane z Celami Rozwoju Zrównoważonego w trzech najważniejszych obszarach: gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Dowiesz się, jak w praktyce wdrażać zasady gospodarki obiegu zamkniętego, co oznacza zrównoważona konsumpcja oraz jak zmiany klimatyczne stają się kluczowym uwarunkowaniem działalności ekonomicznej. Poznasz również, czym jest raportowanie niefinansowe ESG i dlaczego staje się ono standardem w odpowiedzialnym biznesie.

Uczestnictwo w programie to szansa na zdobycie wiedzy, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć wyzwania współczesnego świata oraz podjąć działania na rzecz zrównoważonej przyszłości. Zdobędziesz praktyczne umiejętności i nowe perspektywy, które przydadzą się w pracy zawodowej, w życiu codziennym oraz w aktywności społecznej. Kurs jest skierowany do wszystkich, którzy chcą świadomie uczestniczyć w budowaniu przyszłości, łącząc rozwój z odpowiedzialnością.

Wykłady rozpoczynają się w drugim semestrze roku akademickiego 2024/2025 i są dostępne dla każdego. Dołącz do Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego SGH i zgłębiaj wiedzę o rozwoju zrównoważonym i ESG – kierunkach, które kształtują przyszłość naszej planety i gospodarki. Zapraszamy na wspólną podróż w świat odpowiedzialnych decyzji i działań!

Wykładowcy
Obraz
dr Ewa Jastrzębska

dr Ewa Jastrzębska

Doktor nauk ekonomicznych, rzeczniczka etyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W jej obszarze zainteresowań znajduje się: zrównoważony rozwój w biznesie, społeczna odpowiedzialność organizacji (w tym raportowanie ESG), etyka biznesu. Ekspertka i trenerka współpracująca z biznesem i samorządami (opracowywanie strategii, prowadzenie dialogu, szkolenia, badania). Autorka kilkudziesięciu publikacji z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Jurorka w konkursach: Raporty zrównoważonego rozwoju i CSR Poland Awards. Wieloletnia członkini ministerialnej Grupy roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. 


Obraz
dr hab. Agata Lulewicz-Sas, prof. SGH

dr hab. Agata Lulewicz-Sas, prof. SGH

Doktor habilitowana w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor Instytutu Kapitału Ludzkiego SGH, przewodnicząca Komisji rektorskiej ds. zrównoważonego rozwoju. Jest członkinią Grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni działającej przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Jej głównymi obszarami zainteresowań naukowych są: zrównoważony rozwój, ESG, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw/uczelni, zrównoważone zarządzanie kapitałem ludzkim. Współpracuje z praktyką gospodarczą w charakterze konsultanta i eksperta.


Obraz
dr Paulina Legutko-Kobus

dr Paulina Legutko-Kobus

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej SGH, główny specjalista w Instytucie Ochrony Środowiska. Członkini Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, sekretarz sekcji Ochrony Klimatu Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.  

Zainteresowania badawcze: planowanie strategiczne i programowanie rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym, rozwój zrównoważony, partycypacja społeczna, adaptacja do zmian klimatu. 


Obraz
prof. Ewelina Szczech-Pietkiewicz

dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH

Ewelina Szczech-Pietkiewicz jest Profesorką SGH, gdzie kieruje Zakładem Unii Europejskiej. W 2020 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, dyscyplinie Ekonomia i Finanse, a wcześniej (2007 r.) stopień doktora nauk ekonomicznych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się w następujących obszarach tematycznych: gospodarka obiegu zamkniętego, rozwój zrównoważony, rozwój miast i polityki miejskie. Jest ekspertką w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego. Brała udział w projektach: oceny gospodarki polskiej i poszczególnych branż pod kątem cyrkularności, audytu cyrkularnego firm, opracowania rekomendacji dla firm w zakresie strategii GOZ. Prowadzi liczne spotkania, szkolenia i badania dotyczące wdrażania GOZ w przedsiębiorstwach.


Obraz
Aleksandra Stanek-Kowalczyk

dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk

Ekspertka w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego biznesu. Specjalizuje się w strategiach odpowiedzialnego zarządzania/ zrównoważonego rozwoju, raportowaniu kwestii zrównoważonego rozwoju, zrównoważonym finansowaniu, zarządzaniu relacjami z kluczowymi interesariuszami, odpowiedzialnej sprzedaży.

Partnerka w EY Polska oraz adiunktka w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 2019-2023 właścicielka firmy doradczej SAPERE. Twórczyni narzędzia do raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju: SREPORT. W latach 2009-2019 związana z firmami doradczymi z B4. Zrealizowała kilkaset projektów doradczych dla największych podmiotów i grup kapitałowych działających w Polsce oraz na rynkach zagranicznych. Pracowała dla firm polskich, międzynarodowych oraz Spółek Skarbu Państwa. Posiada doświadczenie realizacji projektów dla firm z różnych branż, w tym: finansowej, energetycznej, wydobywczej, FMCG, ICT czy farmaceutycznej.

Członkini Grupy Roboczej ds. raportowania zrównoważonego rozwoju przy Ministerstwie Finansów, w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów oraz Grupy Roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni, przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wiceprzewodnicząca Rady Deklaracji Odpowiedzialnej Sprzedaży.  

Autorka książki „Factors Affecting the scope of data disclosed in corporate non-financial data reports” oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz publicystycznych dotyczący tematyki odpowiedzialnego zarządzania i zrównoważonego biznesu.

Laureatka pierwszej edycji nagrody „Człowiek wiedzy i doświadczenia” przyznawanej przez koalicję Prezesi-Wolontariusze. Zdobywczyni wyróżnienia w trzeciej edycji konkursu Pióro Odpowiedzialności na najlepszy artykuł ekspercki dotyczący CSR.

Absolwentka politologii oraz zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim, programu MBA Management for Central and Eastern Europe na Uniwersytecie Viadrina (stypendystka Fundacji Haniela) ukończonego z wyróżnieniem oraz międzynarodowego programu LEAD-Leadership for Sustainable Future. Obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską w Szkole Głównej Handlowej, za którą otrzymała drugą nagrodę w konkursie Verba Veritatis na najlepsze prace dotyczące etyki i odpowiedzialnego zarządzania. 


Program zajęć w semestrze letnim 2025

Zajęcia odbywają się w sali s.14 (na poziomie -1) w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.


26.02.2025, godzina 19.00

  • Wprowadzenie do zagadnienia rozwoju zrównoważonego (dr Ewa Jastrzębska)

12.03.2025, godzina 18.30

  • Cele Rozwoju Zrównoważonego w obszarze społecznym (prof. Agata Lulewicz-Sas)

26.03.2025, godzina 18.30

  • Cele Rozwoju Zrównoważonego w obszarze środowiskowym (dr Paulina Legutko-Kobus)

09.04.2025, godzina 18.30

  • Klimat i jego zmiany jako uwarunkowanie działalności ekonomicznej (dr Paulina Legutko-Kobus)

23.04.2025, godzina 18.30

  • Cele Rozwoju Zrównoważonego w zakresie gospodarki i Gospodarka obiegu zamkniętego (prof. Ewelina Szczech-Pietkiewicz)

14.05.2025, godzina 19.00

  • Zrównoważona konsumpcja jako uwarunkowanie działalności ekonomiczne (dr Ewa Jastrzębska)

28.05.2025, godzina 18.30

  • Raportowanie zrównoważonego rozwoju (dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk)

Zapisy i informacje organizacyjne

Do udziału w OUE zapraszamy osoby dorosłe niezależnie od wykształcenia i posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez nauczycieli akademickich SGH i odbywają się wyłącznie na terenie kampusu SGH.

Po ukończeniu edycji słuchacze otrzymują zaświadczenie potwierdzające ich uczestnictwo w kursie.

Maksymalna liczba uczestników kursu wynosi 50 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja na kursy  OUE  odbywa się wyłącznie przez internet poprzez wypełnienie e-formularza rejestracyjnego:

Przed dokonaniem rejestracji prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji i organizacji kursów:

Kontakt
Centrum Otwartej Edukacji
tel.: +48225649722 lub +48225649723
coe@sgh.waw.pl