W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 w ramach Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego SGH odbędzie się pilotażowa seria konwersatoriów dla dziennikarzy, które będą służyć pogłębianiu i profilowaniu ich wiedzy ekonomicznej. Ścieżce dziennikarskiej, którą umownie nazwaliśmy „Klubem dziennikarza”, odpowiadają analogiczne: ścieżka nauczycielska – przeznaczona dla prowadzących zajęcia w ramach przedmiotu Biznes i Zarządzanie (BiZ) oraz ścieżka dla przedstawicieli administracji publicznej, jaką Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uruchomi w następnym roku akademickim dla przedstawicieli władz różnych szczebli.
W bieżącym semestrze program ścieżki dziennikarskiej skierowany będzie wyłącznie do dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej (PAP), przede wszystkim do jej korespondentów regionalnych. Konwersatoria te mają charakter zamknięty.
Ich program ma na celu pogłębienie kompetencji dziennikarzy w zakresie analizy ekonomicznej i finansowej, co pozwoli im na rzetelne i precyzyjne relacjonowanie wydarzeń gospodarczych, a także ułatwi nawiązanie kontaktów profesjonalnych z naukowcami.
Blok zajęć realizowany będzie w formie dwudniowych seminariów, trwających po 8 godzin dziennie. Każdy dzień obejmuje 6 godzin wykładów prowadzonych przez wykładowców SGH oraz 2-godzinną dyskusję podsumowującą w formule round table discussion, angażującą zarówno prowadzących, jak i uczestników.
- Program zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
Zajęcia odbędą się podczas jednego z weekendów w marcu lub kwietniu (w sobotę i w niedzielę) w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.
Zakres tematyczny obejmuje cztery kluczowe bloki:
1. Blok makroekonomiczny
- Podstawowe pojęcia i zależności w gospodarce: inflacja, PKB, budżet państwa,
- Polityka monetarna i fiskalna: ich wpływ na rynki finansowe, gospodarkę i politykę kredytową banków,
- Zabezpieczenia rynkowe stosowane przez instytucje finansowe i firmy,
- Deficyt budżetowy a dług publiczny.
2. Blok mikroekonomiczny
- Analiza sprawozdań finansowych spółek: przychody, poziomy zysków, przepływy pieniężne, marże,
- Kluczowe wskaźniki finansowe (ROE, P/E, P/BV, stopa dywidendy) i ich interpretacja,
- Wczesne sygnały problemów finansowych spółek.
3. Blok rynkowy
- Wpływ czynników makro- i mikroekonomicznych na giełdę i rynki finansowe,
- Podstawowe instrumenty rynku kapitałowego: akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, REIT-y, kontrakty terminowe, opcje,
- Rynki walutowe, rynek długu, instrumenty pochodne,
- Emisja obligacji, w tym – zielonych.
4. Blok rozwoju zrównoważonego
- Wymagania regulacyjne i unijne dotyczące ESG (Environmental, Social, Governance),
- Rola ESG w relacjach między spółkami, inwestorami, bankami i konsumentami,
- Mierniki i wskaźniki ESG, kluczowe wyzwania i trendy.
5. Blok: koniunktura gospodarcza
- Czynniki wzrostu gospodarczego – jakie elementy wpływają na rozwój gospodarki, w tym inwestycje, konsumpcja, eksport i polityka fiskalna,
- Wskaźniki koniunktury – analiza danych makroekonomicznych, takich jak PKB, inflacja, stopa bezrobocia, wskaźniki PMI, indeksy nastrojów konsumenckich i menedżerów,
- Cykle koniunkturalne – fazy rozwoju gospodarczego: ekspansja, szczyt, recesja i ożywienie; sposoby ich identyfikacji i prognozowania,
- Analiza rynków finansowych w kontekście koniunktury – jak zachowanie rynków kapitałowych, obligacji, walut i surowców odzwierciedla cykle gospodarcze.
6. Blok: Nowe trendy i teorie ekonomiczne
- Klasyczne i współczesne teorie ekonomiczne – przegląd głównych szkół myślenia: klasyczna, keynesowska, monetarystyczna, behawioralna, nowa ekonomia instytucjonalna,
- Ekonomia behawioralna – jak psychologia wpływa na decyzje gospodarcze, irracjonalność konsumentów i inwestorów,
- Ekonomia cyfrowa – rola technologii, cyfryzacji, big data i sztucznej inteligencji w kształtowaniu gospodarki.
- Zapisy i informacje organizacyjne
Do udziału w ścieżce dziennikarskiej OUE zapraszamy osoby dorosłe niezależnie od wykształcenia i posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez nauczycieli akademickich SGH i odbywają się wyłącznie na terenie kampusu SGH.
Ze względu na fakt, że zajęcia w ramach ścieżki dziennikarskiej w semestrze letnim 2024/2025 mają charakter pilotażowy i są adresowane wyłącznie do dziennikarzy PAP doborem uczestników zajmuje się kierownictwo i zainteresowane redakcje Polskiej Agencji Prasowej. Zasady rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach będą przekazywane osobom zainteresowanym przez PAP.