Seminarium magisterskie i wybór promotora

Seminarium magisterskie rozpoczyna się w trzecim semestrze studiów. Trwa dwa semestry i ma wartość 20 ECTS (8 ECTS w pierwszym semestrze i 12 ECTS w drugim semestrze).

Zapisy na seminarium magisterskie

Seminarium należy zadeklarować do końca drugiego semestru studiów poprzez system informatyczny. Nieterminowe złożenie deklaracji może być podstawą do niezaliczenia pierwszego semestru seminarium. Seminarium wystarczy zadeklarować tylko raz – na pierwszy semestr.

Studenci, którzy wznowili studia lub chcą zmienić promotora proszeni są o korzystanie z formularza zgłoszeniowego.


Wybór promotora

Szczegółowe zasady wyboru promotora i zapisu na seminarium określa instrukcja dziekana. ​Informacje o zainteresowaniach pracowników naukowych znaleźć można w Informatorze w Wirtualnym Dziekanacie, a także na stronach odpowiednich katedr i instytutów. Promotorem może być wyłącznie nauczyciel akademicki posiadający stopień lub tytuł naukowy (minimum doktor) zatrudniony w SGH. Zakres zainteresowań naukowo-dydaktycznych promotora powinien być związany z tematyką i kierunkiem kończonym przez studenta.

Zmiana promotora

Jeżeli współpraca z promotorem nie układa się najlepiej, istnieje możliwość zmiany promotora. W tym celu należy złożyć podanie do dziekana i uzyskać na nim zgodę dotychczasowego i przyszłego promotora. Taka zmiana możliwa jest do końca trzeciego semestru studiów.

Instrukcja dziekańska w sprawie zasad wyboru i zapisu na seminarium magisterskie

Na podstawie § 19 Regulaminu studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Załącznika 1 do tego Regulaminu, ustalam następujące zasady dotyczące wyboru i zapisu na seminarium magisterskie:

  1. Student wybiera promotora spośród nauczycieli akademickich, którzy zgłosili ofertę prowadzenia seminarium magisterskiego dla jego trybu studiów w bieżącym roku akademickim.
  2. Student zapisuje się na seminarium wyłącznie poprzez system informatyczny.
  3. Zgłoszenie się studenta na seminarium wymaga zaakceptowania tego faktu przez wybranego promotora. Brak takiej akceptacji oznacza, że student nie zapisał się skutecznie na seminarium.
  4. System informatyczny przywołany w punkcie drugim jest otwarty do końca II semestru studiów. Do końca tego okresu student powinien zarówno zapisać się na seminarium, jak i uzyskać akceptację wybranego promotora, czyli spełnić warunki wskazane w punkcie drugim i trzecim Instrukcji.
  5. Brak wyboru promotora w czasie podanym w pkt. 4 skutkuje niezaliczeniem I semestru seminarium magisterskiego.
  6. Aby zmienić promotora pracy magisterskiej, student powinien złożyć podanie do Dziekana, uzyskując wcześniej akceptację zarówno nowego, jak i dotychczasowego promotora.

Dziekan Studium Magisterskiego


Praca na zlecenie instytucji zewnętrznej

Jeżeli student chce napisać pracę na zlecenie instytucji zewnętrznej, powinien złożyć wniosek do dziekana z uzasadnieniem i pozytywną opinią promotora.


Zmiana języka pracy

Praca powinna być napisana w języku, w którym prowadzone są studia na danym kierunku. Jeżeli student chce napisać pracę w innym języku, powinien złożyć wniosek do dziekana wraz z pozytywną opinią promotora. Wniosek taki należy złożyć najpóźniej do ostatniego dnia zajęć w pierwszym semestrze, w którym realizowane jest seminarium dyplomowe. 

Egzamin dyplomowy będzie przeprowadzony w takim języku, w jakim napisana jest praca.


Zaliczenie seminarium

Pierwszy semestr seminarium zalicza promotor odnotowując to w protokole (bez oceny). Zaliczenie drugiego semestru seminarium (a tym samym całego seminarium magisterskiego) następuje na podstawie pozytywnej oceny pracy wystawionej przez promotora w systemie APD i przesłaniu drogą mailową przez studenta dokumentów do pracy.

Zaliczenie drugiego semestru seminarium w systemie nie jest automatyczne. Wpisywane jest przez pracownika dziekanatu w momencie rozliczania studenta przed egzaminem dyplomowym.