Podyplomowe Studia Akademia Controllingu Finansowego w Grupach Kapitałowych
Podyplomowe Studia Akademia Controllingu Finansowego w Grupach Kapitałowych mają na celu przekazanie wiedzy i umiejętności, które pozwolą uczestnikom praktycznie realizować proces operacyjnego i strategicznego controllingu finansowego w przedsiębiorstwie i w grupie kapitałowej.
Renomowana kadra – praktycy o wieloletnim doświadczeniu i wysokich umiejętnościach
dydaktycznych
Praktyczne kompetencje – podniesienie kwalifikacji zawodowych i merytoryczne wsparcie w podejmowaniu decyzji
Cenne relacje – pierwszy krok w kierunku aktywnego udziału w życiu społeczności kontrolerów finansowych
Dlaczego warto?
- Zajęcia prowadzone w ramach Studiów dostosowane są do standardów przyjętych w praktyce gospodarczej, aktualnych międzynarodowych trendów i potrzeb kontrolerów finansowych.
- Studia są efektem współpracy pomiędzy Szkołą Główną Handlową w Warszawie a Partnerami, którzy również wnieśli wkład merytoryczny do programu: Międzynarodowym Stowarzyszeniem Controllerów ICV (Internationaler Controller Verein), ABC Akademia, Pracownią Gier Szkoleniowych oraz Controlling Systems.
- Owocem tej współpracy są urozmaicone zajęcia dydaktyczne prowadzone przez najlepszych wykładowców i praktyków.
- Podczas zajęć, oprócz wykładów i konwersatoriów, prowadzone są warsztaty z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania wspierającego pracę kontrolera finansowego.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Akademia Controllingu Finansowego w Grupach Kapitałowych polecane są szczególnie dla:
- kadry średniego i wyższego szczebla pionów finansowych, jednostek odpowiedzialnych za sprzedaż lub koszty, zarówno w organizacjach transnarodowych, jak i lokalnych przedsiębiorstwach,
- osób, które posiadają już dyplom szkoły wyższej i zamierzają poszerzyć swoją wiedzę w zakresie controllingu finansowego i zdobyć praktyczne, specjalistyczne i unikatowe know-how,
- przedsiębiorców, którzy rozbudowują swój biznes i niezbędne staje zapewnienie prawidłowej informacji zarządczej do podejmowania właściwych decyzji biznesowych.
Program
- Miejsce i rola grup kapitałowych w nowoczesnej gospodarce (8 godz.)
- Wyzwania rynkowe w nowoczesnym zarządzaniu grupą kapitałową (4 godz.)
- Istota i rodzaje controllingu (8 godz.)
- Rachunkowość finansowa i zarządcza w grupie kapitałowej (30 godz.)
- Wykorzystanie controllingu finansowego w zarządzaniu grupą kapitałową (26 godz.)
- Ceny transferowe w grupie kapitałowej (8 godz.)
- Analiza ekonomiczno-finansowa spółek grupy (8 godz.)
- Budżetowanie finansowe jako podstawa współczesnego controllingu grupy kapitałowej (18 godz.)
- Strategiczny i operacyjny controlling finansowy (12 godz.)
- Prawne aspekty funkcjonowania grup kapitałowych (8 godz.)
- Rola i zadania controllingu finansowego w okresie kryzysów gospodarczych (4 godz.)
- Wizualizacja informacji – aspekty psychologiczne i merytoryczne (4 godz.)
- Przegląd narzędzi controllingowych (informatycznych) (12 godz.)
- Kuźnia praktyków – zajęcia praktyczne dla controllerów finansowych z wykorzystaniem laboratorium komputerowego (48 godz.)
- Seminarium dyplomowe (6 godz.)
Razem: 196 godz.
Kierownik studiów
Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów, rachunkowości i zarządzaniu ryzykiem dzięki pracy w firmach konsultingowych, instytucjach finansowych (banki, firmy leasingowe, TFI, TUW) oraz w przedsiębiorstwach na stanowiskach menadżerskich (CFO, dyrektor), a także jako członek rad nadzorczych. W pracy naukowo-dydaktycznej od ponad 25 lat koncentruje się na zarządzaniu płynnością finansową, zarządzaniu finansami, rachunkowości i controllingu. Ekspert z zakresu leasingu i adekwatności kapitałowej banków. Autor licznych publikacji. Łączy pracę naukową z praktyką gospodarczą w zakresie wykorzystania systemów informatycznych do realizacji funkcji rachunkowości zarządczej.
Wykładowcy
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, profesor w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH. Wicedyrektor Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji, kierownik Zakładu Zarządzania Ryzykiem. Wieloletni praktyk gospodarczy – dyrektor Departamentów Ryzyka i Klientów Korporacyjnych wiodących instytucji finansowych. Obecnie główny analityk w Biurze Informacji Kredytowej.
Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa handlowego i gospodarczego; doradca, wykładowca na konferencjach i seminariach organizowanych m. in. przez: ALK, SGH, UW, NIK, PAN, ARP S.A., ZUS, Paradyż S.A., Anwil S.A., Orlen S.A., IKEA, PwC, Kempii OY Finland, Hyundai Electronics, ITT FLYGT Aktiebolag. Autor wielu publikacji, w tym „Konsorcjum. Umowa o współpracy gospodarczej”, wyd. Difin 2011 r., współautor: „Windykacja należności; ujęcie interdyscyplinarne” i „Aktywne zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa”, obie pod red. K. Kreczmańskiej-Gigol.
Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dziedzina: finanse, specjalność: controlling, rachunkowość. Dyrektor zarządzający ICV POLSKA (International Association of Controllers ICV – Internationaler Controller Verein). Autor koncepcji zasobowo-procesowego rachunku kosztów (ZPRK/RPCA). Prezes zarządu i wykładowca w Akademii Controllingu Sp. z o.o.
Międzynarodowy ekspert controllingu. Po kilkunastu latach pracy jako controller finansowy i menedżer controllingu, założyła firmę szkoleniowo–doradczą Controlling Partner. Opracowała dziesiątki projektów koncepcyjnych dla zespołów controllingu. Uczestniczyła w procesach przygotowania dobrze znanych polskich firm do zmian właścicielskich.
Absolwent Wydziału Ekonomii UMCS w Lublinie oraz studiów podyplomowych w zakresie praktycznego stosowania MSR/MSSF. Ukończył także wiele szkoleń specjalistycznych m.in. z zakresu analizy projektów inwestycyjnych, zarządzania płynnością, rachunku kosztów działań. Posiada również licencję maklera papierów wartościowych. Od początku kariery zawodowej związany z Pocztą Polską, od wielu lat pracuje w obszarze controlingu w centrali spółki. W pracy zawodowej zajmuje się m.in. przygotowywaniem planów finansowych dla spółki i grupy kapitałowej, sprawozdania z działalności oraz sprawozdań i analiz na potrzeby interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych.
Adiunkt w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor finansowy w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Posiada ponad 20–letnie doświadczenie biznesowe, które obejmuje pracę w audycie, konsultingu oraz w firmach na stanowiskach kierowniczych. W prowadzonych zajęciach dydaktycznych koncentruje się na szeroko pojętym zakresie finansów, łącząc doświadczenia praktyczne z wiedzą naukową. Specjalizuje się w rachunkowości zarządczej (rozliczanie kosztów, budżetowanie), zarządzaniu strategicznym (wykorzystanie Balanced Scorecard) oraz wdrażaniu rachunkowości zarządczej w systemach informatycznych (hurtownie danych, systemy raportowania zarządczego, narzędzia Business Intelligence).
Absolwent SGPiS oraz długoletni pracownik SGH. Zdobył bogate doświadczenie zawodowe, pracując m.in. w resortach szkolnictwa wyższego i gospodarki. Posiada kilkunastoletnią praktykę w bankowości na stanowisku eksperta i doradcy prezesa PBK S.A. i BPH S.A. Specjalizacja badawcza: bankowość; bankowość korporacyjna; sfera działalności kredytowej banków; relacje bank – przedsiębiorstwo.
Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze finansów, rachunkowości i zarządzaniu ryzykiem dzięki pracy w firmach konsultingowych, instytucjach finansowych (banki, firmy leasingowe, TFI, TUW) oraz w przedsiębiorstwach na stanowiskach menadżerskich (CFO, dyrektor), a także jako członek rad nadzorczych. W pracy naukowo-dydaktycznej od ponad 25 lat koncentruje się na zarządzaniu płynnością finansową, zarządzaniu finansami, rachunkowości i controllingu. Ekspert z zakresu leasingu i adekwatności kapitałowej banków.
Opinie o studiach
Controlling i rachunkowość zarządcza są pojęciami kojarzonymi głównie z pracą w korporacjach. Coraz częściej jednak przenikają do praktyki gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw. Pracuję w średnim polskim przedsiębiorstwie z branży usług dla biznesu. Dzięki Podyplomowym Studiom Akademia Controllingu Finansowego w Grupach Kapitałowych nabyłem umiejętności pozwalające zbudować w firmie model wieloblokowego rachunku kosztów i wyników, który obecnie sprawnie wspiera proces zarządzania przedsiębiorstwem. Studia te były dla mnie wspaniałą przestrzenią do dzielenia się doświadczeniami ze specjalistami z wielu sektorów gospodarki. Szczególnie polecam te studia osobom rozpoczynającym pracę w działach controllingu.
Bardzo ciekawa, profesjonalna i świetnie zorganizowana intelektualna przygoda. Zachęcam każdego, kto pragnie poszerzyć swoje umiejętności w obszarze controllingu finansowego. Bogaty zakres wiedzy teoretycznej, ale też wiele przydatnych informacji praktycznych, użytecznych analiz oraz biznesowych zastosowań. Mimo trudnego czasu pandemii i licznych ograniczeń doskonale przeprowadzone w trybie zdalnym. I tu jedyny mankament… brak bezpośrednich interakcji :) Reszta absolutnie bez zarzutu. Serdecznie polecam!
Bardzo ciekawe studia, szczególnie polecam osobom, które, na co dzień zajmują się zagadnieniami z zakresu controllingu i chciałyby usystematyzować i poszerzyć swoją wiedzę. Wykładowcy to praktycy, przytaczają dużo przykładów z życia wziętych a także wskazują na nowe trendy współczesnego controllingu. Gorąco polecam!
Doskonała atmosfera, pomoc opiekuna grupy rewelacyjna. Konkretni, rzeczowi prowadzący, którzy potrafili przekazać wiedzę. Dobrze przygotowane studia. Dobra komunikacja z wykładowcami. Polecam każdemu, kto chce zgłębić wiedzę na temat kontrolingu w Grupach Kapitałowych.
Na studia podyplomowe z zakresu controllingu zapisałam się po dłuższej przerwie w pracy zawodowej w celu uaktualnienia wiedzy o zmiany w zakresie rachunkowości i prawa gospodarczego, nowe trendy w controllingu i analizie finansowej oraz zagadnienia z zakresu grup kapitałowych. Program studiów wydał mi się bardzo szeroki, a cena za taki zakres tematyczny bardzo przystępna. Był to strzał w dziesiątkę! Zajęcia były prowadzone w sposób bardzo ciekawy dla słuchaczy, często w formie dyskusji raczej niż wykładu. Program wzbogacony był o zajęcia komputerowe. Ogromną zaletą było prowadzenie zajęć przez praktyków, w tym byłych uczestników studiów, z którymi analizowaliśmy konkretne praktyczne zastosowania zdobywanej wiedzy. Współpraca z ICV dała dodatkowe korzyści w postaci możliwości korzystania z zasobów tej organizacji. Ale przede wszystkim ogromną przyjemność sprawiały mi spotkania z innymi słuchaczami, możliwość oderwania się na kilka godzin od pracy, domu i poczucia przez chwilę jak studentka w młodości; również dzięki wspólnym wyjściom do teatru czy na piwo. To też dla nas była szansa na wymianę doświadczeń z pracy i nawiązanie relacji, które przydają się w życiu zawodowym. Największe słowa uznania należą się jednak opiekunom studiów - prof. Tomaszowi Cicirko i dr Renacie Pajewskiej-Kwaśny, dzięki którym nie musieliśmy się przejmować żadnymi przeszkodami. Nawet na ponad 30-stopniowy upał w sali komputerowej zorganizowali nam wiatraki :) Polecam Studia i ich Opiekunów gorąco!
Program Studiów Podyplomowych Akademia Controllingu w Grupach Kapitałowych niesie w sobie ogrom wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Wykłady prowadzone są przez wieloletnich praktyków i wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Przekazują oni nie tylko wiedzę teoretyczną, ale dzielą się także doświadczeniem, pokazując praktyczne zastosowanie omawianych treści w realiach funkcjonowania przedsiębiorstw. Potencjał zdobytej wiedzy i poznanych narzędzi pozwala na stosowanie ich w praktyce, co z powodzeniem czynię w swojej pracy zawodowej. Dzięki uczestnictwu w tych studiach spojrzałem na wiele aspektów finansów przedsiębiorstwa z zupełnie, nowej i olśniewającej perspektywy. Zdalna forma nauczania jest doskonale przygotowana. Treści, układ i warsztaty są dostosowane merytorycznie przez wykładowców do spotkań online. Warstwa techniczna również nie budzi zastrzeżeń, co więcej, wielokrotnie spotkałem się z życzliwością i troską prowadzących, gdy tylko pojawiały się jakiekolwiek problemy. Szczerze polecam te studia. We mnie obudziły pasję do pogłębiania wiedzy o controllingu oraz chęć związania z nim życia zawodowego.
Rekrutacja
Trwa rekrutacja na 17. edycję, początek zajęć 16 listopada 2024 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- umowa o warunkach odpłatności za studia,
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- zdanie dwóch ustnych egzaminów cząstkowych,
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów oraz jej obrona.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 8000 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata: 5000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 3000 zł – płatna do 23.02.2025 r.
Istnieje możliwość dofinansowania z Bazy Usług Rozwojowych PARP.
Podyplomowe Studia Akademia Controllingu Finansowego w Grupach Kapitałowych zostały opublikowane w BUR PARP pod numerem 2023/04/25/15499/1793709.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
dr Renata Pajewska-Kwaśny
tel.: +48 602 589 808
e-mail: rpajew@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Tomasz Cicirko, prof. SGH
e-mail: tcicir@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Renata Pajewska-Kwaśny
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych
Katedra Ryzyka i Ubezpieczeń
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Zarządzania
REKRUTACJA TRWA
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 9:00–16:00.
- Opłata za całość studiów: 8000 zł (możliwe raty).
dr hab. Tomasz Cicirko, prof. SGH
e-mail: tcicir@sgh.waw.pl
dr Renata Pajewska-Kwaśny
tel.: +48 602 589 808
e-mail: rpajew@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe