Podyplomowe Studia Audyt Wewnętrzny i Kontrola Zarządcza w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych
Podyplomowe Studia Audyt Wewnętrzny i Kontrola Zarządcza w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych mają na celu dostarczenie aktualnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, które pozwolą w profesjonalny sposób przeprowadzać audyt oraz kontrolę w organizacji o czym świadczy ponad 1236 zadowolonych absolwentów i 34 zakończone edycje studiów.
Kompleksowy program – zawiera szeroki i pełny zakres zagadnień związanych z wszystkimi aspektami zawodu
Renomowana kadra – profesjonalna kadra naukowo-dydaktyczna i wysokiej klasy praktycy z dużym doświadczeniem
Aktualna wiedza – program na bieżąco aktualizowany i dostosowywany do potrzeb słuchaczy
Dlaczego warto?
- Przekazywana wiedza, umiejętności i kompetencje z zakresu audytu i kontroli odwołują się do najlepszych praktyk i doświadczeń z tego zakresu.
- Zdobyta wiedza pozwoli przede wszystkim na wzbogacenie zakresu oraz poprawę efektywności przeprowadzania kontroli i audytów wewnętrznych w jednostkach sektora finansów publicznych, a w szczególności zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi środków finansowych z Unii Europejskiej (możliwości pozyskania i wykorzystania, kontrola i audyt tych środków).
- Studia podwyższają kwalifikacje oraz uzupełniają wiedzę audytorów, kontrolerów, księgowych, kierowników jednostek organizacyjnych oraz pracowników działów audytu i kontroli, ale także są znakomitym wstępem i podstawą dla osób dopiero rozpoczynających lub planujących swoją ścieżkę zawodową w tym obszarze.
- Studia spełniają warunki określone w ustawie o finansach publicznych dotyczące wymagań określonych dla audytora wewnętrznego, a także otwierają dalszą drogę rozwoju poprzez egzaminy CIA i CGAP.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Audyt Wewnętrzny i Kontrola Zarządcza w Jednostkach Sektora Finansów Publicznych polecane są osobom pragnącym pogłębić wiedzę z zakresu zarządzania publicznego audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej, w szczególności:
- specjalistom i pracownikom wszystkich jednostek sektora finansów publicznych oraz firm doradczych, agencji, fundacji, przedsiębiorstw i innych jednostek współpracujących z sektorem finansów publicznych,
- osobom zajmującym kierownicze stanowiska w sektorze publicznym,
- absolwentom szkół wyższych pragnącym poznać lub poszerzyć posiadaną wiedzę w zakresie obowiązków wynikających z przepisów prawa dotyczących kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego oraz praktyki przeprowadzania audytów,
- wszystkim innym osobom, dla których zdobywanie wiedzy i umiejętności to ciągła droga do doskonalenia siebie.
Program
blok i. Współczesne zarządzanie w jednostkach sektora publicznego – 40 godz.
- Kierunki zmian w zarządzaniu (2 godz.)
- Administracja publiczna (4 godz.)
- Kontrola wykonania zadań (2 godz.)
- Zarządzanie strategiczne (4 godz.)
- Analiza strategiczna (4 godz.)
- Zarządzanie projektami (8 godz.)
- Zarządzanie ryzykiem (12 godz.)
- Zarządzanie finansami (4 godz.)
blok ii. Finanse publiczne – 100 godz.
- Finanse publiczne (4 godz.)
- Dyscyplina finansów publicznych (4 godz.)
- Zamówienia publiczne (8 godz.)
- Rachunkowość budżetowa (16 godz.)
- Ustawa o rachunkowości (6 godz.)
- Kontrola ewidencji (8 godz.)
- Badanie sprawozdań finansowych (6 godz.)
- Audyt wewnętrzny zasady i standardy (12 godz.)
- Informacje o egzaminie na audytora wewnętrznego, metody audytu wewnętrznego, raportowanie wyników (4 godz.)
- Kontrola (12 godz.)
- Kontrola zarządcza (12 godz.)
- Audyt informatyczny (4 godz.)
- Kontrola pomocy publicznej (4 godz.)
blok iii. Finansowanie jednostek sektora finansów publicznych – 30 godz.
- Fundusze Unii Europejskiej, nowa perspektywa (2 godz.)
- Audyt funduszy unijnych (8 godz.)
- Kontrola funduszy unijnych (4 godz.)
- Partnerstwo publiczno-prywatne (2 godz.)
- Gwarancje i poręczenia Skarbu Państwa (2 godz.)
- Rynek kapitałowy (8 godz.)
- Bankowe źródła finansowania JSFP (4 godz.)
Seminarium dyplomowe– 10 godz.
Razem (180 godz.)
Kierownik studiów
Doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. Profesor SGH w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji. Obecnie kierownik Zakładu Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstw w SGH. Kierownik Rady Programowej Kierunku Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Członek Rady Naukowej Dyscypliny ekonomia i finanse w SGH.
Wykładowcy
Zajęcia w ramach studiów prowadzone są przez pracowników naukowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także przez ekspertów z Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Finansów, z Urzędu Zamówień Publicznych oraz ze Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.
Doktor habilitowany w zakresie finansów, profesor w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Biegły rewident, praktyk w zakresie controllingu kosztów, audytu wewnętrznego i zarządzania projektami w jednostkach sektora finansów publicznych.
Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, kierownik Zakładu Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkami finansowymi, w tym zwłaszcza z rynkiem instrumentów pochodnych oraz rynkiem kapitałowym, a także wyceną przedsiębiorstw.
Kierownik Katedry Badań nad Infrastrukturą i Mobilnością, członek Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Absolwent SGH i wieloletni pracownik Katedry Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współtwórca i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH.
Specjalista w zakresie metodyki oraz stosowania metod analitycznych w audycie i kontroli. Emerytowany wieloletni pracownik NIK, gdzie przez okres ostatnich 12 lat był wicedyrektorem departamentu odpowiedzialnego za metodykę oraz wsparcie informatyczno-analityczne kontroli.
W pracy naukowo-dydaktycznej zajmuje się problematyką rachunkowości finansowej i zarządczej oraz podatków w rachunkowości. Aktualnie prowadzi badania dotyczące wykorzystania modelu biznesu w sprawozdawczości finansowej i niefinansowej oraz rewizji finansowej.
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw, w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Członek World Interdisciplinary Network for Institutional Research, Polskiego Stowarzyszenia Ekonomicznej Analizy Prawa czy Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej.
Adiunkt w Katedrze Teorii Systemów Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor nauk ekonomicznych. Absolwentka Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz studiów MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. W 2002 r. ukończyła kurs na doradcę inwestycyjnego, organizowany przez Stowarzyszenie Maklerów i Doradców Inwestycyjnych.
Adiunkt w Instytucie Rynków i Konkurencji Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Ekspert i praktyk w zakresie rozwoju regionalnego i strategii miast oraz zarządzania strategicznego w biznesie międzynarodowym. Autor i współautor ponad 100 publikacji z zakresu strategii rozwoju miast, biznesu międzynarodowego, instytucjonalizmu oraz zarządzania przedsiębiorstwem, w tym licznych artykułów w czasopismach międzynarodowych z wysokimi współczynnikami cytowań, także z tzw. Listy Filadelfijskiej (m.in. Cross Cultural Management, Managing Service Quality, Chinese Management Studies).
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył szkolenia w Santa Cruz University, Kalifornia w zakresie SCO Unix i EDV Schule w Edingen (Niemcy) w zakresie sieci komputerowych. Ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w zakresie Zarządzania Audytem i Kontrolą Wewnętrzną.
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła również Studia Podyplomowe Audytu i Kontroli Zarządczej w PAN, Studia Podyplomowe Akademii Kompetencji Menagera w Akademii Leona Koźmińskiego oraz Studia Podyplomowe Oceny i Audytu Projektów w Szkole Głównej Handlowej.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Zawodowo – prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa Żoliborz w Warszawie. Od stycznia 2019 r. delegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od X 2010 r. pracuje w Departamencie Monitorowania Pomocy Publicznej w UOKiK. Od 2015 r. była naczelnikiem Wydziału Pomocy Horyzontalnej w tym Departamencie, a od 2018 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu.
Doświadczony audytor wewnętrzny, konsultant, manager i trener. Absolwent prawa, studiów podyplomowych z zakresu audytu wewnętrznego w bankowości oraz licznych szkoleń i kursów m.in. z zakresu: zarządzania, finansów, zgodności, ryzyka, optymalizacji procesów. Obecnie jest zastępcą dyrektora Biura Obsługi Finansów w Kolegium Europejskim, odpowiedzialnym za kontroling.
Asystent w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Kolegium Nauk o Zarządzaniu SGH. Wieloletni pracownik samorządowy i główny księgowy jednostek sektora finansów publicznych. Wykładowca i trener w obszarze rachunkowości i finansów oraz kontroli i nadzoru publicznych podmiotów leczniczych.
Informacje techniczne
Zajęcia online będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.
POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS
Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów.
Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop oraz urządzenia mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji (w przypadku braku mikrofonu, dyskusja może być prowadzona na czacie).
WYMAGANIA TECHNICZNE aplikacji MICROSOFT TEAMS
Przed inauguracją oraz pierwszymi zajęciami każdorazowo organizowane jest próbne spotkanie! W tym celu sekretarz studiów informuje słuchaczy.
Rekrutacja
Zakończyła się rekrutacja na 36. edycję studiów i rozpoczęła się rekrutacja na kolejną 37. edycję.
Planowane rozpoczęcie edycji – 22 lutego 2025 r.
Studia są uruchamiane w obu semestrach: zimowym i letnim.
Zajęcia w ramach edycji zimowej studiów rozpoczynają się w październiku danego roku, a kończą w czerwcu roku następnego. Zajęcia w ramach edycji letniej studiów rozpoczynają się w lutym danego roku, a kończą w styczniu roku następnego.
Procedura rekrutacji przebiega w kilku etapach:
- Założenie przez Kandydata/Kandydatki profilu w systemie
- Uzupełnienie w systemie wymaganych dokumentów
- Wniesienie opłaty (pierwsza rata lub całość czesnego)
- Potwierdzenie opłaty przez sekretarza (Kandydat/Kandydatka otrzyma mail z potwierdzeniem)
- Dostarczenie do sekretarza studiów kompletu wymaganych dokumentów w wersji papierowej
- Potwierdzenie przez sekretarza dostarczenia kompletu dokumentów (Kandydat/Kandydatka otrzyma mail z potwierdzeniem)
Istnieje możliwość uruchomienia dedykowanej edycji studiów na zamówienie jednostki organizacyjnej.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- umowa o warunkach odpłatności za studia,
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów oraz obrona pracy końcowej.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 6000 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata: 4000 zł – płatna przy zapisie,
II rata: 2000 zł.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Anna Kotlińska
tel.: +48 512 711 527
e-mail: akotli@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Paweł Dec, prof. SGH
e-mail: pawel.dec@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, pok. 61A
02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji
Zakład Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstwa
REKRUTACJA TRWA
- Studia hybrydowe
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 8:00–15:00 lub 9:00–16:00.
- Opłata za całość studiów: 6000 zł (możliwe raty).
dr hab. Paweł Dec, prof. SGH
e-mail: pawel.dec@sgh.waw.pl
mgr Anna Kotlińska
tel.: +48 512 711 527
e-mail: akotli@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe