Podyplomowe Studia Windykacji Należności
Podyplomowe Studia Windykacji Należności mają na celu zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z windykowaniem należności, których odzyskiwanie jest ważnym źródłem bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorstwa.
Wyjątkowy program – jedyny kierunek w kraju kompleksowo obejmujący wszystkie zagadnienia windykacji
Aplikowalna wiedza – można wykorzystać w sposób skuteczny i odpowiedni do każdego przypadku
Renomowana kadra – pracownicy naukowi SGH i innych uczelni oraz praktycy z dużym doświadczeniem
Dlaczego warto?
- Jedyne tego rodzaju kompleksowo podchodzące do windykacji studia w Polsce pozwalają zdobyć umiejętności pracy w grupie z innymi uczestnikami procesu windykacji, kompetentnej wyceny wierzytelności i fachowego wyboru metody jej odzyskania w procesie windykacyjnym, a także profesjonalnej oceny zdolności kredytowej.
- Absolwenci potrafią w sposób kompetentny współpracować z organami Skarbu Państwa i profesjonalnie zastosować najlepsze etycznie praktyki windykacyjne, jak również fachowo stworzyć profil psychologiczny dłużnika i rzetelnie komunikować się z kontrahentami.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Windykacji Należności skierowane są do:
- właścicieli i pracowników instytucji windykacyjnych,
- osób zajmujących się windykacją należności w przedsiębiorstwach,
- osób współpracujących z wierzycielami w procesie odzyskiwania należności,
- syndyków i pracowników kancelarii komorniczych,
- pracowników biur informacji gospodarczej,
- skarbników korporacyjnych i osób zatrudnionych w departamentach skarbowych,
- osób prowadzących działalność gospodarczą,
- osób zarządzających przedsiębiorstwami.
Program
Blok I. ZARZĄDZANIE NALEŻNOŚCIAMI (19 godz.)
- Proces zarządzania należnościami (4 godz.)
- Polityka finansowania kontrahentów (3 godz.)
- Finansowa obsługa przedsiębiorstwa a ryzyko należności (8 godz.)
- Źródła informacji o kontrahencie (4 godz.)
Blok II. ZARZĄDCZE ASPEKTY WINDYKACJI NALEŻNOŚCI (21 godz.)
- Istota windykacji (2 godz.)
- Miejsce działu windykacji w strukturze organizacyjnej (2 godz.)
- Profil kompetencji pracownika windykacji (3 godz.)
- Narzędzia, działania i modele windykacyjne (4 godz.)
- Elektroniczne narzędzia windykacji (2 godz.)
- Skuteczność windykacji (4 godz.)
- Model skuteczności windykacji (4 godz.)
Blok III. PRAWNE ASPEKTY WINDYKACJI (38 godz.)
- Prawne uwarunkowania przebiegu windykacji (10 godz.)
- Przebieg windykacji przymusowej (10 godz.)
- Forma prawna dłużnika a sytuacja wierzyciela (5 godz.)
- Odpowiedzialność karna dłużnika (5 godz.)
- Współpraca wierzyciela z komornikiem (4 godz.)
- Weksel jako narzędzie windykacji (4 godz.)
Blok IV. FINANSOWE ASPEKTY WINDYKACJI (27 godz.)
- Koszty windykacji (4 godz.)
- Bilansowe aspekty windykacji (4 godz.)
- Podatkowe aspekty windykacji (4 godz.)
- Analiza finansowa na potrzeby windykacji (6 godz.)
- Model wyceny przeterminowanych należności (4 godz.)
Blok V. PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY WINDYKACJI (26 godz.)
- Komunikacja w procesie windykacji i typy dłużników (10 godz.)
- Etyka we współczesnej windykacji i oddziaływanie na dłużnika (8 godz.)
- Negocjacje z dłużnikami (6 godz.)
- Postrzeganie sytuacji dłużnika (2 godz.)
Blok VI. WINDYKACJA NALEŻNOŚCI W PRZEDSIĘBIORSTWACH NIEFINANSOWYCH (20 godz.)
- Istota ryzyka (4 godz.)
- Zarządzanie należnościami i ryzyko przedsiębiorstwa (4 godz.)
- Tworzenie procedur windykacyjnych w przedsiębiorstwie niefinansowym (2 godz.)
- Proces windykacji w przedsiębiorstwie niefinansowym w praktyce (4 godz.)
- Zarządzanie należnościami w praktyce skarbnika korporacyjnego (4 godz.)
- Zbieranie informacji o kontrahencie w praktyce skarbnika korporacyjnego (2 godz.)
Blok VII. WINDYKACJA W INSTYTUCJACH FINANSOWYCH (26 godz.)
- Ryzyko i windykacja należności bankowych (3 godz.)
- Modele windykacji należności bankowych (3 godz.)
- Istota leasingu (3 godz.)
- Ryzyko i windykacja należności leasingowych (3 godz.)
- Ryzyko instytucji ubezpieczeniowych (4 godz.)
- Windykacja należności instytucji ubezpieczeniowych (5 godz.)
- Ryzyko i windykacja należności faktoringowych (5 godz.)
Blok VIII. OUTSOURCING WINDYKACJI (20 godz.)
- Uwarunkowania rozwoju rynku windykacyjnego (4 godz.)
- Rola instytucji windykacyjnych w odzyskiwaniu wierzytelności (4 godz.)
- Znaczenie instytucji windykacyjnych w procesie windykacji (4 godz.)
- Zasady działania i oferta instytucji windykacyjnych (3 godz.)
- Sekurytyzacja należności (5 godz.)
Blok IX. Konsultacje związane z pracą końcową (8 godz.)
Kierownik studiów
Absolwentka SGH, sekretarz naukowy i wykładowca na studiach podyplomowych „Zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa”, kierownik studiów podyplomowych „Windykacja należności”. Ekspert w dziedzinie factoringu. Wieloletni pracownik sektora bankowego. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z dziedziny finansów.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na tematyce finansów przedsiębiorstw i instytucji finansowych, a w szczególności źródeł finansowania, płynności finansowej, zarządzania wierzytelnościami i windykacji.
Wykładowcy
Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, szkołę trenera biznesu oraz kwalifikacyjne studia podyplomowe w zakresie uprawnień pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2020 r. ukończyła studia podyplomowe Bezpieczeństwo Finansowe Przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Rozpoczęła studia Master of Business Administration (MBA) na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. W 2009 r. wygrała ogólnopolski ranking Polscy Liderzy Doradztwa w kategorii Doradca Biznesu ds. Zarządzania Należnościami. Jest trenerem i prelegentem licznych konferencji i szkoleń z zakresu zarządzania należnościami, ryzyka kredytowego oraz windykacji. Pracowała w Krajowym Rejestrze Długów, realizowała projekt edukacyjny „Akademia Krajowego Rejestru Długów”. Zarządzała procesem windykacji prawnej w Casus Szczurowski & Wspólnicy Kancelaria Prawna, pracowała w Kancelarii Prawnej Lexus, a obecnie jest zatrudniona w KGHM Polska Miedź S.A. i zarządza ryzykiem kredytowym, faktoringiem i windykacją. Pierwszą swoją książkę o windykacji napisała w 2008 r. Jest współautorką dwóch podręczników dla studentów z zakresu płynności finansowej i windykacji. Jest także autorką licznych artykułów z zakresu negocjacji i windykacji. Na swoim koncie ma też publikacje naukowe.
Zatrudniony w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie nabyte w instytucjach finansowych i przedsiębiorstwach. Autor licznych publikacji naukowych, w tym podręczników i monografii z tematyki finansów i bankowości.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, doktor nauk prawnych, kierownik Zakładu Podatków w Instytucie Finansów SGH, kierownik Podyplomowych Studiów Międzynarodowych Strategii Podatkowych, kierownik Podyplomowych Studiów Cen Transferowych i Zarządzania Podatkami, inicjator Debat Podatkowych SGH.
Wieloletni praktyk gospodarczy w dziedzinie bankowości i finansów. Absolwentka Wydziału Ekonomii UMCS. Ukończyła studia podyplomowe „Windykacja Należności” i „Menedżersko-Bankowe” w zakresie zarządzania i bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka studiów doktoranckich Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.
Doktor nauk społecznych, wykładowca akademicki. Od 30 lat zawodowo związany z rynkiem obrotu wierzytelnościami. Z racji swoich doświadczeń, które zdobywał zarządzając firmami windykacyjnymi, posiada olbrzymie doświadczenie dotyczące dochodzenia należności oraz wyceny tych specyficznych aktywów.
Jest ekspertem w zakresie zarządzania strategicznego i przywództwa, a także szeroko rozumianego zarządzania finansami organizacji. Specjalizuje się w rozwiązywaniu krytycznych problemów dotyczących kierowania przedsiębiorstwami. Interesuje się również budowaniem wartości spółek. Studiował na Wydziale Psychologii i Pedagogiki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pracę doktorską napisał i obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autor wielu artykułów naukowych dotyczących zarządzania. Od lat współpracuje z Szkołą Główną Handlową w Warszawie i Uniwersytetem Łazarskiego w Warszawie w obszarze dydaktycznym, prowadząc wykłady w ramach studiów podyplomowych z m.in. zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw, komunikacji w windykacji i skutecznego dochodzenia należności. Od ponad dwóch dekad prowadzi także szkolenia dotyczące tej tematyki. Jeden z inicjatorów założenia i długoletni prezes zarządu największej w Polsce organizacji zrzeszającej firmy windykacyjne, wywiadu gospodarczego i pośrednictwa finansowego. Kierując organizacją wpłynął m.in. na wprowadzenie zmian w ustawie o biurach informacji gospodarczej, ustawie o podatku od towarów i usług (VAT), a także interpretacji dot. ustawy o ochronie danych osobowych w obszarze dochodzenia należności. Przez wiele lat współpracował z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, pełniąc w niej funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Konferencji. Jest wiceprezesem Business Centre Club a także kanclerzem Loży Bydgoskiej BCC.
Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa handlowego i gospodarczego. Doradca, wykładowca na konferencjach i seminariach organizowanych m. in. przez: ALK, SGH, UW, NIK, PAN, ARP S.A., ZUS, Paradyż S.A., Anwil S.A., Orlen S.A., IKEA, PwC, Kempii OY Finland, Hyundai Electronics, ITT FLYGT Aktiebolag.
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomii, praktyk z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Przez wiele lat pracował na stanowiskach kierowniczych w branży energetycznej, przemysłowej, medialnej, finansowej i HoReCa. Ekspert w dziedzinie zarządzania płynnością finansową, krótko i długoterminową, faktoringu i windykacji należności.
Członek rad nadzorczych. Członek Stowarzyszenia Polskich Skarbników Korporacyjnych. Wykładowca na studiach podyplomowych „Zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Autor publikacji naukowych z zakresu finansowania należności oraz współautor książek o tematyce zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Specjalizuje się w finansowaniu zewnętrznym przedsiębiorstw: kredyty, papiery dłużne, ryzyku walutowym, oceną projektów inwestycyjnych.
Dyrektor Instytutu Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, członek Senatu SGH, wybitny specjalista w dziedzinie finansów. W latach 2005-2012 przez dwie kadencje był dziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów. Ukończył studia podyplomowe o profilu finansowo-menedżerskim w Scuola Superiore Enrico Mattei w Mediolanie.
Zasadniczym przedmiotem prowadzonych przez niego badań są zagadnienia związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ich gospodarką finansową oraz strategią finansową. Znajduje to odzwierciedlenie w prowadzonych od wielu lat zajęciach z przedmiotów takich jak: finanse przedsiębiorstwa, finanse, zarządzanie, a także w licznych opracowanych przez niego materiałach dydaktycznych i publikacjach. Kilkuletnia praca w Ministerstwie Finansów na stanowisku dyrektora Departamentu Spraw Majątkowych i późniejsza aktywność zawodowa jako doradcy prezesa Kredyt Lease SA oraz praca w Biurze Finansowym Kancelarii Sejmu, a także pełnienie funkcji członka rady nadzorczej Banku PKO BP dodatkowo rozwinęły jego zainteresowania finansami. Dzięki wieloletniej aktywności w sektorze finansowym zyskał nie tylko możliwość konfrontowania teorii z praktyką, lecz także asumpt do nowych przemyśleń na temat finansów, co poszerzyło jego zainteresowania badawcze. Jego dorobek naukowy liczy ponad 150 tytułów różnego rodzaju opracowań naukowych, w tym 44 pozycje książkowe. Dotychczas pod jego kierunkiem zostały napisane i obronione 23 prace doktorskie.
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania. Od początku swojej pracy naukowej związana ze Szkoła Główną Handlową w Warszawie, najpierw jako asystent w Katedrze Polityki Gospodarczej, następnie Zarządzania w Gospodarce, by od 1997 r. na stałe związać się z ubezpieczeniami oraz Katedrą Ryzyka i Ubezpieczeń, w której pracuje jako adiunkt.
Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse w Katedrze Zarządzania i Finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka pierwszej edycji podyplomowych studiów „Zarządzania płynnością finansową w przedsiębiorstwie” i studiów doktoranckich w KZiF SGH.
Ekonomista. Posiada ponad 32-letnie doświadczenie zawodowe, z czego 15 lat przypada na pracę w windykacji należności. Doświadczenie zdobywał pracując w dużych koncernach międzynarodowych, banku, przemyśle oraz biurach turystycznych. Interim manager z zakresu windykacji należności.
Prawnik, prokurator Prokuratury Regionalnej w stanie spoczynku, wieloletni wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Krajowej Szkoły Skarbowości. Autorka wielu publikacji, w tym głos i komentarzy z zakresu prawa karnego skarbowego, postępowania karnego, ustroju sądu i prokuratury zamieszczonych w uznanych periodykach prawniczych oraz systemie informacji prawnej LEX.
Adiunkt w Zakładzie Podatków Instytutu Finansów SGH, wykładowca akademicki. Prowadzi zajęcia na różnych rodzajach studiów i kursów (Zaawansowana rachunkowość finansowa, Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej, Rachunkowość podatkowa, Sprawozdawczość finansowa, Podstawy rachunkowości, Rachunkowość finansowa).
Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor Instytutu Zarządzania. Jest absolwentem Wydziału Handlu Wewnętrznego SGPiS, kierunku Organizacja i Zarządzanie. Od 28 lat ma związki z praktyką gospodarczą pracując na stanowiskach kierowniczych w różnych organizacjach.
Specjalistka w zakresie nowych technik finansowych, zarządzania ryzykiem bankowym w kontekście ewolucji regulacji bankowych i strategii banków w dobie globalizacji rynków finansowych. W latach 1976-1991 związana z Centralą Handlu Zagranicznego Budownictwa BUDIMEX.
W 1993 r. – doradca ministra (Jana Krzysztofa Bieleckiego) w Biurze ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej. W 1994 r. – doradca prezesa Powszechnego Banku Kredytowego, a w 1996 r. – prezesa Banku Handlowego w Warszawie; w latach 2002–2007 pracowała jako główny specjalista ds. Rozwoju Rynków Finansowych w Departamencie Systemu Finansowego Narodowego Banku Polskiego; była również kierownikiem Zakładu Systemu Finansowego UE w Instytucie Europeistyki UJ.
Rekrutacja
Kolejna edycja – szczegóły wkrótce.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- zdanie czterech egzaminów cząstkowych z następujących przedmiotów/bloków:
- Zarządzanie należnościami
- Zarządcze aspekty windykacji
- Prawne aspekty windykacji
- Finansowe aspekty windykacji
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów oraz jej obrona.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 8000 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
- I rata 5000 zł – płatna przy zapisie,
- II rata 3000 zł – płatna do 30 czerwca 2024 r.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof. SGH
e-mail: kgigol@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Instytut Finansów
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
SEKRETARIAT
ul. Madalińskiego 6/8 (budynek M), pok. 334
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Finansów
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 8:00–16:00.
- Opłata za całość studiów: 8000 zł (możliwe raty).
dr hab. Katarzyna Kreczmańska-Gigol, prof. SGH
e-mail: kgigol@sgh.waw.pl
Alicja Ozga
tel.: +48 503 143 798
e-mail: aozga@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe