Studia Podyplomowe Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac
Studia Podyplomowe Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac przekazują kompleksową wiedzę na poziomie eksperckim z zakresu kadr i płac, ze szczególnym naciskiem na wykształcenie praktycznych umiejętności z zakresu prawa pracy, kalkulowania wynagrodzeń oraz kierowania procesem oceny ścieżki kariery.
Elastyczne studiowanie
– po zrealizowaniu modułu obowiązkowego, Słuchacze sami decydują czy chcą realizować jedną czy dwie specjalizacje
Wykładowcy
– wykłady, warsztaty i grupy dyskusyjne prowadzi sprawdzona w ramach studiów podyplomowych kadra
Forma zajęć
– warsztaty i grupy dyskusyjne mają charakter praktyczny i hybrydowy
Dlaczego warto?
Studia Podyplomowe Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac przeznaczone są dla osób mających doświadczenie w pracy w kadrach lub płacach, albo w obydwu obszarach, które chcą uzyskać wiedzę ekspercką w kadrach lub płacach, ze szczególnym naciskiem na wykształcenie praktycznych umiejętności z zakresu prawa pracy, kalkulowania wynagrodzeń oraz kierowania procesem oceny ścieżki kariery.
Czy dla mnie?
Adresatami Studiów Podyplomowych Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac są w szczególności:
- kierownicy działów ds. kadr i płac,
- pracownicy działów ds. kadr i płac,
- przedsiębiorcy,
- menedżerowie.
W ramach Studiów wykładana jest wiedza z zakresu naliczania wynagrodzeń na poziomie zaawansowanym. W związku z powyższym prosimy o zgłaszanie się na studia przede wszystkim osób, które wiedzą:
- co to jest wynagrodzenie, klasyfikacja wynagrodzeń, jakie systemy wynagrodzeń może zastosować pracodawca, wynagrodzenie minimalne i jego znaczenie.
- w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie netto pracownika: składki ZUS/zwolnienia składkowe, podatek dochodowy/ zwolnienia podatkowe, koszty uzyskania przychodu, kwota wolna od podatku, obciążenia składkowo-podatkowe różnych składników wynagrodzenia w praktyce.
- jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, jeżeli wynagrodzenie określone jest w stawce miesięcznej a pracownik nie przepracował pełnego miesiąca - choroba, inna przyczyna nieobecności, kilka nieobecności z różnych przyczyn, zmiana wymiaru czasu pracy i/lub wynagrodzenia w trakcie miesiąca.
- w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownik oprócz wynagrodzenia stałego otrzymuję zmienne składniki wynagrodzenia lub jego wynagrodzenie podstawowe ma charakter zmienny; w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za inne niż urlop wypoczynkowy zwolnienia płatne (np. tzw. urlopy okolicznościowe); jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ustalić współczynnik do ekwiwalentu; jakie inne składnik będą obliczane według zasad obowiązujących dla ekwiwalentu.
- w jaki sposób obliczyć wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, pojęcie normalnego wynagrodzenia; jak obliczyć dodatek za pracę w porze nocnej.
- w jaki sposób obliczyć wynagrodzenia osób zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy: umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt menedżerski, zarząd, rada nadzorcza.
Program
Słuchacz Studiów Podyplomowych Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac zobowiązany jest do realizacji modułu obowiązkowego (100 godzin, 16 ECTS) oraz jednego z dwóch modułów fakultatywnych (moduł specjalistyczny – specjalista w zakresie kadr albo moduł specjalistyczny – specjalista w zakresie płac, każdy z modułów po 72 godziny, 14 ECTS). Istnieje możliwość wyboru dwóch fakultatywnych modułów specjalistycznych – specjalista ds. Kadr i specjalista ds. Płac.
Łącznie w ramach studiów podyplomowych student zrealizuje: w przypadku wyboru jednej specjalności – 172 godziny (30 ECT) lub w przypadku wyboru dwóch specjalności – 244 godziny (44 ECT).
I Moduł obowiązkowy dla wszystkich słuchaczy – łącznie 100 godzin
- Assessment center (doradztwo ścieżki kariery) – 8 godzin
- Prawo pracy – poziom zaawansowany – 40 godzin
- Naliczanie wynagrodzeń – 20 godzin
- Zasady efektywności osobistej, organizacji pracy i zarządzania stresem – 32 godziny
II Moduł specjalistyczny – specjalista w zakresie Kadr – łącznie 72 godziny
- Organizacja działu kadr i płac – 4 godziny
- Dokumenty kadrowo–płacowe w zakresie wynagrodzeń w tym akta osobowe – 4 godziny
- Systemy ocen pracowniczych – 8 godzin
- Wdrażanie przepisów o ochronie danych osobowych w dziale HR, obowiązków służby w zakresie BHP, wypełnianie obowiązków z zakresu badań medycyny pracy – 4 godziny
- Mobbing i dyskryminacja w miejscu pracy – 4 godziny
- Negocjacje pracownicze, rozwiązywanie konfliktów dla kadrowych – 8 godzin
- Motywacja pracowników – 12 godzin
- Delegowanie, rozliczanie i ocena efektywności – 8 godzin
- Rola menedżera w zarządzaniu zespołem – 8 godzin
- Employerbranding – 4 godziny
- Dział Kadr we wdrażaniu zmian w organizacji – 8 godzin
III Moduł specjalistyczny – specjalista w zakresie Płac – łącznie 72 godziny
- Obowiązki podatkowe wynikające z wynagrodzeń z umowy o pracę i umów cywilnych – 16 godzin
- Obowiązki pracodawcy w zakresie ZUS (ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy ubezpieczonego) oraz Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 8 godzin
- Obowiązkowe wpłaty i dofinansowanie w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) – 4 godziny
- Zasiłki z ubezpieczeń społecznych – 8 godzin
- Naliczanie wynagrodzeń – moduł zaawansowany (trudne przypadki na liście płac) – 16 godzin
- Naliczanie wynagrodzeń w programie Płatnik – 20 godzin
Kierownik studiów
Pracuje w Katedrze Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat wykonuje zawód prokuratora, obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Wykładowcy
Kierownik Katedry Przedsiębiorczości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, sędzia. W latach 2010–2013 Prezes Sądu Rejonowego w Wejherowie, a w latach 2013–2017 Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Praca habilitacyjna mieściła się w subdyscyplinie zarządzanie publiczne, a dotyczyła zarządzania sądem (monografia habilitacyjna pt. „Sąd zaangażowany społecznie – pożądany kierunek zmian”, Warszawa 2017, Wydawnictwo C.H. Beck).
Posiada bogate doświadczenia w kierowaniu projektami badawczymi. Jest autorką i współautorką ponad 200 publikacji, w tym 27 książek. Jest członkiem Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk.
Pracownik Instytutu Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat działa w środowisku HR. W doradztwie pracował w Neumann Management Institute, był współzałożycielem i Prezesem Zarządu HRK Partners S.A., pełnił funkcję Dyrektora Personalnego – Pełnomocnika Zarządu. Obecnie jest ekspertem Core Business Institute i Głównym Ekonomistą Pracodawców RP.
Socjolog, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie organizacji i zarządzania, profesor nadzwyczajny SGH w Warszawie. Konsultant w zakresie zarządzania oraz trener zespołów w firmach produkcyjno–handlowo–usługowych. Autor ok. 20 publikacji z zakresu negocjacji, przywództwa oraz kultury organizacyjnej w tym: Negocjacje – jednostka, organizacja, kultura, Difin, Warszawa 2010; Substytuty przywództwa w przedsiębiorstwie, SGH, Warszawa 2016. Specjalizuje się w problematyce negocjacji, kultury organizacyjnej przedsiębiorstw i przywództwa. Członek Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
Dyrektor, Instytut Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor psychologii. Kieruje Instytutem Kapitału Ludzkiego oraz Zakładem Zachowań Organizacyjnych. Redaktor naczelna kwartalnika „Edukacja Ekonomistów i Menedżerów”. Specjalizuje się w problematyce zachowań organizacyjnych, kreatywności i innowacyjności, kompetencji i postaw wobec pracy, przywództwa, zarządzania kapitałem ludzkim, dopasowania do organizacji.
Z wykształcenia jest psychologiem, filozofem i ekonomistą. Zatrudniony jest na stanowisku Profesora w Instytucie Przedsiębiorstwa, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Specjalizuje się w problematyce zachowań organizacyjnych, zarządzania zasobami ludzkimi i etyce behawioralnej.
Specjalista z zakresu zarządzania w instytucjach komercyjnych i administracji publicznej. Doktor nauk ekonomicznych z dziedziny zarządzania, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Podyplomowego Studium Doskonalenia Pedagogicznego (SGH). Adiunkt w Instytucie Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, współpracownik Fundacji Rozwoju Kapitału Ludzkiego i Fundacji Think!.
Ekspert ds. zarządzania strategicznego, zarządzania kapitałem ludzkim, trener biznesowy, mentor. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie z tytułem doktora nauk ekonomicznych, University of Westminster w Londynie, Trinity College of London. Przez 11 lat pracowała w międzynarodowej firmie doradczej KPMG, współtworząc politykę personalną firmy w Polsce i zagranicą (region CEE i EMA).
Pasjonatka oraz ekspert ds. rynku pracy, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tej dziedzinie, dzieli się wiedzą jednocześnie rozwijając markę osobistą pod nazwą: Kadry w pigułce. Ekspercki wymiar wiedzy potwierdzają wydane publikacje wydawnicze; autorka wielu artykułów i porad z zakresu prawa pracy, autorka kursów online, autorka programu telewizyjnego Kadry w pigułce w telewizji biznesowej, szkoleniowiec, konsultant.
Absolwent pedagogiki oraz absolwent zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe z rachunkowości i podatków, a także z prawa pracy. Menedżer w firmach handlowych (FMCG) oraz dziennikarz (m.in. w PAP S.A.).
Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie, gdzie skończyła magisterskie studia prawnicze. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie szeroko rozumianego prawa pracy, HR, ubezpieczeń społecznych i postępowań administracyjnych. Wpisana na listę radców prawnych przy OIRP w Warszawie.
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Doradca podatkowy. W latach 1995 – 1996 pracownik Ministerstwa Finansów (Departament Podatków Bezpośrednich i Opłat). Od 1996 pracownik merytoryczny spółki doradztwa podatkowego. Od 2006 r. członek zarządu oraz doradca podatkowy w Meritum Doradcy Podatkowi Sp. z o.o. Specjalizacja: podatki dochodowe oraz międzynarodowe prawo podatkowe.
Jest wieloletnim pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uczestniczyła we wdrażaniu reformy ubezpieczeń społecznych prowadząc szkolenia dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, płatników składek, biur rachunkowych i ubezpieczonych. W latach 2007–2019 kierowała Wydziałem Ubezpieczeń i Składek a obecnie pełni obowiązki zastępcy kierownika Inspektoratu Warszawa – Praga Północ.
Doświadczony specjalista w sprawach kadrowo–płacowych z 18 letnią praktyką. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i BHP. Swoje kompetencje zawodowe rozwijała w wewnętrznych działach kadrowo–płacowych jak również w outsourcingu.
Ekspert w zakresie employer brandingu. Właścicielka agencji doradztwa personalnego, autorka bloga branżowego HRnaobcasach.pl, czynny trener biznesu. Autorka książki pt: “Employer branding po polsku”.
Opinie o studiach
Studia podyplomowe Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w praktyce działu kadr i płac to bardzo duża dawka wiedzy przekazywana w przystępny sposób. Zajęcia są bardzo ciekawe, a przede wszystkim praktyczne. Podczas zjazdów zgłębiam swoją wiedzę z zakresu prawa pracy, ale także poznaję ciekawe wskazówki dotyczące zarządzania zespołem. Program studiów był dobrze dostosowany do bieżących przepisów prawa pracy oraz najnowszych tendencji w tej dziedzinie. Wykładowcy posiadali bogate doświadczenie zawodowe oraz umiejętność przekazania wiedzy. Co istotne, zajęcia były ukierunkowane na praktyczne zastosowanie przepisów, co umożliwiło lepsze zrozumienie zagadnień kadrowych. Dużym plusem studiów była także forma hybrydowa, która pozwoliła na uczestnictwo w zajęciach online jak również udział w formie stacjonarnej. Serdecznie polecam!
Są to już dla mnie drugie Studia Podyplomowe na SGH z zakresu kadrowo-płacowego. Polecam je wszystkim, którzy potrzebują usystematyzowania wiedzy i uzupełnienia „deficytów” w praktycznym jej wykorzystywaniu. To bardzo dobre zajęcia gdzie wiedzę zdobywa się poprzez praktykę, analizę stanów faktycznych z jakimi mamy do czynienia w codziennej pracy w Dziale Kadr, HR i szeroko rozumianych płacach. Spotkałam się z ogromnym doświadczeniem Wykładowców, mogłam skorzystać z umiejętności uczestników, którzy w zakresie zarządzania personelem pracują już od wielu lat. To był dobry czas na wymianę doświadczeń. Szczególnie inspirujące były dla mnie ćwiczenia praktyczne z motywacji, rozwiązywania problemów w dziale kadr gdzie każdy miał okazję zobaczyć/odegrać swoją rolę, ocenić i jednocześnie być ocenionym. To ciekawe doświadczenie gdy po wykonanym ćwiczeniu można od zespołu ekspertów usłyszeć jakie ma się mocne strony. Zajęcia z Naliczania Wynagrodzeń gdzie można się było zmierzyć z zadaniami których stopień trudności rósł geometrycznie (od zmiany stawek w trakcie miesiąca, rozliczania nadgodzin, różnych rodzajów nieobecności w miesiącu, stosowania ulg, korygowania błędów na liście płac w zakresie źle wypłaconej premii czy źle rozliczonego zasiłku chorobowego) to takie „życiowe sudoku” z którym każdy kto pracuje w płacach ma do czynienia na co dzień. Dodatkowym atutem była możliwość wyboru formy uczestnictwa (on line lub stacjonarnie). Studia całkowicie spełniły moje oczekiwania. Było dynamicznie, ciekawie, zdobytą wiedzę wykorzystuję już w praktyce, zyskałam nieco pewności siebie i tzw. trudne przypadki w Kadrach już mnie nie paraliżują.
Uroczyste zakończenie 1. edycji Studiów Podyplomowych Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Praktyce Działu Kadr i Płac
Informacje techniczne
Zajęcia będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.
POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS
Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów.
Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji.
WYMAGANIA TECHNICZNE aplikacji MICROSOFT TEAMS
Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości dotyczące możliwości studiowania online, to zapraszamy na próbne zajęcia! W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem studiów.
Rekrutacja
Rekrutacja na 2. edycję studiów zakończyła się. Informacje o rekrutacji na 3. edycję wkrótce.
Studia są prowadzone w formie hybrydowej tzn. każdy zjazd odbywa się stacjonarnie z jednoczesnym
przekazem online na platformie MS Teams dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnie.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem ukończenia studiów jest:
- Obecność i udział w dyskusji na zajęciach,
- Rozwiązanie zadań z zakresu rozwiązywania konfliktów,
- Egzaminy z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń i zasad pracy
- Zaliczenie projektu w ramach Assessmentcenter,
- Udział w warsztatach i dyskusji z zakresu efektywności osobistej i zarządzania stresem.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi:
- 5400 zł przy realizacji jednego modułu specjalistycznego,
- 6900 zł przy realizacji dwóch modułów specjalistycznych.
Opłatę za studia wnosi się jednorazowo lub w dwóch równych ratach. Na udokumentowany wniosek słuchacza, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej istnieje też możliwość rozłożenia opłaty na 4 raty. W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Jolanta Nikścin
tel.: +48 22 564 93 83
tel.: +48 517 082 896
e-mail: jn22301@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH
tel.: +48 607 059 397
e-mail: smoraw@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Biuro Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
z dopiskiem: ” SP Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w praktyce działu kadr i płac”
Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Katedra Prawa Administracyjnego i Finansowego Przedsiębiorstw
- Studia hybrydowe
- Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w piątki 16:30–19:45, soboty i niedziele 9:00–16:05.
- Opłata za całość studiów: 5400 zł (możliwe raty).
dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH
tel.: +48 607 059 397
e-mail: smoraw@sgh.waw.pl
mgr Jolanta Nikścin
tel.: +48 22 564 93 83
tel.: +48 517 082 896
e-mail: jn22301@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe