Studia Podyplomowe Finanse Alternatywne dla Start-upów i MŚP
Studia Podyplomowe Finanse Alternatywne dla Start-upów i MŚP są ukierunkowane na przekazanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie pozyskania kapitału i inwestycji z dostosowaniem do najnowszych trendów na rynku finansów.
Networking – nawiązywanie kontaktów z profesjonalistami, współpraca z ekspertami, wsparcie w rozwoju projektów.
Wiedza i praktyka – w pigułce: specjalistyczna wiedza, praktyczne rozwiązania, dostępność materiałów, przewaga konkurencyjna na rynku.
Interdyscyplinarność – wiedza i umiejętności z różnych dziedzin- finanse, zarządzanie, prawo, technologia
Dlaczego warto?
- Możliwość spotkania z praktykami i ekspertami, którzy podzielą się wiedzą i umiejętnościami z obszaru planowania i zarządzania finansami.
- Poznanie i porównanie różnych metod finansowania projektów biznesowych w zalążkowym i wczesnym etapie.
- Poznanie różnych form alternatywnych inwestycji dla zróżnicowanej grupy inwestorów.
- Poznanie sposobów współpracy z kapitałodawcami i interesariuszami finansów. alternatywnych jak: aniołowie biznesu, butiki inwestycyjne, dostawcy usług finansowania społecznościowego (platformy crowdfundingowe), fundusze venture capital i private equity.
- Poznanie najnowszych trendów na rynku finansowym.
- Wiedza z zakresu regulacji alternatywnych rynków finansowych.
- Hybrydowy system prowadzenia zajęć.
Czy dla mnie?
Studia Podyplomowe Finanse Alternatywne dla Start-upów i MŚP skierowane są do:
- pomysłodawców, właścicieli start-upów i kadry zarządzającej MŚP, którzy planują pozyskanie finansowania zewnętrznego na rozwój przedsięwzięć biznesowych,
- osób zarządzających finansami w start-upach i młodych przedsiębiorstwach, którzy poszukują alternatywnych rozwiązań finansowych,
- indywidualnych przedsiębiorców i indywidualnych inwestorów, którzy chcą poznać, zrozumieć i wykorzystać możliwości alternatywnych finansów,
- inwestorów i zarządzających funduszami inwestycyjnymi, którzy chcą poszerzyć wiedzę o finansowaniu alternatywnym, z którego mogą korzystać start-upy i młode przedsiębiorstwa,
- pracowników departamentów oraz urzędników biorących udział w kształtowaniu polityk publicznych związanych z rozwojem przedsiębiorczości, tworzeniem projektów i legislacji aktywizującej kapitał prywatny w tworzeniu innowacji.
Program
Podstawy zarządzania finansowego
- Podstawy finansów i analizy finansowej
- Plan finansowy i budżetowanie
- Ryzyko finansowe – rodzaje i źródła
- Modele biznesowe na rynku alternatywnych finansów
- Psychologia rynku
Alternatywne sposoby inwestowania
- Strategie inwestycyjne na rynku alternatywnych finansów
- Zróżnicowane alternatywne inwestycje
- Kryptoaktywa jako forma inwestycji
- Fundusze inwestycyjne i ich rodzaje
- Ocena własnych inwestycji i projektów inwestycyjnych
Alternatywne formy pozyskania kapitału
- Formy pozyskiwania kapitału na rynku finansowym
- Instytucje na alternatywnym rynku pozyskania kapitału
- Granty i dotacje
- Aniołowie biznesu
- Venture Capital /Private Equity
- Crowdfunding
Otoczenie cyfrowe na rynku alternatywnych finansów
- Pieniądz cyfrowy
- Cyfrowe płatności na rynku finansowym
- Cyberbezpieczeństwo na rynku cyfrowych płatności
- AI na rynku alternatywnych finansów
- Komunikacja – media tradycyjne i społecznościowe
Alternatywne finanse – otoczenie regulacyjne
- Prawo podatkowe
- Regulacje rynku finansowego
- Bezpieczeństwo działalności na rynku finansowym
- ESG na rynku alternatywnych finansów
Razem: 180 godz. zajęć dydaktycznych.
Kierownik studiów
Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Finansów Międzynarodowych prodziekan Kolegium Gospodarki Światowej, członkini komisji rektorskich SGH. W ramach swojej kariery akademickiej prowadzi zajęcia na wszystkich szczeblach kształcenia, od studiów licencjackich po studia podyplomowe. Jej badania koncentrują się na finansach międzynarodowych, innowacjach finansowych, w tym na alternatywnych źródłach finansowania, takich jak crowdfunding, a także na innowacjach społecznych i międzynarodowych rynkach finansowych. Jest autorką i współautorką licznych artykułów naukowych oraz książek i rozdziałów książek dotyczących sekurytyzacji, równoległego systemu bankowego, ryzyka rynków finansowych, innowacji finansowych oraz crowdfundingu. Brała udział jako kierownik lub badacz w wielu krajowych projektach badawczych, m.in. w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Alternatywne finansowanie MŚP w Polsce – perspektywy rozwoju”. Dodatkowo, współpracowała jako ekspert z instytucjami naukowo–badawczymi, oraz była zaangażowana w prace konsultingowe z parlamentem krajowym oraz krajowymi instytucjami badawczymi. Jest członkiem Academy of International Business (AIB) oraz Rady Redakcyjnej International Journal of Health Economics and Policy.
Wykładowcy
Ekspert w Mazowieckiej Jednostce wdrażania programów unijnych
CEO Accelerator Accelpoint
Ekspert, spółka Organizer Zobowiązań
ESG Solutions Ekspert
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie finansów, adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członek kilku rad nadzorczych. Były partner zarządzający agencji relacji inwestorskich. Były wiceprezes zarządu domu maklerskiego.
Senior Consultant SAP Team Capgemini. Ekonomistka, absolwentka Psychologii Biznesu. Project manager z 10 letnim doświadczeniem realizacji projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów realizowanych dla sektora kosmicznego. Certyfikowany trener biznesu, moderator Design Thinking, Start–up Mentor. Wykładowca na studiach podyplomowych. Wspiera organizacje w projektowaniu nowych produktów, usług, procesów HR w oparciu o Design Thinking, psychologię biznesu, techniki kreatywnego myślenia.
Adiunkt w Katedrze Ekonomii II; wcześniej Katedra Bankowości i Katedra Rynków Kapitałowych SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Banku Handlowym (m.in. w Centrum Operacji Kapitałowych). Obecnie współpracuje z Ministerstwem Energii w zakresie analizy metod finansowania projektów inwestycyjnych.
Absolwentka SGH. Pracę doktorską dotyczącą wykorzystania rachunkowości zarządczej przez polskie przedsiębiorstwa w okresie transformacji napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Kalisiaka, obroniła w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w 2002 roku. Zajmuje się problematyką zarządzania finansami przedsiębiorstwa oraz rachunkowością zarządczą.
Edukatorka budżetu domowego i Certyfikowana Trenerka Mentalna. Od 2019 roku prowadzi praktyczne warsztaty (online jak i stacjonarne) dotyczące zarządzania budżetem domowym w całej Polsce jak i poza jej granicami (m.in. dla Polonii w Brukseli czy Edynburgu). Autorka publikacji dotyczącej zarządzania budżetem domowym, którą przygotowała na zlecenie Gminy Miasta Gdańska w czerwcu 2023 r. w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego we współpracy Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych w Gdańsku.
Założyciel projektu „into compliance” oferującego eksperckie i unikatowe doradztwo prawne w sferze rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rynku kapitałowego. Jest prawnikiem z ponad 20–letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w pracy w Komisji Nadzoru Finansowego (wcześniej – Komisja Papierów Wartościowych i Giełd).
CEO Find Funds
Partner Movens Venture Capital
Adwokat, wspólnik w Kancelarii Adwokackiej Osiński sp.k. Absolwent Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Mecenas, Kancelaria prawna Osiński sp.
Absolwentka Wydziału Finansów i Statystyki Szkoły Głównej Handlowej (d. SGPiS) – specjalistka w zakresie finansów, ekonometrii i statystyki. Były pracownik Katedry Statystyki SGPiS. Od roku 1991 pracuje jako specjalista w zakresie analiz ekonomicznych i wycen przedsiębiorstw. Od roku 1997 jest doradcą podatkowym (nr wpisu na listę 00728). Specjalizuje się w udzielaniu porad i opinii podatkowych (przede wszystkim w zakresie podatków dochodowych i podatku od towarów i usług), formułowaniu wniosków o interpretacje indywidualne prawa podatkowego, sporach z organami podatkowymi (na wszystkich poziomach postępowania administracyjnego i sądowego z NSA włącznie).
Account Director SEC Newgate CEE. Doświadczona ekspertka w dziedzinie PR, marketingu a także analizy mediów społecznościowych, posiadająca bogate doświadczenie zdobyte w czołowych agencjach reklamowych (180heartbeats + JUNG v MATT, Brand New Galaxy, People Group) oraz w obszarze public relations (SEC Newgate CEE, Headlines-Porter Novelli, Edelman). Przez sześć lat współtworzyła platformę SentiOne (Social Media Listening & Conversational AI Platform), gdzie specjalizowała się w analizie mediów społecznościowych oraz komunikacji online. Jest prelegentką czołowych konferencji marketingowych w Polsce, takich jak Infoshare, I <3 marketing, Golden Marketing Conference, inDigital czy Internet Beta.
Ekspert ds. strategii sprzedaży w branży finansowej, praktyk biznesowy z ponad 25-letnim doświadczeniem. Menadżer wyższego szczebla na poziomie zarządu. Doświadczenie w sektorze usług finansowych i wiedza ekspercka w obszarze emerytalnym. Specjalista w zakresie budowania strategii sprzedaży.
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie finanse. Adiunkt w Katedrze Bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe obejmują finanse, w szczególności zasady funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i efekty decyzji podejmowanych przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Drugim obszarem badawczym jest crowdfunding udziałowy, w tym czynniki sukcesu kampanii i motywacje inwestorów.
Wykładowca Uczelni Łazarskiego. Prowadzi zajęcia i warsztaty w zakresie budowania modeli biznesowych zgodnie z Business Model Canvas oraz strategii inwestowania na rynkach kapitałowych. Inwestor giełdowy (GPW, NASDAQ, Kontrakty terminowe CFD).
Ekspert w zakresie współpracy start-upów z inwestorami indywidualnymi, w tym przede wszystkim aniołami biznesu. Zawodowo związany z COBIN Angels, największą siecią aniołów biznesu w Polsce, odpowiedzialny za rozwój międzynarodowego projektu 4NGELS, który łączy aniołów biznesu z Polski, Estonii, Finlandii i Słowenii z najlepszymi start-upami regionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny, wspólnik w Kancelarii Adwokackiej Osiński sp.k. Absolwent Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych w zakresie Restrukturyzacji i likwidacji przedsiębiorstw na Uczelni Łazarskiego.
Rekrutacja
1. edycja Studiów Podyplomowych Finanse Alternatywne dla Start-upów i MŚP zostanie uruchomiona w roku akademickim 2024/2025.
Planowany termin rozpoczęcia zajęć 16 listopada 2024 r.
Rekrutacja trwa.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- zdanie egzaminów cząstkowych,
- zdanie egzaminu końcowego.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7500 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach:
- I rata – płatna przy zapisie,<
- II rata – płatna do 31.01.2025 r.
W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć (w tym online). Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Elżbieta Włodyka
tel.: +48 22 564 74 48
tel.: +48 695 950 000
e-mail: elaw@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr Aneta Waszkiewicz
e-mail: awaszkie@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Kolegium Gospodarki Światowej
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Gospodarki Światowej
Katedra Finansów Międzynarodowych
REKRUTACJA TRWA
- Studia hybrydowe.
- Zajęcia odbywają się w piątki (w każdym tygodniu) 17.00–20.30 i soboty (co 2–ga sobota) 9.50–17.00,
- Opłata za całość studiów: 7500 zł (możliwe raty).
dr Aneta Waszkiewicz
e-mail: awaszkie@sgh.waw.pl
mgr Elżbieta Włodyka
tel.: +48 22 564 74 48
tel.: +48 695 950 000
e-mail: elaw@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe