Studia Podyplomowe Gospodarka Wodorowa – Polityka, Ekonomia, Bezpieczeństwo

Celem Studiów Podyplomowych Gospodarka Wodorowa – Polityka, Ekonomia, Bezpieczeństwo jest zdobycie umiejętności wdrażania projektów wodorowych przez biznes w Polsce i na terenie innych państw Unii Europejskiej.

Atuty kierunku
dom i młotek ikona

Praktyczność
– 82 godziny zajęć praktycznych, w tym 20 godzin seminariów projektowych, aby przygotować Cię do efektywnego działania.

Lista z zaznaczonymi wyborami ikona

Projektowość
– efektem Waszych studiów będzie projekt gotowy do realizacji wykorzystujący wiedzę z zajęć praktycznych i teoretycznych.

dwie osoby ikona

Inspiracja
– razem będziemy tworzyć wspólnotę inspirując się wzajemnie do poszukiwania najbardziej efektywnych rozwiązań biznesowych.

Dlaczego warto?

  • Program studiów omawia zagadnienia o stanie i przyszłych perspektywach wodoru.
  • Studia są bogate w praktyczną wiedzę dotyczącą wodoru jako nośnia energii oraz postępów w krytycznych obszarach, takich jak rozwój infrastruktury, handel, polityka, regulacje, inwestycje i innowacje.
  • W trakcie zajęć 20 godzin poświęconych jest na seminarium projektowe oraz przygotowanie projektu wodorowego.

Czy dla mnie?

Studia Podyplomowe Gospodarka Wodorowa – Polityka, Ekonomia, Bezpieczeństwo polecane są dla:

  • silnie zmotywowanych osób, które widzą w gospodarce wodorowej szansę na poprawę swojej konkurencyjności i awans zawodowy
  • specjalistów wdrażających projekty wodorowe w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej
  • interesariuszy sektora energetycznego koncentrujących się na istotnej roli wodoru w osiągnięciu celów w zakresie energii i klimatu

Program

  • Znaczenie wodoru w globalnych trendach energetycznych i gospodarczych.
  • Pozycja wodoru w strategiach wybranych państw: Japonia, USA, ChRL, państwa UE.
  • Regulacje obowiązujące w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce i państwach UE.
  • Aspekty ekonomiczne, technologiczne, środowiskowe i społeczne wykorzystania wodoru w gospodarce.
  • Metody wytwarzania i zastosowanie wodoru w gospodarce.
  • Potencjał wodoru i ryzyko związanych z jego zastosowaniem.
  • Ekonomia wodoru (produkcja, dystrybucja, magazynowanie i konsumpcja).
  • Model gospodarki wodorowej i łańcucha wodorowego,
  • Analiza zrealizowanych projektów wodorowych.
  • Metody wyceny projektów wodorowych.
  • Wpływ gospodarki wodorowej na bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne państwa.
  • Oddziaływanie gospodarki wodorowej na ochronę klimatu.
  • Perspektywa rozwoju gospodarki wodorowej.

Łącznie 180 godzin zajęć w tym 20 godzin seminariów projektowych.

Kierownik studiów

dr Krzysztof Księżopolski
Kolegium Ekonomiczno-Społeczne SGH

Adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej SGH. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki energetycznej, bezpieczeństwa ekonomicznego i energetycznego, ochrony klimatu i odnawialnych źródeł energii i ESG. Autor licznych publikacji naukowych, raportów dotyczących ww. zagadnień. Szef zespołu polskiego w projekcie NATO STO SAS–183 Energy Security Resilience, Capability and Interoperability. Posiada bogate doświadczenie zarządcze i analityczne w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych oraz administracji państwowej.

Wykładowcy

prof. dr hab. Jakub Kupecki

Profesor nauk inżynieryjno-technicznych, specjalista w zakresie technologii wodorowych. Profesor Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego /IEN–PIB/, kierownik Zakładu Wysokotemperaturowych Procesów Elektrochemicznych (CPE), a od 2022 r. dyrektor IEN–PIB. Specjalizuje się w wysokotemperaturowych procesach elektrochemicznych, w szczególności w modelowaniu numerycznym ogniw paliwowych SOFC i elektrolizerów SOE jako kluczowych komponentów układów power–to–X.

dr Stanisław Kluza

Doktor ekonomii, twórca nadzoru KNF. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (2006–2011). Minister Finansów i Wiceminister Finansów (2006). Prezes BOŚ Bank (2016–2017). Główny ekonomista i dyrektor dep. analiz w Banku Gospodarki Żywnościowej (2002–2006). Pracownik naukowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, związany z Instytutem Statystyki i Demografii (od 1994), od 2021 członek Rady Uczelni.

Założyciel i prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz – Quant Tank. Specjalizuje się w wykorzystaniu metod i analiz ilościowych w badaniach rynkowych. Specjalizacja naukowa: polityka pieniężna, statystyka, ekonometria, makroekonomia, bankowość oraz badania koniunktury. Autor licznych prezentacji i referatów w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym i analizy makroekonomicznej.
dr hab. Witold Wiliński, prof SGH

Zastępca dyrektora Instytut Międzynarodowej Polityki Gospodarczej SGH, autor licznych publikacji dotyczących finansów, internacjonalizacji i strategii przedsiębiorstw międzynarodowych. Profesor wizytujący the Vale Columbia Center on Sustainable International Investment at Columbia University (New York).

wykładowca studia podyplomowe
dr hab. Bartosz Grucza, prof. SGH

Kierownik Katedry Badań nad Infrastrukturą i Mobilnością̨, Kierownik projektów i konsultant w dziedzinie zarządzania projektami. Menedżer, od kilkunastu lat wdrażający projekty w firmach prywatnych i instytucjach publicznych. Wieloletni członek Komitetu Interesariuszy NCBiR. Współautor szeregu publikacji i popularnych podręczników z zakresu zarządzania i zarządzania projektami, m.in. monografii Zarządzanie interesariuszami projektu.

dr hab. Kamila Pronińska, prof. UW

Doktor nauk o polityce (2007), doktor habilitowana nauk o bezpieczeństwie (2019). Laureatka nagrody Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych i Wybitnych Naukowców (2013). Laureatka konkursu Fundacji Centrum Europejskie Natolin, grant im. I. J. Paderewskiego nt. „The impact of energy cooperation of Central European countries on the regional energy security and energy policy of the EU” realizowany w European University Institute, Florencja (2012).

Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP, Prezydencki Program Ekspercki (2015). Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego w ramach Programu Bezpieczeństwo Energetyczne i Polityka Klimatyczna Ośrodka Studiów Politologicznych UW (2014). Prowadziła kursy akademickie i/lub wygłaszała wykłady na zagranicznych uniwersytetach m.in. Tampere, Oxford, Kopenhaga, Magdeburg, Skopje, Jena, Grenada, Madryt, Barcelona. Uczestniczyła w projektach międzynarodowych m.in. finansowanych przez SIPRI, NATO, oraz polskich finansowanych przez NCN.
wykladowca studia podyplomowe
Kamil Kobyliński

Członek Zarządu ds. Operacyjnych w Orlen Neptun Sp. z o.o. Menedżer i ekspert branży energetycznej, od ponad 20 lat związany z polską i europejską energetyką. Swoje doświadczenie zdobywał w międzynarodowych i krajowych firmach z sektora Energy i Oil & Gas, przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodowej.

Pracował dla takich firm jak Vattenfall, PGNiG Termika, Tauron Polska Energia, GE Power, PGE Polska Grupa Energetyczna, EdP Renewables czy TotalEnergies. Specjalizuje się w zarządzaniu, budowie organizacji, doradztwie strategicznym i zarządzaniu projektami transformacji energetycznej. Od ponad 5 lat związany z morską energetyką wiatrową, gdzie pełnił funkcje kierownicze m.in. Dyrektora Projektów morskich farm wiatrowych w PGE Baltica, czy też dyrektora ds. offshore w TotalEnergies w Polsce. Były członek zarządu spółek TotalEnergies Renewables w Polsce. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, posiada także dyplom MBA uzyskany w Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.
dr hab. Remigiusz Rosicki, prof. UAM

Doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk politycznych i dziennikarstwa (specjalizacje w podstawie habilitacyjnej: polityka energetyczna), a od 2019 roku profesor uczelniany od 2023 roku dr nauk prawnych. Autor licznych publikacji poświęconych zagadnieniom transformacji energetycznej i regulacji w tym obszarze.

zdjecie Grzegorz Maśloch
dr Grzegorz Maśloch

Doktor nauk o ekonomii, adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego. Ekspert KE w projekcie RECAH. Członek zespołu ds. efektywności i transformacji energetycznej budynków (Zarz. 14 Ministra Rozwoju 7.08.20), Zdobywał doświadczenie w projektach Horyzont i Gospostrateg (1/385453/3/NCBR/2018). Autor ponad 100 publikacji naukowych i badań dotyczących transformacji energetycznej (np Management of Civic Energy and the Green Transformation. A Case Study of Poland, T&F 2023, II poziom).

wykladowca studia podyplomowe
dr Paulina Legutko-Kobus

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (od 2008 r.). Członkini Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Prowadzi prace badawcze z zakresu: planowania strategicznego i programowania rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym, smart city, monitorowania procesów rozwoju oraz partycypacji społecznej.

Autorka ponad 90 publikacji z zakresu problematyki badawczej. Zainteresowania naukowe łączy z praktyką jako trener prowadzący szkolenia dla JST i ekspert opracowujący dokumenty strategiczne (szczególnie na poziomie lokalnym).
„ ”

Informacje techniczne

Zajęcia będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.

POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS

Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia.  Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów. 

Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji. 

Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości dotyczące możliwości studiowania online, to zapraszamy na próbne zajęcia! W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem studiów.

Rekrutacja

1. edycja studiów zostanie uruchomiona w roku akademickim 2024/2025.

Zajęcia rozpoczną się w październiku 2024 r.

Rekrutacja trwa.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń rozumiana jako rejestracja w Internetowym Systemie Studiów Podyplomowych (ISSP), dokonanie wpłaty czesnego (min. I rata) i złożenie wymaganych dokumentów.

Czas trwania studiów: 2 semestry.

Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:

  • umowa o warunkach odpłatności za studia (umowy zostaną przygotowane przez SGH),

  • formularz aplikacyjny (wypełniany i generowany w ISSP),
  • odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia.

Uwaga:

Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.

Sposób dokumentacji efektów uczenia się na studiach podyplomowych: przygotowanie pracy dyplomowej, które będzie mogło mieć, między innymi postać:

  • aktywności słuchaczy podczas zajęć (szczególnie praktycznych),
  • testów na zakończenie bloku tematycznego,
  • przygotowanie projektu wodorowego podczas seminarium projektowego.

Harmonogram

Studia są uruchamiane w semestrze zimowym. Zajęcia rozpoczynają się w październiku danego roku i kończą w czerwcu następnego roku.

Zajęcia będą odbywały w trakcie sesji weekendowych (raz lub dwa razy w miesiącu) w formule hybrydowej: w piątki 17.10–20.30 (online); soboty 8.50–16.50 (zajęcia w uczelni).

Opłaty

Opłata za całość studiów wynosi 9000 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch równych ratach:
I rata – płatna przy zapisie na studia,
II rata – płatna do 31 stycznia 2025 r.

W ramach opłaty SGH zapewni niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć (w tym online). Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.

Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.

Kontakt

Sekretarz studiów
mgr Anna Wanecka
tel.: +48 22 564 91 17
e-mail: awanec@sgh.waw.pl

Kierownik studiów
dr Krzysztof Księżopolski
e-mail: kksiez@sgh.waw.pl

adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Ekonomiczno–Społeczne
Katedra Polityki Publicznej
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa

Organizator studiów
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kolegium Ekonomiczno–Społeczne
Katedra Polityki Publicznej

REKRUTACJA TRWA

  • Studia hybrydowe
  • Zajęcia odbywają się w piątki 17.10–20.30 i w soboty 8.50–16.50.
  • Opłata za całość studiów wynosi 9000 zł (możliwe raty).
     
Kierownik studiów

dr Krzysztof Księżopolski
e-mail: kksiez@sgh.waw.pl

sekretarz studiów

mgr Anna Wanecka
tel.: +48 22 564 91 17
e-mail: awanec@sgh.waw.pl

Programy MBA i studia podyplomowe