Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia
Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia przygotowują słuchaczy do skutecznego i efektywnego wykorzystania w zarządzaniu w jednostkach ochrony zdrowia kompetencji w obszarze wiedzy, umiejętności, kultury organizacyjnej oraz narzędzi i rozwiązań właściwych metodyce Lean Management ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania procesami, ryzykiem, jakością, zespołami oraz zmianą w jednostce ochrony zdrowia.

Merytoryczny Program
– współtworzony i realizowany przez zespół ekspertów SGH oraz ekspertów i praktyków Lean Management

wartość dodana
– rozwiązywanie realnych problemów, możliwość certyfikacji, narzędzia ciągłego doskonalenia, sieć relacji w środowisku Lean

Perspektywy rozwoju
– możliwość wykorzystania koncepcji i narzędzi Lean w doskonaleniu efektywności i jakości w każdej branży
Dlaczego warto?
- Kadra dydaktyczna – zajęcia prowadzą doświadczeni wykładowcy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz praktycy w podmiotach z branży medycznej. To gwarancja wysokiej jakości kształcenia opartej na rzeczywistych przykładach wdrożeń Lean w ochronie zdrowia – zarówno z perspektywy szpitali, jak i trenerów, ekspertów zajmującej się konsultingiem z zakresu wdrażania zmian z uwzględnieniem środowiska lean management.
- Certyfikowane kwalifikacje – program studiów obejmuje trzy poziomy zaawansowania: Lean Inspirator, Lean Ekspert i Lean Lider, które będą zgodne z wymaganiami Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Absolwenci są przygotowani do zdania egzaminu i uzyskania uznawanego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w zarządzaniu procesami i zespołami w sektorze ochrony zdrowia.
- Uniwersalne umiejętności – program studiów dostarcza wiedzy i umiejętności, które można wykorzystać nie tylko w sektorze ochrony zdrowia, ale także w innych branżach. Absolwenci zdobywają kompetencje z zakresu zarządzania procesami, zespołami, projektami oraz zmianą, co otwiera nowe ścieżki kariery w różnych organizacjach.
- Praktyczne zastosowanie Lean Management – studia koncentrują się na praktycznym wdrażaniu narzędzi Lean Management, przygotowując słuchaczy do identyfikacji problemów, optymalizacji procesów, tworzenia efektywnych zespołów, stosowania podstawowych metod zarządzania zmianą i podejmowania działań ciągłego doskonalenia. Absolwenci są w stanie natychmiast zastosować zdobytą wiedzę w swoim miejscu pracy.
- Perspektywy zawodowe – absolwenci stają się ekspertami w zarządzaniu procesami w ochronie zdrowia, zyskując przewagę na rynku pracy. Umiejętności Lean Management są wysoko cenione, co stwarza możliwości rozwoju kariery na stanowiskach menedżerskich, doradczych i liderów projektów w ochronie zdrowia i innych sektorach.
- Rozwój w zgodzie z przepisami – studia odpowiadają na aktualne potrzeby rynku, wpisując się w Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 kwietnia 2024 r., co daje absolwentom zatrudnionym lub planującym rozpoczęcie kariery w sektorze ochrony zdrowia pewność, że ich kompetencje są zgodne z najnowszymi standardami prawnymi.
Czy dla mnie?
Studia Podyplomowe Lean Management w Systemie Ochrony Zdrowia skierowane są do wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w zakresie Lean Management i nabyciem bądź doskonaleniem umiejętności w zakresie Lean Management z wykorzystaniem praktycznych przykładów realnych problemów. W szczególności Studia dedykowane są dla:
- pracowników i kadry zarządzającej jednostek sektora ochrony zdrowia (publiczne i prywatne podmioty lecznicze, organy tworzące podmiotów leczniczych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia)
- osób planujących rozpoczęcie kariery zawodowej w sektorze ochrony zdrowia
- osób zainteresowanych koncepcją, narzędziami i wdrażaniem metodologii Lean Management
Rekomendacje
Zapraszam do udziału w programie studiów podyplomowych, który został przygotowany we współpracy z doświadczonymi trenerami, ekspertami i praktykami – zarówno ze Szkoły Głównej Handlowej, jak i specjalistami spoza uczelni. Twórcy programu to osoby aktywnie działające w ochronie zdrowia, posiadające bogate doświadczenie w obszarach zarządzania procesami, zespołami, jakością oraz zmianą w środowisku Lean. Program oparty jest na praktycznych narzędziach, które pozwalają usprawniać procesy, eliminować marnotrawstwo zasobów i skutecznie zarządzać ograniczeniami. Dzięki temu uczestnicy mogą nie tylko zwiększyć efektywność działania swoich organizacji, ale także generować oszczędności, które mogą wspierać dalszy rozwój zespołu. Od 1990 roku jestem związany z systemem ochrony zdrowia i wiem, że wyzwania zarządcze są nieodłącznym elementem tej branży. Dziś jednak dysponujemy sprawdzonymi koncepcjami i narzędziami, które pozwalają skutecznie na nie odpowiadać. Zapraszam do wspólnej nauki i wdrażania Lean Management w Państwa organizacjach!
Program
- Lean Management w teorii i praktyce zarządzania (32 godz.)
- Warunki zarządzania operacyjnego w podmiotach leczniczych (8 godz.)
- Informacja i komunikacja w jednostkach ochrony zdrowia (8 godz.)
- Lean Management w zarządzaniu jakością (16 godz.)
- Wdrażanie Lean Management w jednostkach ochrony zdrowia (40 godz.)
- Zarządzanie procesowo-zasobowe z wykorzystaniem narzędzi Lean Management (40 godz.)
- Zarządzanie zespołami w jednostkach ochrony zdrowia (16 godz.)
- Zarządzanie projektami z wykorzystaniem teorii ograniczeń (16 godz.)
- Zarządzanie zmianą w procesie ciągłego doskonalenia (16 godz.)
- Seminarium w ramach wdrożeniowej pracy końcowej (4 godz.)
Razem: 196 godz.
Kierownik studiów
Biegły rewident z doświadczeniem w obszarze rewizji finansowej, audytu wewnętrznego, pracy głównego księgowego, controllingu operacyjnego. Pielęgniarka dyplomowana z doświadczeniem pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, pielęgniarki chirurgicznej. Kierownik Kursu Doskonalącego „Lean–TOC–SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego. Narzędzia zwiększające dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej” w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. Praktyk w zakresie controllingu kosztów, audytu wewnętrznego i kontroli zarządczej w podmiotach leczniczych. Dydaktyk w obszarze rachunkowość, rachunkowość finansowa, rachunek kosztów, rachunkowość zarządcza, accounting, cost accounting, management accounting na studiach licencjackich, magisterskich, podyplomowych. Szkoli zarządzających podmiotami leczniczymi w zakresie wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej.
Autorka publikacji dotyczących wykorzystania informacji kosztowej do zarządzania, w tym książki pt. System informacyjny rachunkowości zarządczej w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Zainteresowania badawcze–system informacyjny rachunkowości zarządczej, pomiar i ocena efektywności funkcjonowania, kontrola zarządcza w podmiotach leczniczych. Zrealizowane projekty 17 projektów m.in. szkoleniowych, badawczych, wdrożeniowych m.in. dla podmiotów leczniczych, w tym: Lean – TOC – SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego, kursy doskonalące, SGH 2023, Szkolenia dla organów tworzących i zarządzających podmiotami leczniczymi w projektach PO KL w latach 2018–2022 i PO WER 2009–2013 w zespole KRM SGH, BSC dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 2017 r., Projekt Rozporządzenia w sprawie rachunku kosztów dla zakładów opieki zdrowotnej, Ministerstwo Zdrowia, w latach 2008–2015.
Wykładowcy

Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego w Instytucie Zarządzania w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH oraz w programie EAUM–MBA. Sekretarz techniczny Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN.
Kierownik Katedry Zarządzania Projektami SGH. Absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing SGH. Kierownik, sekretarz i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami. Certyfikowany kierownik projektu w zakresie zarządzania projektami (PRINCE2® i AgilePM®), portfelami (MoP®) i ryzykiem (M_o_R®).

Kierownik Zakładu Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu. Kierownik Studiów Podyplomowych Profesjonalny Menedżer Niepublicznej Placówki Edukacyjnej oraz Studiów Podyplomowych Akademia Profesjonalnego Coacha. Koordynator merytoryczny programu Global Biznes Practicum w ramach SGH–MBA.

Koordynator studiów i Przewodniczący Rady Programowej na nowym kierunku studiów magisterskich Zarządzanie projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Współorganizator i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH oraz Podyplomowych Studiów Oceny i Audytu Projektów.

Kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej Kieruje pracami badawczo-dydaktycznymi zespołu Katedry Rachunkowości Menedżerskiej. Prowadzi zajęcia z obszaru rachunkowości, rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów w języku polskim i angielskim. Kieruje projektami badawczymi na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w tym projektami finansowanymi ze środków unijnych (EU4Health, FERS, PO WER, PO KL).

Biegły rewident z doświadczeniem w obszarze rewizji finansowej, audytu wewnętrznego, pracy głównego księgowego, controllingu operacyjnego. Pielęgniarka dyplomowana z doświadczeniem pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, pielęgniarki chirurgicznej. Kierownik Kursu Doskonalącego „Lean–TOC–SixSigma w praktyce podmiotu leczniczego. Narzędzia zwiększające dostępność do świadczeń opieki zdrowotnej” w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.

Asystent w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Kolegium Nauk o Zarządzaniu SGH. Absolwent studiów doktoranckich SGH. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w publicznej ochronie zdrowia jako pracownik komórki ds. nadzoru nad podmiotami leczniczymi w jednostkach samorządu terytorialnego, główny księgowy i dyrektor finansowy podmiotów leczniczych (szpital powiatowy i szpital kliniczny), główny księgowy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Doktor nauk medycznych, doświadczony lekarz oraz ceniony wykładowca akademicki, z pasją do nauki i innowacji w dziedzinie ochrony zdrowia. Od 2005 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich – jednej z najważniejszych instytucji medycznych w Polsce, która zdobyła również uznanie na arenie międzynarodowej.

Doświadczony menedżer o wieloletnim stażu w sektorze opieki zdrowotnej, specjalizujący się w zarządzaniu relacjami pracowniczymi, finansami oraz projektowaniu usług przyjaznych dla pacjentów i ich rodzin. Przez lata pracy zdobył szeroką wiedzę w zakresie optymalizacji procesów oraz poprawy jakości opieki zdrowotnej, co czyni go ekspertem w obszarze zarządzania szpitalami i placówkami medycznymi.

Menedżer systemu opieki zdrowotnej, specjalizujący się w transformacji cyfrowej i optymalizacji operacyjnej, z ponad 10–letnim doświadczeniem w zarządzaniu w sektorze ochrony zdrowia oraz usługach teleinformatycznych. Posiada certyfikację Jonah oraz jest absolwentem TOC+ Management Institute, co czyni go ekspertem w zakresie Teorii Ograniczeń (TOC) i optymalizacji procesów organizacyjnych.

COE Lean w Medycynie sp. z o.o. Lean Healthcare Master Trainer. Twórca marki Lean w Medycynie. Ukończył studia z zarządzania projektami na WSB–NLU w Nowym Sączu oraz z biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

CFO Lean w Medycynie sp. z o.o. Lean Healthcare Master . Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz University of Minnesota. Posiada uprawnienia członka rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa oraz licencję maklera papierów wartościowych.
Rekrutacja
Planowany termin rozpoczęcia rekrutacji: czerwiec 2025.
O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń, rozumiana jako:
- zarejestrowanie się w Internetowym Systemie Studiów Podyplomowych (ISSP), dostępnym po kliknięciu przycisku: ZAPISZ SIĘ / ZALOGUJ,
- dokonanie wpłaty czesnego (min. pierwsza rata),
- złożenie wymaganych dokumentów.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia (umowa zostanie przygotowana przez SGH),
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem ukończenia studiów jest m.in. uczestnictwo w zajęciach, przygotowanie pod opieką opiekunów merytorycznych pracy końcowej w formie projektu wdrożeniowego związanego z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 11 000 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach:
I rata – 5 000 zł płatna przy zapisie,
II rata – 6 000 zł.
W ramach opłaty SGH zapewnia dostęp do niezbędnych materiałów dydaktycznych oraz narzędzi analitycznych i diagnostycznych przydatnych w budowaniu efektywnych zespołów, ocenie efektywności procesów, pomiarze wyników usprawnień w środowisku Lean. Ponadto umożliwia przygotowanie do zdobycia certyfikatu Zarządzanie procesami i zespołami w sektorze ochrony zdrowia z wykorzystaniem metodyki Lean Management na poziomach Lean Inspirator, Lean Leader.
Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów, w tym odpisu w języku angielskim.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
SEKRETARZ STUDIÓW
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: leanmanagement@sgh.waw.pl
kierownik studiów
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: wbaran1@sgh.waw.pl
Adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162, 02-544 Warszawa
Budynek S (ul. Batorego 8)
Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Katedra Rachunkowości Menedżerskiej
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się średnio co dwa–trzy tygodnie, w soboty i niedziele 9:00–17:00.
- Opłata za całość studiów: 11 000 zł (możliwe raty).

dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: wbaran1@sgh.waw.pl
dr hab. Wioletta Baran, prof. SGH
e-mail: leanmanagement@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe