Podyplomowe Studia Zarządzania Podmiotami Leczniczymi
Podyplomowe Studia Zarządzania Podmiotami Leczniczymi mają na celu rozszerzenie i zaktualizowanie wiedzy, by przygotować do efektywnego zarządzania podmiotem leczniczym lub inną organizacją związaną z ochroną zdrowia w warunkach gospodarki rynkowej.
Renomowana kadra – wysokie kompetencje i duża fachowość wykładowców, praktyków i teoretyków
Praktyczne kompetencje – do prowadzenia własnego biznesu oraz zajmowania kierowniczych stanowisk
Kompleksowa wiedza – kluczowa w warunkach szybko wzrastającej konkurencji na rynku usług medycznych
Dlaczego warto?
- Studia pomagają zrozumieć procesy gospodarcze i społeczne występujące w sektorze medycznym, które mogą być wykorzystywane w realizacji wszelkich zadań oraz przy sprawowaniu licznych funkcji związanych z biznesem medycznym (począwszy od menedżerów średniego szczebla do najwyższego szczebla czy członków rad społecznych i nadzorczych).
- Zajęcia przygotowują również do prowadzenia własnego biznesu medycznego oraz do pracy na stanowiskach kierowniczych w podmiotach leczniczych, a także w towarzystwach ubezpieczeniowych i organach władzy samorządowej.
- Duża liczba zajęć o charakterze warsztatowym pomaga w praktycznym zarządzaniu ZOZami i nie tylko.
Czy dla mnie?
Na Podyplomowych Studiach Zarządzania Podmiotami Leczniczymi kształcimy absolwentów uczelni wyższych (zarówno studiów licencjackich jak i magisterskich), którzy zajmują lub w przyszłości będą zajmować kierownicze stanowiska różnych szczebli w podmiotach leczniczych, jak również pracowników towarzystw ubezpieczeniowych, jednostek samorządu terytorialnego, firm farmaceutycznych, a w szczególności:
- menedżerów odpowiadających za różne obszary działalności organizacji medycznych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności,
- przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć placówkę medyczną,
- osób, które chcą się rozwijać w obszarze zarządzania podmiotami leczniczymi.
Program
- Analiza finansowa w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (4 godz.)
- Demografia społeczna (4 godz.)
- Ekonomia zdrowia (8 godz.)
- Elementy prawa gospodarczego (4 godz.)
- Farmakoekonomika (4 godz.)
- Finanse publiczne i gospodarka budżetowa (8 godz.)
- Lokalna polityka społeczna (4 godz.)
- Organizacja opieki zdrowotnej w Polsce (4 godz.)
- Podstawy nauk o zarządzaniu (8 godz.)
- Polityka społeczna (2 godz.)
- Prawo medyczne (8 godz.)
- Prawo pracy (8 godz.)
- Psychologia i socjologia zarządzania (8 godz.)
- Rachunkowość w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (8 godz.)
- Systemy oceny jakości w ochronie zdrowia (4 godz.)
- Techniki negocjacji (4 godz.)
- Ubezpieczenie w systemie zabezpieczenia społecznego (4 godz.)
- Zamówienia publiczne (4 godz.)
- Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym (4 godz.)
- Zarządzanie w warunkach niepewności, ryzyka i kryzysu (8 godz.)
- Zarządzanie projektami w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (8 godz.)
- Zastosowanie badań społecznych w zarządzaniu podmiotami leczniczymi (6 godz.)
- Zajęcia warsztatowe w zakresie: Analiza strategiczna w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (4 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Psychologiczne aspekty efektywnego funkcjonowania w warunkach stresu (8 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Rachunkowość w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (4 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Technika pisania programów zdrowotnych (6 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Zarządzanie przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych (4 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Lokalna polityka społeczna (2 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Lobbing i rzecznictwo interesów – metody, techniki, strategie (4 godz.)
- Zajęcia warsztatowe: Poprawa jakości w przedsiębiorstwach podmiotów leczniczych (4 godz.)
- Zajęcia warsztatowo-seminaryjne (12 godz.)
Kierownik studiów
Wykładowca akademicki, absolwentka oraz wieloletni pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2007 roku doktor habilitowany na podstawie książki „Zdrowie i jego promocja. Kształtowanie przyszłości”. Obecnie pracuje w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGH i specjalizuje się w polityce społecznej, w tym w polityce zdrowotnej.
Wykładowcy
Biegły rewident z doświadczeniem w obszarze rewizji finansowej, audytu wewnętrznego, pracy głównego księgowego, controllingu operacyjnego. Pielęgniarka dyplomowana z doświadczeniem pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszki, pielęgniarki chirurgicznej.
Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego (www.gerontologia.org.pl) przez okres dwóch kadencji (2005–2013), następnie wiceprzewodniczący ZG PTG (2013–2017), a obecnie (od 2017) przewodniczący Komisji Rewizyjnej PTG. Członek zespołu ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich ds. osób starszych.
Absolwent kierunku Zarządzanie i Marketing SGH w Warszawie. Profesor w Katedrze Zarządzania Projektami SGH – czołowego polskiego ośrodka naukowego, badawczego i dydaktycznego w zakresie zarządzania projektami. Absolwent Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH. Wykładowca programu MBA SGH.
Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku (1991), Georgetown i George Washington University (1998) oraz w Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (2012). Lekarz, chirurg, specjalista organizacji ochrony zdrowia. W latach 1999–2001 był ekspertem w Europejskiej Komisji Zdrowia Rady Europy.
Kierownik Katedry Ubezpieczenia Społecznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor SGH. Kierował zespołami badawczymi w projektach dotyczących rynków finansowych, w tym w szczególności rynku ubezpieczeniowego i emerytalnego. Autor publikacji z zakresu ubezpieczeń, systemów emerytalnych i finansów osobistych.
Wykładowca akademicki, absolwentka oraz wieloletni pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2007 roku doktor habilitowany na podstawie książki „Zdrowie i jego promocja. Kształtowanie przyszłości”. Obecnie pracuje w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGH i specjalizuje się w polityce społecznej w tym w polityce zdrowotnej.
Absolwent medycyny, ekspert ds. Ochrony zdrowia, pracownik Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezes spółki Wspólny Rynek Medyczny Sp. z o.o. Były Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Wicedyrektor i Dyrektor Departamentu Informatyki Ministerstwa Zdrowia (w latach 1998–2001).
Kierownik Zakładu Socjologii IFSSE KES SGH. Ekspert ds. etyki w Programie „Horyzont 2020” w Komisji Europejskiej, kierownik licznych krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, m.in. Jean Monnet Centre of Excellence “Future of Europe in Research and Studies” CEFoE (2018–2021).
Pracuje w SGPiS/SGH od 1984 roku, a od 1992 roku w Katedrze Skarbowości. Autorka wielu artykułów naukowych i publikacji z zakresu finansów publicznych. Główne obszary badawcze to polityka budżetowa państwa i JST, system podatkowy w Polsce i na świecie oraz zarządzanie długiem publicznym.
Andragog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów Trenerów Grupowych na Uniwersytecie SWPS, a także Masters of Didactics na University of Groningen, adiunkt w Zakładzie Zachowań Organizacyjnych w Instytucie Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Adiunkt w Instytucie Kapitału Ludzkiego SGH, zainteresowania naukowe związane z normami komunikacji interpersonalnej w biznesie i administracji. Koordynator sektora ochrony zdrowia w badaniach sektorowych kompetencji pracowniczych IKL w latach 2013–2016. Organizator i sędzia turniejów negocjacyjnych.
Profesor uczelni, doktor habilitowany nauk prawnych – Katedra Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego, Wydziału Prawa i Administracji oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Adwokat wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, członek Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego.
Pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, stypendysta Indiana University w Bloomington (USA). Autor około stu publikacji naukowych, w tym 3 monografii i podręczników akademickich oraz 8 antologii i wyborów tekstów naukowych.
Absolwentka informatyki i ekonometrii oraz socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Studiowała również na Uniwersytecie w Poczdamie i Magdeburgu. Odbyła praktykę w Max Planck Institute for Demographic Research (Rostock). Uczestniczka Oxford Ageing Spring School (warsztaty dotyczące procesu starzenia się) organizowanej przez Uniwersytet w Oxfordzie.
Asystent w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej Kolegium Nauk o Zarządzaniu SGH. Absolwent studiów doktoranckich SGH. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w publicznej ochronie zdrowia jako pracownik komórki ds. nadzoru nad podmiotami leczniczymi w jednostkach samorządu terytorialnego, główny księgowy i dyrektor finansowy podmiotów leczniczych (szpital powiatowy i szpital kliniczny), główny księgowy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Profesor Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie oraz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Uprzednio kierownik Katedry Medycyny Społecznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Rad Naukowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
Lekarz, specjalista zdrowia publicznego, doktor nauk prawnych, radca prawny. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego i Orzecznictwa Lekarskiego Szkoły Zdrowia Publicznego w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Zajmuje się prawem medycznym, głównie odpowiedzialnością prawną lekarzy oraz w prawem cywilnym i administracyjnym w ochronie zdrowia.
Opinie o studiach
Uczelnia ma wiele atutów, które są unikalne na tle innych uczelni oferujących podobny profil studiów podyplomowych. Kadra wykładowa przeprowadza zajęcia na wysokim poziomie i angażuje słuchaczy do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Zaproponowany schemat nauki pozwala zgłębić najważniejsze zagadnienia i odpowiednio planować rozwój własnych kompetencji. Pracownicy studiów są zawsze pomocni przy rozwiązywaniu problemów administracyjnych. Polecam.
Niezmiernie się cieszę, że mogłam uczestniczyć w ciekawych i inspirujących wykładach i warsztatach. Dzięki studiom uporządkowałam i poszerzyłam swoją dotychczasową wiedzę, którą wykorzystam w swojej obecnej pracy. To było interesujące i pouczające doświadczenie edukacyjne
Polecam Studia Podyplomowe Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi z uwagi na praktyczny charakter umożliwiający uczestnikom sprawne wdrażanie najnowszych rozwiązań w codziennej pracy. Bogate doświadczenie prowadzących pozwala na zdobycie najnowszej wiedzy z zakresu zarządzania, jak również rozwoju kompetencji menadżerskich i przywódczych. Studia to również okazja do nawiązania znajomości wśród kadry zarządzającej różnego typu placówkami medycznymi, co pozwala na wymianę doświadczeń, poznanie wdrażanych przez nich rozwiązań i wzajemną inspirację.
Studia na SGH dały mi ogromną możliwość spotkania z praktykami, którzy w swojej codziennej pracy stykają się z problemami służby zdrowia. Bardzo dobrze dobrana kadra (lekarze, prawnicy, praktycy), która często odpowiada o zaskakujących przypadkach z własnego życia. Ciekawe dyskusje, angażujące warsztaty i świetna atmosfera.
Rekrutacja
Rekrutacja na 26. edycję studiów zakończona. Rekrutacja na 27. edycję rozpocznie się w maju 2025 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- uczestnictwo w zajęciach,
- przygotowanie pod opieką promotorów z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 6500 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach.
- I rata: 3500 zł – płatna przy zapisie,
- II rata: 3000 zł – płatna przed rozpoczęciem drugiego semestru.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Katarzyna Michalik-Jaworska
tel.: +48 22 564 86 70
tel.: +48 501 040 763
e-mail: kmichalik@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. Violetta Korporowicz-Żmichowska, prof. SGH
e-mail: vkorpo@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Studia Podyplomowe Zarządzania Podmiotami Leczniczymi
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
al. Niepodległości 162
02-554 Warszawa,
Organizator studiów
Kolegium Ekonomiczno-Społeczne
Instytut Gospodarstwa Społecznego
- Studia online
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele 9:00–16:00.
- Opłata za całość studiów: 6500 zł (możliwe raty).
dr hab. Violetta Korporowicz-Żmichowska, prof. SGH
e-mail: vkorpo@sgh.waw.pl
Katarzyna Michalik-Jaworska
tel.: +48 22 564 86 70
tel.: +48 501 040 763
e-mail: kmichalik@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe