Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie w Sektorze Transportu Lotniczego
Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie w Sektorze Transportu Lotniczego przekazują nowoczesną wiedzę z zakresu finansowania i zarządzania w sektorze transportu lotniczego i zrównoważonego jego rozwoju, nowoczesnych strategii zarządzania, zarządzania projektami i ludźmi.
Kompleksowy program – obejmuje interdyscyplinarnie wszystkie aspekty funkcjonowania sektora lotniczego
Aplikowalna wiedza – umożliwiająca rozwój kompetencji, karierę zawodową i awanse w sektorze lotniczym
Cenne relacje – forma i sposób zajęć sprzyjają integracji i wzajemnemu zrozumieniu wyzwań
Dlaczego warto?
- Zajęcia mają charakter interaktywny, uczą pracy w zespołach, przygotowania projektów, pozyskiwania środków na modernizację i rozwój infrastruktury lotniczej w Polsce.
- Przedstawiają wieloaspektowo wyzwania zarządcze i organizacyjne w prowadzeniu biznesu lotniczego.
- Program studiów pozwala na uzyskanie kompetencji poszerzających wąskie spektrum problematyki związanej z funkcjonowaniem sektora lotniczego w Polsce i na świecie, w tym w zakresie budowy kultury organizacyjnej firmy, sztuki negocjacji, zarządzania czasem i ludźmi.
- Obejmuje też zagadnienia transformacji cyfrowej i digitalizacji lotnictwa jako systemu globalnego.
- Forma i sposób prowadzenia zajęć pozwalają na integrację uczestników studiów wywodzących się z różnych podmiotów sektora lotniczego.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Zarządzanie i Finansowanie w Sektorze Transportu Lotniczego polecane są w szczególności dla:
- menedżerów i pracowników linii lotniczych i portów lotniczych, służb zarządzania i kontroli ruchu lotniczego,
- regulatorów, pracowników resortu transportu i samorządów lokalnych na terenie których zlokalizowane są porty lotnicze,
- touroperatorów,
- absolwentów szkół wyższych, którzy chcą się rozwijać zawodowo w sektorze lotnictwa
- oraz pasjonatów lotnictwa.
Program
Procesy globalizacji i integracji sektora usług lotniczych (22 godz.)
- Mega-trendy i ich wpływ na sektor lotniczy.
- Procesy integracyjne na rynku lotniczym UE.
- Single European Sky – zarządzanie przestrzenią lotniczą.
- Globalizacja i konsolidacja sektora usług lotniczych.
- Zrównoważony rozwój transportu lotniczego – perspektywa unijna i globalna.
Biznes lotniczy (34 godz.)
- Charakterystyka i aktualne trendy na rynku lotniczym.
- Modele biznesowe linii lotniczych.
- Obsługa naziemna.
- Rynek cargo.
- Zarządzanie operacyjne i działalność handlowa przewoźników lotniczych.
- Bezzałogowe statki powietrzne – ich rola w obsłudze gospodarki i społeczeństwa.
Finansowe aspekty kształtowania rynku lotniczego w Polsce (46 godz.)
- Rozwój sektora usług lotniczych – aspekty finansowe.
- Zarządzanie finansami, sprawozdawczość i przepływy finansowe.
- Realizacja projektów inwestycyjnych w portach lotniczych.
- Ryzyko i zarządzanie ryzykiem w projektach inwestycyjnych.
- Ubezpieczenia w transporcie lotniczym.
- Infrastruktura, funkcjonowanie i opłaty w portach lotniczych.
- Procedury i warunki dostępu do środków Unii Europejskiej, przygotowanie wniosków.
- Możliwości wykorzystania funduszy unijnych w budowie i modernizacji lotnisk w Polsce.
Prawne aspekty funkcjonowania rynku lotniczego i rozwoju jego infrastruktury (16 godz.)
- Międzynarodowe prawo lotnicze: publiczne i prywatne.
- Wybrane problemy prawne finansowania transportu lotniczego.
- Ochrona przed bezprawną ingerencją.
Zarządzanie w biznesie lotniczym (43 godz.)
- Siatka połączeń jako element zarządzania w przedsiębiorstwie lotniczym.
- Zarządzanie projektami, matryca logiczna.
- Zarządzanie ludźmi.
- Zarządzanie czasem.
- Negocjacje i atakowanie problemów w biznesie.
- Marketing w działalności lotniczej.
- Decyzje konsumentów na rynku
Seminarium dyplomowe (4 godz.)
Kierownik studiów
Kierownik Zakładu Teorii i Polityki Transportowej w Katedrze Transportu do 2019 r., następnie kierownik Katedry Biznesu w Transporcie do 2020. Sprawowała też funkcję prodziekana KZiF SGH oraz prodziekana Studium Podstawowego i Studium Licencjackiego. Członek Rady Naukowej KZiF i Instytutu Lotnictwa do 2019.
Wykładowcy
Profesor nauk społecznych, wieloletni członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (PAN), Kierownik Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Deweloperów. Zatrudniona w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w Instytucie Zarządzania, w Katedrze Zarządzania Strategicznego.
Inżynier i ekonomista transportu z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem działalności w sektorze B+R, przygotowaniu analiz rynkowych oraz doradztwie strategicznym dla biznesu i administracji publicznej. Jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności SGH.
Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył podyplomowe studia menedżerskie we Włoszech (Scuola Enrico Mattei w Mediolanie) oraz 9-miesięczny program zaawansowanego kształcenia menedżerskiego dla wykładowców szkół biznesu (Advanced Management Education Program) w School of Business-Carleton University w Ottawie.
Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dyrektor Instytutu Zarządzania. Wiceprzewodniczący Komitetu Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Od 28 lat ma związki z praktyką gospodarczą pracując na stanowiskach kierowniczych w różnych organizacjach i szczeblach samorządu terytorialnego. Był Kanclerzem SGH, Prodziekanem Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, Prorektorem ds. nauki i zarządzania.
Dr hab. prawa międzynarodowego, specjalność prawo lotnicze i kosmiczne, bezpieczeństwo narodowe. Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki Wojennej i Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego. Wykładowca uczelni polskich i zagranicznych (w tym Uniwersytetu McGill w Kanadzie, de Paul w Chicago, ENAC w Tuluzie, czy University, City of London).
Socjolog, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Twórca programu negocjacji realizowanego w ramach studiów podyplomowych SGH. Trener pracowników w ponad stu przedsiębiorstwach handlowo-usługowo-produkcyjnych. Autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu negocjacji i sprzedaży.
Zajmuje się problematyką zrównoważonej mobilności, ekonomiki transportu, implementacji i kreowania polityki transportowej, a także koncepcją inteligentnych miast i wybranymi zagadnieniami ekonomii środowiska. Laureat konkursów „European Friedrich-List-Award 2018”.
Kierownik Katedry Badań nad Infrastrukturą i Mobilnością, członek Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Absolwent SGH i wieloletni pracownik Katedry Zarządzania Projektami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współtwórca i wykładowca Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami SGH.
Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz właściciel Aero-Plan – firmy realizującej usługi doradcze w zakresie transportu lotniczego. Związany z branżą lotniczą od blisko 20 lat. Posiada zarówno doświadczenie w zakresie funkcjonowania rynku, jak i kwestii regulacyjnych.
Specjalizuje się w problematyce ekonomiki transportu lotniczego i zarządzania w sektorze lotniczym. Ma duże doświadczenie badawcze, które zdobywał w projektach dotyczących zarządzania w transporcie lotniczym, w szczególności w zakresie opłat lotniskowych, przychodów dodatkowych i polityki regulacyjnej.
Doktor nauk prawnych (2011). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2007). Od 10 lat związany z sektorem transportu lotniczego. Wykładowca i autor licznych publikacji w dziedzinie transportu lotniczego. Radca prawny, specjalizuje się także w prawie gospodarczym.
Doktor nauk technicznych w zakresie transportu. Absolwent Politechniki Warszawskiej, kierunku „Organizacja i Sterowanie Ruchem Lotniczym” na Wydziale Transportu. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zarządzania, a także zarządzania i finansowania sektorze transportu lotniczego w SGH.
Doktor nauk technicznych, magister geografii. Jest współzałożycielem Instytutu na rzecz Ekorozwoju i przez blisko 25 lata był jego prezesem. Prowadzi działalnością naukową w zakresie zrównoważonego rozwoju specjalizując się w kwestiach energii i ochrony klimatu. Wykładał na wielu polskich i amerykańskich uniwersytetach.
Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Łódzkim a następnie obronił doktorat z ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pracę doktorską poświęcił podaży lotniczych usług przewozowych na rynku połączeń UE – USA w kontekście polityki „otwartego nieba”. Pracuje jako menedżer w globalnym koncernie z sektora wysokich technologii. Jest też niezależnym analitykiem i komentatorem wydarzeń na rynku lotniczym.
Doktor nauk prawnych, prodziekan ds. jakości kształcenia w Uczelni Łazarskiego w Warszawie, adiunkt w katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego. Absolwentka Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Adwokat. Autorka licznych publikacji w kraju i zagranicą.
Absolwent prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel portalu PRTL poświęconego polskiemu i międzynarodowemu rynkowi lotniczemu. Pełnił w nim funkcję redaktora prowadzącego. Autor raportu „Centralny Port Komunikacyjny – Analiza Rynkowa”, opublikowanego przez Fundację Kaleckiego oraz czasopismo „Przegląd Komunikacyjny”.
Absolwent studiów magisterskich oraz studiów doktoranckich przy Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. Specjalizuje się w tematyce marketingu oraz zarządzania marką usług transportu lotniczego. Od lat związany z sektorem lotniczym, łącząc zawodowe doświadczenia z prowadzeniem zajęć.
Od 2019 roku pełni funkcję Dyrektora w IPOPEMA Financial Advisory odpowiadając za realizację prac dla kluczowych klientów w zakresie przedsięwzięć infrastrukturalnych, jak również m.in. projektów związanych z restrukturyzacjami, M&A. Posiada kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych m.in. dla Rządu Chorwacji czy Gruzji.
Dziekan Kolegium Zarządzania i Finansów. Profesor nadzwyczajny w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse. Biegły rewident, dyplomowana księgowa. Od 1989 r. związana z SGH. W latach 2007–2008 pełniła funkcję zastępcy prezesa zarządu w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Absolwentka Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), doktor nauk ekonomicznych. Przez całe życie zawodowe nauczyciel akademicki SGH (Kolegium Zarzadzania i Finansów). Twórca i kierownik PS Zarządzania Zasobami Pracy i PS HR Biznes Partner. Współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia HR Business Partner.
Opinie o studiach
Na uruchomienie studiów podyplomowych czekałam dwa lata, a już pierwsze zajęcia udowodniły, że warto było poczekać. Jestem pasjonatką lotnictwa od dzieciństwa, podczas studiów miałam możliwość poszerzenia horyzontów oraz wzbogacenia wiedzy. Na zajęciach, na których zagadnienia teoretyczne wzbogacane były przez praktyków z dużym doświadczeniem odbywały się również dyskusje. Organizatorzy dbali o swobodę wymiany poglądów. Warto podkreślić, że na zajęciach panowała przyjazna atmosfera. Poznawałam wielu ciekawych ludzi. Uważam, że te studia były świetną inwestycją. Z pełną odpowiedzialnością polecam je zarówno praktykom z branży lotniczej, jak także pasjonatom jako doskonały sposób na poszerzenie wiedzy oraz kwalifikacji.
Rekrutacja
Trwa rekrutacja na kolejną edycję studiów.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- umowa o warunkach odpłatności za studia,
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- zaliczenie cząstkowych egzaminów,
- przygotowanie pod opieką promotora z grona wykładowców SGH pracy końcowej związanej merytorycznie z profilem studiów,
- obrona pracy (egzamin końcowy).
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7900 zł.
Możliwość wpłaty w dwóch ratach.
Pierwsza rata w kwocie 4200 zł. płatna przy zapisie, druga do końca lutego – płatna w kwocie 3700 zł.
W ramach opłaty SGH zapewnia niezbędne materiały dydaktyczne i konspekty zajęć. Opłata pokrywa również koszty wydania świadectwa ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Paulina Latosek
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 609 801 727
e-mail: pdebow@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 605 627 345
e-mail: emarci@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych
al. Niepodległości 162, 02-554 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Infrastruktury, Transportu i Mobilności
Katedra Biznesu w Transporcie
Rekrutacja trwa
- Studia hybrydowe
- Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w piątki od 15:30 i soboty od 9:00.
- Opłata za całość studiów: 7900 zł (możliwe raty).
prof. dr hab. Elżbieta Marciszewska
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 605 627 345
e-mail: emarci@sgh.waw.pl
mgr Paulina Latosek
tel.: +48 22 564 73 11
tel.: +48 609 801 727
e-mail: pdebow@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe