Unia Europejska – blok zajęć dodatkowych OUE

Unia Europejska – Twoja szansa na zrozumienie współczesnego świata.

Czy chcesz lepiej zrozumieć, jak działa Unia Europejska i jakie ma znaczenie w globalnej polityce i gospodarce? Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny (OUE) organizowany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie zaprasza na blok „Unia Europejska” – cykl bezpłatnych i dostępnych dla każdego wykładów.

Nasz program to praktyczna wiedza i analiza kluczowych zagadnień związanych z Unią Europejską – od jej relacji z innymi potęgami świata, przez politykę migracyjną, po wyzwania przyszłości. Wykłady prowadzone przez ekspertów pomogą Ci zrozumieć skomplikowaną sieć współzależności, w której funkcjonuje UE i wyposażą Cię w wiedzę przydatną w życiu codziennym, pracy oraz dyskusjach o przyszłości Europy.

Dowiesz się, jak Unia Europejska współpracuje z USA, Azją Wschodnią i innymi regionami, poznasz jej wpływ na globalną politykę oraz wyzwania, przed którymi stoi – od kwestii migracyjnych po relacje z Ukrainą. Wiedza ta pozwoli Ci odkryć mechanizmy działania lobbingu w UE i jego wpływ na kształtowanie decyzji politycznych, a także poszerzyć swoje horyzonty i spojrzeć na współczesne procesy globalne z nowej perspektywy.

W ramach cyklu wykładów omówione zostaną takie tematy jak: Unia Europejska – wprowadzenie do problematyki, relacje między UE a USA, polityka migracyjna UE, współzależności Unii Europejskiej z Azją Wschodnią, lobbing w Unii Europejskiej, Ukraina a Unia Europejska oraz wyzwania, przed którymi stoi UE w przyszłości.

Kurs jest skierowany do wszystkich zainteresowanych współczesnymi procesami globalnymi, polityką, gospodarką i wpływem Unii Europejskiej na nasze życie. Pierwsze wykłady startują w drugim semestrze roku akademickiego 2024/2025.

Nie czekaj – dołącz do Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego SGH i zdobywaj wiedzę, która pozwoli Ci lepiej rozumieć świat i jego wyzwania. Zapraszamy! Wspólnie poznajmy Unię Europejską i jej znaczenie w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Wykładowcy
Obraz
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH

dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH

Socjolożka, politolożka; doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce i administracji. W latach 1998-2001 wicedyrektorka w Polsko-Francuskim Programie Studiów Europejskich SGH/Sciences PO Paris. Od 2017 do 2020 roku pełniła obowiązki cyrektora Biura Promocji Nauki PolSCA Polskiej Akademii Nauk w Brukseli. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół: komunikowania, mediów i mediatyzacji życia publicznego oraz lobbingu i grup interesu na poziomie narodowym i europejskim. Jest wiceprezeską międzynarodowej organizacji pozarządowej zajmującej się politykami publicznymi w Europie - Stowarzyszenie Europa (Entretiens Universitaires Reguliers pour l’Administrations en Europe). Autorka i współautorka licznych publikacji o tematyce lobbingu, komunikowania i mediów. Odznaczona francuskim orderem Palm Akademickich (Chevalier des Palmes Academiques).


Obraz
prof. Katarzyna Pisarska

dr hab. Katarzyna Pisarska, prof. SGH

Prof. Pisarska jest profesorem SGH w Instytucie Studiów Międzynarodowych SGH oraz prowadziła badania na licznych uczelniach międzynarodowych - m.in Uniwersytecie Harvarda, University of Southern California czy National Australian University. Jest też  założycielką Europejskiej Akademii Dyplomacji (2004), Wyszehradzkiej Szkoły Nauk Politycznych (2013) oraz współzałożycielką Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego (2005) i Warsaw Security Forum (2014). Od stycznia 2024 roku pełni funkcję szefowej doradców przy Przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP.  


Obraz
Jan Misiuna

dr Jan Misiuna

Politolog i amerykanista, adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych SGH. Specjalizuje się w kampaniach wyborczych i ich finansowaniu, a także w badaniu zmiany społecznej i jej wpływu na nie. Wykonawca i kierownik w wielu projektach badawczych i dydaktycznych, finansowanych m.in. przez MEN, NCBR, Komisję Europejską i NATO. Uczestnik programu Mistrzowie Dydaktyki (pobyt szkoleniowy na Uniwersytecie w Gandawie).


Obraz
Marta Pachocka

dr Marta Pachocka

Ekonomista i politolog. Adiunkt w Katedrze Studiów Politycznych Instytutu Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współkoodynator Laboratorium Polityk Migracyjnych Miast i Regionów i były Kierownik Zespołu Polityk Migracyjnych w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert sieci Team Europe Direct w Polsce przy Komisji Europejskiej. Wice-przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (PECSA); przewodnicząca Sekcji Badawczej „Procesy Migracyjne i Zarządzanie Migracjami” Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich (PTSE); członek Zarządu Komitetu Badawczego RC46 „Migracja i obywatelstwo” Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauk Politycznych (IPSA). Kierownik i członek zespołu w licznych krajowych i zagranicznych projektach, szczególnie dotyczących badań migracyjnych.


Obraz
dr Piotr R. Kozłowski

dr Piotr R. Kozłowski

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce na podstawie rozprawy doktorskiej „Integracja regionalna w Azji Wschodniej” obronionej w 2013 r. na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2013-2016 adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Akademii Obrony Narodowej. Od 2016 r. adiunkt w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH, obecnie w Instytucie Studiów Międzynarodowych. Do jego zainteresowań naukowych należą teorie integracji regionalnej, stosunki międzynarodowe w Azji Wschodniej oraz polityka kosmiczna. 


Obraz
Iryna Degtyarova

dr Iryna Degtyarova

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce i administracji, specjalizująca się w problematyce systemu szkolnictwa wyższego i nauki, zarządzania i polityki w sektorze wiedzy w Ukrainie, Polsce i w Europie, ekspertka od relacji akademickich polsko-ukraińskich i współpracy z Ukrainą. Pełnomocnik Rektora SGH ds. Współpracy z Uczelniami Ukraińskimi. W 2023-2024 kierownik projektu „SGH & CIVICA for the European Future of Ukraine”. Współpracuje z przedstawicielami Rządu I Parlamentu Ukrainy.

Program zajęć w semestrze letnim 2025

Zajęcia odbywają się w godz. 18.30-20.00 w sali s.14 (na poziomie -1) w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.


20.02.2025

  • Powitanie i wprowadzenie do cyklu (prof. Małgorzata Molęda-Zdziech)
  • Unia Europejska – wprowadzenie do problematyki (prof. Katarzyna Pisarska)

06.03.2025

  • O relacjach między UE a USA (dr Jan Misiuna)

20.03.2025

  • Polityka migracyjna UE – wprowadzenie (dr Marta Pachocka)

03.04.2025

  • Współzależności Unii Europejskiej z Azją Wschodnią (dr Piotr R. Kozłowski)

17.04.2025

  • Lobbing w Unii Europejskiej (prof. Małgorzata Molęda-Zdziech)

08.05.2025

  • Ukraina a Unia Europejska (dr Iryna Degtyarova)

22.05.2025

  • Unia Europejska wobec wyzwań przyszłości (prof. Małgorzata Molęda-Zdziech)

Zapisy i informacje organizacyjne

Do udziału w OUE zapraszamy osoby dorosłe niezależnie od wykształcenia i posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez nauczycieli akademickich SGH i odbywają się wyłącznie na terenie kampusu SGH.

Po ukończeniu edycji słuchacze otrzymują zaświadczenie potwierdzające ich uczestnictwo w kursie.

Maksymalna liczba uczestników kursu wynosi 50 osób. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja na kursy  OUE  odbywa się wyłącznie przez internet poprzez wypełnienie e-formularza rejestracyjnego:

Przed dokonaniem rejestracji prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji i organizacji kursów:

Kontakt
Centrum Otwartej Edukacji
tel.: +48225649722 lub +48225649723
coe@sgh.waw.pl