prof. dr hab. Antoni Kantecki

Dziekan
Dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie w latach 1999-2005 oraz założyciel i wieloletni kierownik Katedry Marketingu. W latach 1996-1999 pełnił funkcję Prodziekana Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie. Absolwent Wydziału Handlu Wewnętrznego SGPiS, na którym uzyskał stopień doktora i doktora habilitowanego. Pracę doktorską poświęcił aspektom planowania perspektywicznego, a rozprawę habilitacyjną konsumpcji w teorii i praktyce planowania perspektywicznego. Na początku lat 90. włączył się aktywnie w proces reformowania SGH. Jako z-ca pełnomocnika Rektora SGH ds. Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie współtworzył koncepcję programową i strukturę tego Kolegium.

WYKSZTAŁCENIE

  • 1997 – profesor nadzwyczajny SGH
  • 1982 – doktor habilitowany nauk ekonomicznych
  • 1976 – doktor nauk ekonomicznych
  • 1966 – magister ekonomii

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE

Główną domeną działalności badawczej był marketing, obejmujący badania konsumpcji, a w szczególności analizę systemów wartości i motywy zachowań konsumentów oraz metodologię prognozowania spożycia.  Drugą stanowiła bankowość. Prof. Antoni Kantecki położył wielkie zasługi w tworzeniu jej nowego kształtu w warunkach dokonującej się w naszym kraju transformacji systemowej i rodzenia się gospodarki rynkowej.
Szczególnie wiele zawdzięcza polski system bankowy dokonaniom prof. Antoniego Kanteckiego jako prezesa Fundacji Edukacji i Badań Bankowych. Dzięki swojej ogromnej wiedzy na temat bankowości i finansów oraz sukcesom kierowanej przez Niego fundacji był wielce szanowanym autorytetem w środowisku bankowców. Wyrazem tego uznania było powołanie Go na eksperta Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. Wiązała się z nim również wieloletnia praca w jury konkursu o prestiżową nagrodę Banku Handlowego za szczególne osiągnięcia w zakresie myśli teoretycznej w sferze ekonomii i finansów. Swą wiedzą ekonomiczną, doświadczeniem i naukową refleksją wspierał także prace Kolegium Naczelnej Izby Kontroli.  

FUNKCJE I GODNOŚCI

  • prezes Zarządu Fundacji Edukacji i Badań Bankowych (2001-2002)
  • członek Rady Naukowej Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji (1993-196)
  • doradca Wiceprezesa Rady Ministrów, Dyrektor Zespołu Doradców w Urzędzie RM (1984-1992)
  • sekretarz naukowy Instytutu Handlu Wewnętrznego, przekształconego w Instytut Rynku Wewnętrznego (1969-1984)

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Portret Dziekana KNoP SGH