Janusz Kaliński urodził się w 1942 r. W 1960 r. rozpoczął studia na Wydziale Handlu w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po ich ukończeniu w 1965 r., zdecydował się na prowadzenie pracy badawczej i dydaktycznej na macierzystej uczelni. Główną domeną jego badań naukowych stała się historia gospodarcza powojennej Polski. W 1969 r. otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy doktorskiej Bitwa o handel – założenia, dyskusje, rezultaty, której promotorem był prof. Zbigniew Landau. Kilka lat później – w 1975 r., uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych, przygotowując pracę Plan Odbudowy Gospodarczej 1947–1949. Zwieńczeniem zdobywania kolejnych szczebli w hierarchii naukowej było otrzymanie tytułu profesora nauk ekonomicznych, co nastąpiło w 1991 r. W kolejnych dekadach do dotychczasowego obszaru badawczego prof. Janusza Kalińskiego, doszedł kolejny – analiza transformacji systemowej. Pełna bibliografia naukowych prac Profesora liczy niemal 350 pozycji i powiększa się z każdym rokiem.
Oprócz prowadzenia badań naukowych, Janusz Kaliński był aktywny w działalności organizacyjnej na terenie macierzystej uczelni, z którą nieprzerwanie związany był w latach 1965-2018. W tym czasie m.in. czterokrotnie pełnił funkcję dziekana. W latach 1981-1982 oraz 1990-1993 był dziekanem Wydziału Ekonomiczno-Społecznego SGPiS/SGH. Warto podkreślić, że jego pierwsza kadencja dziekańska została przerwana przez stan wojenny. Z kolei w kadencjach 1993-1996 i 1996-1999 Janusz Kaliński był pierwszym dziekanem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH, którego był też jednym z głównych twórców.
Szczególne zasługi położył Profesor w utrwalaniu historii i tradycji SGH – które opisał i skodyfikował. Wśród tych działań warto wymienić m.in. zainicjowanie obchodów Święta SGH oraz stworzenie stałej wystawy poświęconej dziejom Szkoły. Wystawa ta od 15 lat prezentowana jest w krużgankach Uczelni. Janusz Kaliński koordynował bogaty cykl wydarzeń, które złożyły się na obchody 100-lecia SGH. Kierował też działaniami naukowymi realizowanymi wokół programu Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – spuścizna intelektualna i architektoniczna jako element tożsamości kulturowej Warszawy i Polski.
Historii Szkoły prof. Janusz Kaliński poświęcił liczne publikacje, a w latach 1987-1996 kierował Zakładem Historii Szkoły.
Swoją aktywność naukową i organizacyjną Janusz Kaliński bez problemu łączył z działalnością dydaktyczną. Prowadzone przez niego ćwiczenia, wykłady i seminaria przez dekady cieszyły się dużą popularnością wśród studentów. Wielu z dzisiejszych pracowników SGH, podczas studiów było słuchaczami wykładów Profesora Kalińskiego. Dotychczas spod ręki Profesora wyszło też siedmioro doktorów. W 2012 r. prof. Janusz Kaliński przeszedł na emeryturę, jednak cały czas zachowuje kontakt z macierzystą Katedrą, Kolegium i Uczelnią. W 2022 r. Senat SGH, podczas uroczystego posiedzenia, odnowił doktorat Janusza Kalińskiego.