- Dobrowolność
- Proaktywność i zaangażowanie
- Spójną i otwartą komunikację
- Dialog i partnerskie relacje z otoczeniem
- Podejście systemowe
- Efektywność solidarną
- Autentyczną reputację w działaniu
Wdrażanie powyższych zasad to dla SGH szansa na wypracowanie wspólnego, optymalnie komfortowego i satysfakcjonującego modelu pomagania innym.
Karta Wolontariatu Pracowniczego
Przy okazji podpisania Karty Wolontariatu Pracowniczego w Sali Kolumnowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się debata „Wolontariat pracowniczy w świecie VUCA”. VUCA to świat zmienności (ang. volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) i niejednoznaczności (ambiguity). Od kilku lat określenie to funkcjonuje w biznesie i w obszarze rozwoju osobistego.
Relacja z debaty oraz podpisania Karty Wolontariatu Pracowniczego w SGH
Kolejnym etapem wdrażania w SGH programu wolontariatu pracowniczego było przeprowadzenie badania ankietowego pracowników SGH w zakresie ich oczekiwań i preferencji w obszarze wolontariatu pracowniczego. Zależało nam na wypracowanie wspólnego, optymalnie komfortowego i satysfakcjonującego modelu pomagania innym. W wyniku przeprowadzonej ankiety Kolegium Rektorskie SGH podjęło decyzję o formalnym uruchomieniu grantowego programu wolontariatu pracowniczego od września 2023 roku, na który Uczelnia przeznacza kwotę 50 000 zł.
Partnerem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie we wdrażaniu wolontariatu pracowniczego jest Fundacja Instytut Wolontariatu Pracowniczego. Misją Fundacji jest pomaganie pracodawcom społecznie odpowiedzialnym, tworzenie przestrzeni rozwoju i współpracy wszystkim tym, którzy odważnie zmieniają świat na lepszy, zaczynając od siebie.
Fundacja Instytut Wolontariatu Pracowniczego
Webinaria dla pracowników
Dla wszystkich osób zainteresowanych udziałem w programie wolontariatu pracowniczego przygotowane zostało webinarium, w dwóch terminach (do wyboru jeden z nich), na którym przedstawione zostaną zasady programu wolontariatu pracowniczego w SGH, sposób składania wniosku o grant, możliwości realizacji projektu oraz jego rozliczenia. Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium i aktywnego udziału w programie wolontariatu pracowniczego w naszej uczelni.
- Webinarium (termin 1) – 27 września 2023 roku, 10:00 – 12:00
- nagranie z pierwszego webinarium
- Webinarium, (termin 2) – 4 października 2023 roku, 9:30 – 11:30
- Nagranie z drugiego webinarium
Wnioski o grant w programie wolontariatu pracowniczego będzie można składać do 31.10.2023 r. Następnie Kapituła Konkursu Grantowego podejmie decyzję o przyznaniu poszczególnych grantów oraz ich wysokości. W skład Kapituły wchodzą:
- Izabela Dyakowska – prezeska Fundacji Instytut Wolontariatu Pracowniczego – przewodnicząca Kapituły
- dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH – rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- dr Marcin Dąbrowski – kanclerz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
- Piotr Glen – kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
Ważne dokumenty
Wniosek o grant na wolontariat pracowniczy
Artykuły w Gazecie SGH
„Żeby ludziom chciało się chcieć” – o sensie wolontariatu pracowniczego w SGH
Włącz się i pomagaj, czyli jak zmieniamy oblicze wolontariatu
Akcja charytatywna „Widzialna ręka” w SGH