Referat koncentruje się na wyzwaniach w zakresie badań i innowacji związanych z rozwojem „inteligentnej srebrnej gospodarki” w Unii Europejskiej (UE). Analizuje ten wyłaniający się system gospodarczy, uwzględniając jego wielowymiarowość i potencjał w kontekście starzenia się ludności w krajach UE. W ramach dyskusji nad modelami współpracy, w tym koncepcji siedmiokrotnej helisy (rząd, biznes, organizacje pozarządowe, akademia, obywatele, starsi konsumenci i inwestorzy), referat identyfikuje kluczowe obszary dot. wytwarzania innowacji społecznych i technologicznych kształtujących inteligentną srebrną gospodarkę, m.in. w sektorach takich jak opieka zdrowotna i mieszkalnictwo. Prezentacja przybliża wyzwania związane z wykorzystaniem współzarządzania wielosektorowego w kreowaniu inteligentnych przestrzeni przyjaznych starzeniu się oraz w identyfikowaniu synergii niezbędnych do pokonania barier rozwoju w kontekście mieszanej gospodarki dobrobytu. Wnioski skupiają się na rekomendacjach dotyczących przezwyciężania obecnych wyzwań badawczych i innowacyjnych w UE, ze szczególnym uwzględnieniem roli polityki publicznej na rzecz rozwoju inteligentnej srebrnej gospodarki. Referat obejmuje również propozycje kierunków dalszych badań koncentrujących się na najpilniejszych problemach w tym obszarze.
Dr Andrzej Klimczuk jest adiunktem w Katedrze Polityki Społecznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH. Autor ponad 200 prac naukowych, m.in. z zakresu innowacji społecznych i cyfrowych, przemysłów kreatywnych, gerontologii, ekonomii pracy, zarządzania publicznego i polityki społecznej. Jest redaktorem m.in. serii publikacji „Towards 2030: Sustainable Development Goals. A Sociological Perspective” (Frontiers Media, Lausanne 2024–2025) oraz wybranych sekcji w „Encyclopedia of Gerontology and Population Aging” (Springer Nature, Cham 2021). W latach 2020–2023 członek jury European Social Services Awards – European Social Network. W latach 2020–2024 członek komisji ewaluacyjnej przy European Network of Living Labs oraz członek komitetów zarządzających COST Action CA19121 „Network on Privacy-Aware Audio- and Video-Based Applications for Active and Assisted Living (GoodBrother)” i COST Action CA19136 „International Interdisciplinary Network on Smart Healthy Age-friendly Environments (NET4AGE-FRIENDLY)”. Od 2025 roku jest członkiem grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. instrumentu finansowania Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB Facility).
Seminarium będzie nagrywane. Uczestnictwo w nim tożsame jest z wyrażeniem zgody na utrwalenie Państwa wizerunku, jeżeli włączą Państwo kamerę. Nagranie seminarium zostanie upublicznione w serwisie YouTube. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w tym celu jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie, co nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed tym cofnięciem.
dr hab. Tymoteusz Doligalski, prof. SGH, prof. dr hab. Bogumił Kamiński