intoDIGITAL #4: Regulowanie AI – podejście skoordynowane międzynarodowo

Data wydarzenia:
21.02.2023, 17:15 - 18:15
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na czwartą prelekcję w ramach otwartego seminarium naukowego intoDIGITAL. Tematem seminarium będzie „Regulowanie AI – podejście skoordynowane międzynarodowo”.

Sztuczna inteligencja stawia wyzwania interdyscyplinarne a jej modelowanie oraz zastosowanie wiąże się zarówno z korzyściami jak i ryzykami dla ludzi, przedsiębiorstw, społeczeństwa oraz planety. Jako technologia przełomowa wpływa również na łańcuchy wartości i warunki konkurencyjności na rynku, a także gospodarowanie zasobami. Organizacje takie jak OECD, Unia Europejska, UNESCO, Rada Europy, UNCITRAL, WIPO, czy wreszcie ONZ przestawiły swoje agendy pod wyzwania regulacyjne AI, zarówno pod względem etycznym, ekonomicznym, prawnym jak i normalizacyjno-technicznym. W wyniku tych działań po raz pierwszy w historii sztuczna inteligencja stanie się przedmiotem regulacji tzw. twardego prawa norm prawnych jak i prawa miękkiego w postaci rekomendacji etycznych lub zaleceń technicznych. Wyniki tych prac przełożone zostaną na wytyczne implementacyjne dla przedsiębiorców, ale także kreatorów inteligentnych rozwiązań, w tym badaczy, i wreszcie na obowiązki państw, członków wspomnianych organizacji międzynarodowych.

Prelekcję poprowadzi Robert Kroplewski - radca prawny, pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, ekspert wysokiego szczebla w grupach roboczych w dziedzinie sztucznej inteligencji jak AIGO-OECD, AHEG-UNESCO, CAI/CAHAI-Rada Europy, Globalnego Partnerstwa dla Sztucznej Inteligencji, Data Transactions - UNCITRAL, Transatlantic Technology Council, DARB-NATO. Autor dokumentu strategicznego, przyjętego uchwałą Rady Ministrów, „Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”.


Seminarium będzie nagrywane. Uczestnictwo w nim tożsame jest z wyrażeniem zgody na utrwalenie Państwa wizerunku, jeżeli włączą Państwo kamerę. Nagranie seminarium zostanie upublicznione w serwisie YouTube. Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych w tym celu jest art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Zgoda może zostać wycofana w dowolnym momencie, co nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed tym cofnięciem.

Rodzaj wydarzenia:
wykład
Kategoria wydarzenia:
naukowe
Lokalizacja:
Organizator:

dr hab. Tymoteusz Doligalski, prof. SGH, prof. dr hab. Bogumił Kamiński

.